w

10 sytuacji, w których bardzo pomoże prawnik

5. Gdy w nieformalnym związku chcemy wziąć kredyt hipoteczny

srebrny budzik z kolorowymi cyframi

W tej sytuacji wydaje się, że również nie musimy udawać się do prawnika. Panuje bowiem zwyczaj i przekonanie, że jest to zbędne. Banki bez większych problemów udzielają dwóm osobom, nie będącym w formalnym związku, kredytów. Problem pojawia się jednak później. Chodzi bowiem o to, że zaciągając kredyt na nieruchomość zyskujemy prawo własności w częściach procentowych. Uzależnione są od wkładu własnego. Jeśli wkład nie był równy, to nie rozkładają się one 50/50%.

Problemem jest także to, że na wypadek śmierci jednego z współwłaścicieli, to na drugiego spada obowiązek spłaty pozostałej części zadłużenia. Jednak część mieszkania, należąca do zmarłego, przypada w ramach testamentu jego najbliższym, jeśli dojdzie do dziedziczenia ustawowego bądź temu, komu zapisał je w testamencie, jeśli go sporządził. Oznacza to w praktyce, że właściciel części mieszkania będzie musiał spłacić pozostałą część kredytu za całość mieszkania, która nie będzie należała do niego. Dzięki spisaniu odpowiedniej umowy pomiędzy współwłaścicielami mieszkania nie dojdzie do takiego kuriozum. 

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.