w , , , ,

Kiedy bliski może odwiedzić pacjenta w szpitalu?

szpital

Zgodnie z poleceniami, po ogłoszeniu stanu epidemii w Polsce, we wszystkich szpitalach obowiązuje zakaz odwiedzin. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem u pacjentów, personelu i wśród osób z zewnątrz. Przed wejściem możemy znaleźć komunikat „Zakaz odwiedzin”, ale czy to dotyczy każdej sytuacji?

Zobacz także:  Naukowy sposób na zachęcenie dzieci do warzyw

Media już wiosną informowały o absurdalnych sytuacjach związanych z zakazem – matki nie mogły przebywać z nowo narodzonymi dziećmi w jednej sali, a chore dzieci przebywały na oddział pediatrycznych z dala od rodziców. W tej kwestii interweniowali Rzecznicy Praw Pacjenta. Stanęli oni po stronie chorych i ich rodzin. Jeden z nich, Mikołaj Pawlak apelował:

„Mam świadomość, że ta epidemia to trudny czas, ale musimy otoczyć dzieci szczególną opieką. Mama i tata to najważniejsze istoty na świecie – ich miłość i bliskość pomagają w leczeniu. Bądźmy przy dzieciach w tym trudnym czasie.”

Latem szpitale lekko poluźniły obostrzenia, przywrócono chociażby porody rodzinne. Jednak nadal nie ma możliwości odwiedzania ciężko chorych bliskich.

Zobacz także:  CO2 zabije 83 miliony ludzi

Decyzja należy do dyrekcji danego szpitala

Rzecznik GIS Jan Bondar, wyjaśnia, że decyzja dotycząca odwiedzin w szpitalach leży w gestii dyrekcji placówki. –

„Generalnie rekomendujemy szpitalom, żeby ograniczać odwiedziny, ale ich nie zakazywać, ponieważ są różne, trudne sytuacje życiowe. Należy pamiętać przy tym o zachowaniu wszelkich zasad sanitarnych.”

Zobacz także:  Wyrzuć swoje bezprzewodowe słuchawki

Zgoda na odwiedziny najczęściej obejmuje pacjenta w stanie agonalnym. Wtedy, na przysłowiowe „pięć minut” może wejść najbliższy członek rodziny.

szpital

Najpiękniejsze suknie ślubne polskich gwiazd

Pieczarki z sałatą i warzywami.

Rewelacyjne właściwości zdrowotne pieczarek, o których nie wiesz