w ,

Choinka sztuczna czy żywa – którą wybrać?

Choinka sztuczna czy żywa

Spór pomiędzy amatorami żywych choinek a tymi, którzy wybierają sztuczne trwa od lat. Każda opcja ma swoje wady i zalety. Która opcja więc wygrywa? Która jest lepsza?

Zobacz także:  Tak wyglądały psy 150 lat temu! Szokujące zdjęcia

Sztuczna czy żywa?

W przypadku choinek sztucznych możemy mówić o ekologicznym podejściu do zagadnienia. Jeśli ktoś decyduje się na ten zakup, może wykorzystywać taką choinkę wielokrotnie, więc nie przyczynia się to do zwiększenia produkcji plastiku. Ważnym jest by kupować je u sprawdzonych sprzedawców, gdzie możemy być pewni, że materiał użyty do wykonania jej nie zatruwa środowiska. Obecnie jednak mamy do czynienia z plantacjami przeznaczonymi bezpośrednio na sprzedaż w okresie świątecznym.

Zobacz także:  Nawóz z bananów - naturalny ratunek dla roślin

Koszt

Jeśli chodzi o koszt choinek, to znacznie tańsze są te żywe. Jednak, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że żywa choinka nie może zostać ponownie wykorzystana, cena ta zmienia znaczenie. Sztuczna choinka to inwestycja, więc podział kosztów na lata są znacznie mniejsze.

Zobacz także:  To najstarsze drzewa na świecie mają tysiące lat!

Problemy z żywą choinką

Żywe choinki są znacznie bardziej problematyczne. Wypadające igły, które wylatują wraz z każdym dotknięciem, konieczność podlewania drzewka i obawa, że nie przetrwa do wigilii to problemy, z jakimi trzeba się zmierzyć w przypadku żywych roślin. W tym wariancie sztuczne rośliny mają znaczną przewagę.

Zobacz także:  Najzdrowsze owoce świata ich zdrowotne właściwości

Estetyka

Biorąc pod uwagę wyżej wymiotne cechy, trzeba rozważyć, która opcja jest dla nas najlepsza. Oczywiście dochodzą walory estetyczne i klimat, które dane drzewko tworzy: żadna opcja nie jest zła, jeśli jest przemyślanym wyborem a nie pogonią za konsumpcjonizmem.

Zobacz także:  Pszczoły potrafią odkręcić butelkę

Choinka sztuczna czy żywa

5 mitów o alkoholu

Choinka sztuczna czy żywa

Nowy wariant COVID-19 – co musisz wiedzieć?