w , ,

Nowe sposoby modyfikacji żywności

Młotek sędziowski.
unsplash.com

Kosztowny proces

Aby Komisja Europejska wydała zgodę na to, by modyfikowana żywność była produkowana i sprzedawana na terenie Unii Europejskiej, konieczne jest przejście przez specjalny proces.

Wiąże się on z poniesieniem dużych kosztów, dlatego niewiele firm się na niego decyduje. Z pewnością jedną z nich nie będzie również japońska firma, która zajmuje się wytwarzaniem specjalnej odmiany pomidorów za pomocą CRISPR.

Zobacz także:  Po co mrówkom dwa żołądki

Nie jest to ogromna i międzynarodowa kompania, która mogłaby się cieszyć tak dużymi zyskami, by chcieć podbijać inne rynki – zwłaszcza, gdy wiąże się to z dużym wkładem własnym na początek, by zdobyć cenną licencję.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.