w ,

Pierwszy taki przypadek! Człowiek z nerką świni

Człowiek z nerką świni

Świat nauki idzie do przodu. Pojawia się coraz więcej rozwiązań, które umożliwiają dalsze życie. Choć przeszczepy nie są nowością, ten może być przełomem w transplantologii. Nerka genetycznie zmodyfikowanej świni została podłączona człowiekowi.

Człowiek z nerką świni
livescience.com, Człowiek z nerką świni
Zobacz także:  Karel Gott nie żyje – legendarny czeski artysta

Człowiek z nerką świni

We wrześniu 2021 roku przeprowadzono zabieg. W centrum medycznym Uniwersytetu Nowojorskiego Langone Health dokonano tymczasowego przeszczepu i połączono nerkę świni z ludzkim organizmem. Przeszczep nie jest nazywany pełnym, ze względu na fakt, że nerka nie została wszczepiona żywemu odbiorcy. W czasie trwania obserwacji pozostawała poza ciałem człowieka.

Zobacz także:  Koronawirus. Powiat białostocki w czerwonej strefie

Anonimowy pacjent

Działania zostały podjęte na anonimowym pacjencie, u którego potwierdzono śmierć mózgu. Był zarejestrowany jako dawca narządów, a ponadto rodzina wyraziła zgodę na podjęcie eksperymentu. Nerka świni została przymocowana do kilku dużych naczyń krwionośnych pacjenta. Kolejne 54 godziny były poświęcone na obserwowanie reakcji zachodzących w samym narządzie i organizmie biorcy. Ze względu na fakt, że nerka nie znajdowała się w ciele pacjenta, lekarze nie mieli problemu z pobieraniem próbek tkanek. Mieli możliwość monitorowania stanu i przebiegu procesu. Ostateczny werdykt wskazał, że nerka została przyjęta przez organizm, a właściwa praca została podjęta.

Zobacz także:  Zaginął Maciej Aleksiuk. Zbigniew Stonoga wyznaczył nagrodę

Przełomowa operacja

Wynik tego eksperymentu może okazać się przełomowy. O ile przeszczepy od zwierząt nie są zaskakującym obiektem zainteresowań naukowców, o tyle świnie mogą stanowić przyszłość dla ludzi. Hodowane są one masowo. Podobieństwo narządów świń do ludzkich jest na tyle duże, że może zostać to wykorzystane. Zbyt mała ilość organów na rynku oraz długi czas oczekiwania na przeszczep mógłby zostać rozwiązany, gdyby procedura ta została wdrożona. Problem stanowi węglowodan, zwany alfą-gal, który występuje w błonach komórkowych świń. Układ odpornościowy człowieka oznacza go jako ciało obce, co może znacznie utrudniać przyjęcie przeszczepu. Tu nadzieje daje inżynieria genetyczna. Pozwala ona modyfikować genetycznie świnie i eliminować zagrażający ludziom gen.

Więcej wiadomości na godzinnik.pl

Zobacz także:  Przedsiębiorcy apelują do rządu o zaniechanie restrykcji

Człowiek z nerką świni

Jedz czekoladę codziennie. Sprawdź jej magiczne właściwości!

Człowiek z nerką świni

To mydło jest najlepsze dla Twojej skóry!