w , ,

Koronawirus w Polsce! Czym jest Koronawirus i jakie są jego objawy?

coronavirus

Co to jest koronawirus? Koronawirusy to duża rodzina wirusów, o których wiadomo, że wywołują choroby, od zwykłego przeziębienia do poważniejszych chorób, takich jak bliskowschodni zespół oddechowy (MERS) i ciężki ostry zespół oddechowy (SARS). W ostatnim czasie pojawił się jednak nowy szczep koronawirusa, którego nigdy wcześniej nie zidentyfikowano u ludzi.

Gros przypadków zapalenia płuc o nieznanej etiologii w mieście Wuhan w chińskiej prowincji Hubei została zgłoszona WHO 31 grudnia 2019 r. przez Miejską Komisję Zdrowia w Wuhan (Chiny), zgodnie z rejestrem rozwoju wirusa. Większość przypadków miała związek epidemiologiczny z rynkiem Huanan Seafood w południowych Chinach, hurtowym rynkiem owoców morza i żywych dzikich zwierząt takich jak chociażby węże, nietoperze czy nawet szczury.

koronawirus Warszawa

Skąd wziął się wirus w Chinach?

Szczegółowe badania wykazały, że wirus w Chinach w 2002 r. został przeniesiony z kotów na ludzi. Liczne znane koronawirusy krążą u zwierząt, które nie zainfekowały jeszcze ludzi. W miarę poprawy stanu zdrowia na całym świecie, prawdopodobnie zostanie zidentyfikowanych więcej koronawirusów. Jeśli chodzi o objawy objawy koronawirusa, to zależą od rodzaju wirusa, ale do najczęstszych należą gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu. W ciężkich przypadkach infekcja może powodować zapalenie płuc, ciężki ostry zespół oddechowy, niewydolność nerek, a nawet śmierć.

Niektóre koronawirusy mogą być przenoszone od osoby do osoby, zwykle po bliskim kontakcie z zarażonym pacjentem, na przykład wśród członków rodziny lub w placówce opieki zdrowotnej. Ponieważ jest to nowa choroba, wciąż nie ma szczepionki, a aby ją wynaleźć, czas może być również stosunkowo długi. Nie ma również specyficznego leczenia choroby wywołanej przez nowy koronawirus. Leczenie powinno opierać się na objawach pacjenta. Opieka podtrzymująca może być bardzo skuteczna.

Mimo dosyć niskiej umieralności koronawirusa (poniżej 3%) to co jest najbardziej niepokojące to fakt bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa. Osoby zarażone często nie wiedzą, iż są jego nosicielami, a już wtedy ten może być przez nie przekazywany, dlatego też szacuje się, że jedna osoba może zarazić około 4-10 osób.

Zalecenia dotyczące zmniejszenia narażenia i przenoszenia szeregu chorób układu oddechowego obejmują:

  • utrzymanie higieny rąk, często mycie rąk mydłem i wodą lub roztworami alkoholowymi oraz higieny dróg oddechowych,
  • bezpieczne praktyki żywieniowe, unikaj surowego lub niedogotowanego mięsa, niemytych owoców lub warzyw i nieopakowanych napojów
  • w miarę możliwości unikaj bliskiego kontaktu z każdym, kto wykazuje objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie.

Dodatkowo wirus ma mniejszą szansę dostać się na ciało osoby młodej, zdrowej, dlatego też ten zaraża głównie osoby starsze o słabszej kondycji zdrowotnej. Pamiętajcie by po za zdrowym odżywaniem i dbaniem o higienę również dbać o odpowiednią ilość ruchu.

Może Cie zainteresować: Jesz banany codziennie? Zobacz jaki ma to wpływ na Twoje ciało

Zalecenia i porady

Zaleca się odłożenie niepotrzebnych podróży do ryzykownych obszarów Chin. Na chwilę obecną brak wyszukiwań pod hasłem koronawirus Warszawa czy koronawirus Polska, choć specjaliści ostrzegają, że to tylko kwestia czasu i wirus dotrze też nad Wisłę. Obszary ryzyka w Chinach są dostępne na stronie internetowej WHO. Jeśli podróżujesz do Chin w obszarach ryzyka, zaleca się szczepienie przeciwko grypie sezonowej co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, biorąc pod uwagę podobne objawy między koronawirusem a grypą.

Ponadto, zmniejszenie liczby powikłań grypy u osób zagrożonych, pomaga utrzymać efektywność na izbach przyjęć. Zaleca się również: unikanie świeżych produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego, częste mycie rąk. Jeśli u pacjenta wystąpią objawy ze strony układu oddechowego (kaszel, ból gardła, trudności w oddychaniu) podczas przebywania w obszarach ryzyka, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. Jeśli w ciągu dwóch tygodni po powrocie z obszarów ryzyka wystąpią objawy oddechowe (gorączka, suchy kaszel, ból gardła, trudności w oddychaniu) należy natychmiast skontaktować się z Ministerstwem Zdrowia.

Pracownicy służby zdrowia są również narażeni na ryzyko związane z nowym koronawirusem, ponieważ mają kontakt z różnymi pacjentami. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby pracownicy służby zdrowia konsekwentnie stosowali odpowiednie środki zapobiegawcze i kontrolne w odniesieniu do infekcji w ogóle, a zwłaszcza infekcji dróg oddechowych.

Przeczytaj również:

Zobacz co wybraliśmy dla Ciebie

smog warszawa

Jaki wpływ na nasze ciało wdychany przez nas smog?