w , ,

Dlaczego mleko kipi? Jak tego uniknąć

Gotowanie mleka.
arena.pl

Kipienie mleka – reakcja krok po kroku

W mleku połączone są cząsteczki białka oraz tłuszczu. Z tego względu, podczas zwiększania temperatury cieczy, na powierzchni tworzy się kożuch. Jest to nieprzepuszczalna warstwa, która utrudnia swobodne wydostawanie się pary wodnej na zewnątrz.

Białko oraz tłuszczu są odpowiedzią na to, dlaczego mleko kipi. Białko ulega deformacji, tworząc warstwę nieprzepuszczalną, którą dodatkowo wzmacnia tłuszcz.

Nagromadzona para wodna tworzy pianę. Wraz ze wzrostem temperatury rośnie także ilość piany, która w końcu eksploduje. Tak właśnie dochodzi do wykipienia mleka. Są jednak sposoby, by go uniknąć!

Zobacz także:  Najstraszniejsze miejsca na świecie

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.