w , ,

Najstarsza ofiara dżumy zginęła od ukąszenia bobra

Bakterie - dżuma.
unsplash.com

Dżuma – śmiertelność

Dzisiaj o dżumie mówi się stosunkowo niewiele, ponieważ wydaje się, że ta choroba nie jest już naszym zmartwieniem. Prawda jest jednak taka, że niczym u Alberta Cemus, morowa zaraza (podobnie jak zło) czai się wszędzie i może zaatakować w najmniej spodziewanym momencie.

Między 2008 a 2019 rokiem w Chinach zdiagnozowano kilkadziesiąt przypadków zakażenia dżumą. Przypomnijmy, że w przypadku dżumy dymieniczej, która nie jest leczona, śmiertelność wynosi 80%, czyli zaledwie 20% pacjentów ma szansę na przeżycie.

Z kolei w przypadku dżumy septycznej i płucnej prawie każdy chory umiera, jeśli nie zostaje podjęte odpowiednie leczenie antybiotykami. Dzięki nim śmiertelność spada w przypadku dżumy dymieniczej do około 5%, a w pozostałych przypadkach do około 20.

Zobacz także:  5 pomysłów na świąteczny obiad, którym zachwycisz rodzinę

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.