w , , ,

Fala komarów w Polsce, jak sobie z tym skutecznie poradzić?

1-min (1)

W ostatnim czasie w Polsce pojawiło się znacznie więcej komarów niż w poprzednich latach. Czym spowodowane są te zmiany we wzroście ich liczby? Jak skutecznie sobie radzić z nimi? Czy jest na to sposób?

Plaga komarów była w ostatnich dniach tematem debaty nad wotum zaufania dla prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Co jest powodem plagi?

Głównym powodem tak ogromnego wzrostu ilości komarów są majowe ulewy przez, które to powstało wiele rozlewisk i zastoisk wody. Warunki takie sprzyjały mnożeniu się komarów, które zaczęły masowo się wylegać.

Stosowanie oprysków

domowe sposoby na komary

Jednym z pomysłów na radzenie sobie z ich nadmierną ilością, była propozycja radnego PiS Macieja Bińkowskiego na stosowanie oprysków.

Pomysł ten na całe szczęście nie został pozytywnie odebrany. „Odeszliśmy od oprysków. Są mało skuteczne, szkodzą przyrodzie i astmatykom” – powiedział prezydent Warszawy.

Opryski nie tylko są mało skuteczne, ale i zagrażają bioróżnorodności, zwlaczają nie tylko komary, ale i inne owady, takie jak bardzo pożyteczne pszczoły czy pająki. Ponadto przy burzy czy opadach deszczu wszystkie środki chemiczne z oprysków trafiają do gleby, którą skutecznie zanieczyszczają.

Jak radzić sobie z komarami?

Jednym ze sposobów jest liczyć na naturę, która sama z nimi się upora. Jaskółki, jerzyki czy chociażby nietoperze, gdzie jeden nietoperz potrafi w ciągu jednego dnia zjeść nawet 2 tysiące komarów dziennie.

Jednak zamiast uporać się z nadzieją na rozwiązanie problemu przez naturę możemy sami podjąć odpowiednie kroki, tak aby zabezpieczyć siebie przed ukąszeniami komarów.

Zobacz 8 sposobów na pozbycie się komarów na następnej stronie.

8

7 sztuczek, które wpływają na twoje ciało w nieoczekiwany sposób

wynalazki-min

20 wynalazków, które ludzkość powinna wymyślić wcześniej