w , , ,

Globalne ocieplenie strajki młodych na całym świecie

globalne ocieplenie strajki polska-min

Na całym świecie, więc także w Europie, Niemczech i Polsce, organizowane są młodzieżowe strajki klimatyczne. Najczęstsze hasła, którymi się wtedy posługiwała młodzież w piątek 16 marca, w ponad 60 polskich miastach, to: „Nie damy sobie zabrać przyszłości!”, „Nie ma planety B”, „Nasz dom umiera” i wiele innych. Miały one dawać do zrozumienia, że warto zainteresować się klimatem na świecie, aby móc cieszyć się życiem na ziemi przez kolejne stulecia.

Ten strajk klimatyczny i działania młodzieży przede wszystkim były skierowane przeciw rządom i korporacjom, które w dużym stopniu negatywnie wpływają na globalne ocieplenie. I przeciw wielu politykom, którzy biernie podchodzą do zbliżającej się katastrofy klimatycznej. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny tak naprawdę odbywa się na całym świecie w 150 państwach. Wiele państw zareagowało pozytywnie na akcje „Tydzień dla Przyszłości”(ang. Week for Future). Także w Internecie, w mediach społecznościowych, młodzi starają się zachęcać innych do popierania takiego strajku. Tak, aby zyskał on jeszcze większą rangę i wywołał dobre efekty. W wielu wpisach na Facebooku czy Instagramie krążą hasła „Nie ma Polski na martwej planecie”.

Klimatyczny strajk młodych i postulaty do polityków

Młodzi nie tylko strajkowali na ulicach w całej Polsce i na świecie. W naszym kraju napisali aż 6 postulatów do wszystkich partii politycznych i mediów. Chcą nimi zachęcić, aby osoby publiczne i medialne mówią o klimacie, odnosili się do aktualnej wiedzy naukowej i by zachęcali rząd do ogłoszenia kryzysu klimatycznego. Również zachęcali do tego, by w szkołach młodzi byli uczeni o globalnym ociepleniu i wielu możliwościach ochrony środowiska. To nie wszystko. W postulatach młodzi domagali się także, by parlament powołał do istnienia specjalistyczną radę klimatyczną. I by w kraju została przeprowadzona transformacja gospodarcza w ramach emisji gazów cieplarnianych.

Wybrane wpisy specjalnie dla Ciebie!

Nie obawiaj się, nie spamujemy.

Ciekawostka: Młodzieżowe strajki klimatyczne tak naprawdę miały swój początek w Szwecji. W tym kraju nastolatka Greta Thunberg zaczęła organizować przed parlamentem pikiety, występowała na konferencjach, zachęcając do dbania o klimat i zainteresowania się problemem globalnego ocieplenia. Na tą chwilę ta młoda pionierka walki o klimat i planetę jest już nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.

Widać więc, że już młodzi na całym świecie zdają sobie sprawę z pogarszającego się klimatu. I chcieliby temu skutecznie przeciwdziałać. Ciekawe tylko, jak na taki strajk i te dobre inicjatywy zareagują dorośli. Miejmy nadzieję, że podejdą do tematu dbania o środowisko przynajmniej tak samo poważnie, jak Ci młodzi!

Karel Gott nie zyje

Karel Gott nie żyje – legendarny czeski artysta

Morawiecki-min

Pogrzeb Kornela Morawieckiego – data i miejsce