w ,

Wpływ księżyca na sen. Sprawdź, czy pełnia rzeczywiście utrudnia zasypianie

Jak księżyc wpływa na nasz sen?

Niejednokrotnie zastanawiamy się, jaki jest wpływ oddziaływania Księżyca na nasze codzienne funkcjonowanie, a w szczególności na nasz sen. Wiele osób uważa, że pełnia Księżyca utrudnia zasypianie, a nawet powoduje bezsenność.

Zobacz także:  Powstało bioniczne oko, które może przywracać wzrok niewidomym

Jak księżyc wpływa na nasz sen?

Część osób uważa, że księżyc ma ogromny wpływ na ich sen, inni nie widzą żadnej korelacji. Kwestia ta wymagała przeprowadzenia badań, ale wcześniejsze próby dawały sprzeczne wyniki. Niektórzy badacze twierdzili, że pełnia ma wpływ na sen, inni prezentowali przeciwstawną opinię. Dopiero badanie prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji dało rzetelne rezultaty. Badanych osób nie pytano w ankiecie o ich jakość snu, a zmierzono to w ich własnych domach.

Zobacz także:  Niesamowite właściwości skórki cytryny. Nigdy jej nie wyrzucaj

Przebieg badania

W badaniu wzięło udział aż 850 osób, które podczas snu podłączone były do urządzeń zwanych polisomnografami. Polisomnografy mierzą aktywność elektryczną mózgu oraz mięśni, a także rejestrują ruch oczu i rytm serca. Pozwoliło to zarejestrować dokładny przebieg snu. Badania te prowadzono przez kilka lat. Wyniknęło z nich, że zachodzi związek pomiędzy fazami księżyca a snem. Co ciekawe jednak, nie wszyscy są na niego podatni w takim samym stopniu.

Zobacz także:  15 zdrowotnych właściwości ananasa

Wpływ księżyca na sen a płeć

Okazało się, że mężczyźni są bardziej podatni na wpływ księżyca niż kobiety. Mężczyźni między nowiem a pełnią przesypiali średnio o 20 minut mniej niż między pełnią a nowiem. Częściej też się budzili i mieli dłuższe przerwy w śnie. W przypadku kobiet zależność ta była mniejsza. W ciągu nocy między nowiem a pełnią kobiety sypiały o około 12 minut krócej niż między pełnią a nowiem, a jakość ich snu nie ulegała istotnej zmianie.

Zobacz także:  Zacznij wykorzystywać prawo przyciągania

Kiedy wpływ jest największy?

Gorszą jakość snu powoduje głównie światło księżyca. Badania prowadzone w Argentynie i Stanach Zjednoczonych mówią nam, że najsilniejszy wpływ ma ono 3-5 dni przed pełnią, a nie dokładnie w dzień pełni. Jak się chronić przed jego skutkami? Trzeba pamiętać o dokładnym zasłonięciu okien. Można pomóc sobie także aktywnością fizyczną, która ułatwia zasypianie.

Zobacz także:  Czy dwie maski chronią przed koronawirusem lepiej niż jedna

Przetrzyj liście kwiatów majonezem

Magiczny sposób na piękne i zdrowe rośliny domowe. Sprawdź jak o nie dbać!

Lunatykowanie - jak sobie z tym poradzić?

Lunatykowanie – jak sobie z tym poradzić?