w , , , ,

Jan Paweł II z głazem nad głową! Nowa instalacja w Warszawie

Jan Paweł II

Jan Paweł II z głazem nad głową stanął przed Muzeum Narodowym w Warszawie. Ta nowa instalacja pt.: „Zatrute źródło” autorstwa Jerzego Kaliny jest wizją, która budzi skrajne emocje, jednakże należałoby przyjrzeć się temu bliżej.

Warto na wstępie wspomnieć, że owe dzieło stanowi pewną analogię do rzeźby Maurizia Cattelana z 1999 r., obrazującą Jana Pawła II przygniecionego meteorytem. W wizji Kaliny papież jest dość silny, by unieść kamień, jednak można pokusić się o stwierdzenie, że pragnie pozbyć się ciężaru i wrzucić go do zabarwionej na czerwono cieczy.

„W ujęciu Kaliny Jan Paweł II nie jest bezsilnym, starym człowiekiem przygniecionym meteorytem, lecz tytanem o nadludzkiej sile. Zaproponowane ujęcie postaci pozwala podjąć wiele wątków interpretacji. Sam artysta postrzega papieża jako człowieka, który odegrał decydującą rolę w najnowszej historii Polski i Europy, rozpoczął proces przemian historycznych, społecznych i duchowych.” – podało Muzeum Narodowe.

Nowa instalacja, Jan Paweł II na tapecie – prowokacja czy refleksja

papież Jan Paweł II z głazem nad głową
rp.pl

Jest to interesujące przedstawienie, które dla wielu stanowi powód do refleksji dotyczącej polskich symboli, wartości i tradycji. Należy zaznaczyć, że w czerwcu poprzedniego roku sejm ustanowił 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. To obrazuje jak ważną rolę w życiu Polaków pełni owa postać. Nic dziwnego, że dzieło związane z Jego wizerunkiem szybko spotyka się ze skrajnymi emocjami. Istnieje grupa oburzonych, która uważa instalację za kolejną próbę nabijania się z chrześcijaństwa. Młodzi internauci znaleźli kolejny temat do tworzenia memów. Za to Łukasz Gaweł – dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, zachęca do bardziej wnikliwego patrzenia:

„Chciałbym, żebyśmy tę instalację oglądali razem z dwiema wystawami, które niedawno otwieraliśmy, tzn. „Fotorelacje. Wojna 1920” o wojnie polsko-bolszewickiej oraz „Polska. Siła obrazu”, która mówi o sile symbolicznej malarstwa polskiego.”

Porównując już wcześniej wspomnianą rzeźbę Maurizia Cattelana z 1999 r. z opisywaną instalacją, szybko można dostrzec różnice w społecznym odbiorze. Postać papieża przygniecionego meteorytem wywołała ogromne zamieszanie. Wystawiono ją w warszawskiej Zachęcie, gdzie została zniszczona przez posłów Zjednoczenia Chrześcijańsko- Narodowego, posłankę Halinę Nowinę-Konopkę i posła Witolda Tomczaka. Uznali ją za obrazoburczą, więc po tym jak odwrócili uwagę ochroniarzy galerii, zdjęli z figury przygniatający ją kamień.

Jan Paweł II jako symbol tolerancji

Instalacja Jerzego Kaliny
kultura.onet.pl

Jan Paweł II, w trudnych obecnie czasach dla naszego kraju, mógłby służyć swą mądrością dotyczącą tolerancji i otwartości w stosunku do drugiego człowieka. Powstałą instalację można odczytać jako wypowiedź artysty, który stara się interpretować świat oczami kogoś, kto całym sercem kochał Polskę i Polaków.

Wypowiedź Kaliny dotycząca przedstawienia papieża jest ciekawa w kontekście rozumienia całej instalacji. –

„Tu nie ma przedziału wiekowego, chciałem, żeby był młody, a jednocześnie starzejący się. To jest papież duszy, emocji. Ogołociłem papieża z najważniejszych atrybutów papieskich i poszedłem w bardzo rustykalny charakter postaci Ojca św. To jest papież biedny, on nie ma złota, ona nie ma purpury, on nie ma ornatu, on nie jest przyozdobiony. Jest po prostu duszpasterzem i tyle.”

Jerzy Kalina – artysta wszechstronny

Jan Paweł II z głazem nad głową
architekturaibiznes.pl

Kalina ukończył Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1971). Jest uznawany za jednego z najbardziej wszechstronnych współczesnych polskich artystów. Podejmował wiele różnych aktywności twórczych, które sam określał jako akcje plastyczne. Stworzył m.in. oprawę graficzną wykorzystywaną podczas mszy papieskich w czasie pielgrzymek Jana Pawła II do Polski, zaprojektował także nagrobek ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.

Artysta jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody Totus Tuus (2017) i Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2013). A w 2008 r. został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie filmu.

Jan Paweł II

Darmowa porada prawna – jak z niej skorzystać?

Jan Paweł II

Łukasz Szumowski zakażony koronawirusem!