w , ,

Karel Gott nie żyje – legendarny czeski artysta

Karel-Gott

Legendarny czeski artysta Karel Gott nie żyje. Zmarł w wieku 80 lat przed północą. Publicznie informacja ta została przekazana przez czeską telewizję, zgodnie z komunikatem otrzymanym od rodziny artysty. Od 2016 Karel Gott zaczął poważnie chorować na ostrą białaczkę. Sam kiedyś opublikował na swoim koncie Facebook post o poważnych problemach zdrowotnych, z którymi musi sobie radzić. Białaczka to nie wszystko, ponieważ do tego doszedł jeszcze rak węzłów chłonnych.

Ivana Gott zakomunikowała czeskiej telewizji: „Z głębokim żalem chcę poinformować, że we wtorek przed północą zmarł mój ukochany mąż Karel Gott, po długiej i ciężkiej chorobie. Zmarł w domu rodzinnym, w spokojnym śnie”.

Kim był Karel Gott?

Karel Gott to wspaniały czeski piosenkarz, wielokrotnie nagradzany. Aż 41 razy otrzymał nagrodę Złotego Czeskiego Słowika. Ocenia się, że w swojej karierze sprzedał od 30-100 mln płyt, nagrał blisko 100 albumów autorskich, ponad 100 kompilacji. To tylko pokazuje, że muzyka była jego życiem.

Karel Gott był wokalistą o szerokim wachlarzu możliwości. Śpiewał nie tylko przy muzyce pop, ale również adaptacje klasycznych pieśni, ludowych i narodowych piosenek folklor, piosenki country, aranżacje melodii do musicali czy arie operowe i operetkowe. Szczególnie znane jest jego wykonanie „West Side Story – Maria”. Dodatkowo artysta ten wykonywał bądź adaptował po czesku różne światowe przeboje, jak: By the Rivers of Babylon, El condor pasa czy Hot Stuff. Swoje płyty przede wszystkim nagrywał w języku czeskim i niemieckim, choć pojawiały się także jego wykonania w języku angielskim, rosyjskim czy włoskim.

barbara-montavon-KCvIMGo-1nc-unsplash

Niesamowite zdrowotne właściwości octu jabłkowego, o których wcześniej nie wiedziałeś

globalne ocieplenie strajki polska-min

Globalne ocieplenie strajki młodych na całym świecie