w ,

Koronawirus jak się chronić przed zakażeniem?

koronawirus jak się chronić

Koronawirus jak się chronić przed zakażeniem? Pandemia koronawirusa trwa na całym świecie. Aby zminimalizować liczbę zakażeń, musimy zastosować wszelkie środki ostrożności.

Osoby chore muszą pozostać w domach, a zdrowe powinny chronić się przed zarażeniem. Co zrobić, aby nie zostać nosicielem koronawirusa i nie rozprzestrzeniać go, przebywając w pracy lub w sklepie? Jak zabezpieczyć swój dom i sprzęty przed patogenami, które moglibyśmy przynieść z zewnątrz? Oto lista czynności, które zmaksymalizują bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

1. Noszenie rękawiczek nitrylowych

Koronawirus jak się chronić przed zakażeniem?
Koronawirus jak się chronić przed zakażeniem? 1

Kiedy wpisujemy w wyszukiwarkę hasło „koronawirus jak się chronić”, możemy znaleźć różne porady, które niekoniecznie są skuteczne. Nie można jednak zaprzeczyć, że najważniejsza jest higiena rąk. Oprócz częstego mycia dłoni wodą z mydłem, warto posiadać opakowanie jednorazowych rękawiczek nitrylowych.

Zakładajmy je przed wyjściem na zewnątrz – np. na zakupy lub do lekarza. Po powrocie do domu należy je zdjąć, nie dotykając skóry zewnętrzną stroną rękawiczek, i wyrzucić je do zamkniętego kosza na śmieci. Następnie trzeba dokładnie umyć ręce wodą z detergentem lub zdezynfekować je żelem na bazie spirytusu.

Zaopatrz się w wysokiej jakości rękawiczki Nitrylowe: Kliknij tutaj

maska-ochronna
Koronawirus jak się chronić przed zakażeniem? 2

2. Zakładanie maseczki w miejscach publicznych

Kolejnym środkiem ochronnym są jednorazowe maseczki zakrywające usta i nos. Nosząc je, ograniczamy dostęp patogenów znajdujących się w powietrzu do dróg oddechowych. Jednocześnie zmniejszamy ryzyko zarażenia koronawirusem innych osób, jeśli jesteśmy nieświadomymi nosicielami.

Najczęściej stosowane w tym celu są maseczki chirurgiczne, które należy zmieniać co kilkanaście minut. W innym wypadku zatrzymają zbyt wiele wilgoci, by skutecznie chronić przed zakażeniem. Zamiast jednorazowych maseczek można także nosić półmaski z wymiennym filtrem. Z zużytymi maseczkami postępujemy podobnie, jak z rękawiczkami.

Zaopatrz się w swoją maseczkę ochronną z rekomendowanym filtrem N95: Kliknij tutaj

moon-9y3xfTMf-x8-unsplash-min
Koronawirus jak się chronić przed zakażeniem? 3

3. Częste wietrzenie pomieszczeń

Jeśli podejrzewamy, że w naszym domu może znajdować się koronawirus jak się chronić? Przede wszystkim zadbać o dobrą wentylację pomieszczeń. Dzięki temu utrzymamy temperaturę i wilgotność na właściwym poziomie. Wilgoć i ciepło sprzyjają przetrwaniu cząsteczek koronawirusa na powierzchniach płaskich i w powietrzu.

Napływ świeżego powietrza z zewnątrz pozwoli także zmniejszyć liczebność wirusa w pomieszczeniu oraz zapobiec wysuszeniu błon śluzowych, które są wrotami zakażenia. Najlepiej wietrzyć pokoje i kuchnię kilka razy dziennie, przez minimum kilkanaście minut.

Koronawirus jak się chronić przed zakażeniem?
Koronawirus jak się chronić przed zakażeniem? 4

4. Czyszczenie dotykanych przez nas codziennie powierzchni

Aby mycie rąk skutecznie chroniło przed koronawirusem, musimy dbać też o czystość często dotykanych obiektów. Płyn dezynfekujący pomoże zlikwidować patogeny z powierzchni mebli i przedmiotów. Czyścić należy przede wszystkim:

 • telefony komórkowe
 • klawiatury komputerów i laptopów
 • klamki i uchwyty
 • okulary
 • karty kredytowe
 • klucze
 • przybory do pisania.

Elektronikę należy czyścić przeznaczonymi do tego celu środkami, np. wilgotnymi ściereczkami nasączonymi roztworem alkoholu. Klamki i klucze można zdezynfekować na przykład spirytusem, a karty kredytowe umyć wodą z detergentem.

Do czyszczenia brudnych powierzchni użyj jednorazowych ścierek: Kliknij tutaj

5. Niedotykanie twarzy i oczu w miejscach publicznych

Kiedy pracujemy lub robimy zakupy, unikajmy dotykania błon śluzowych. Nie wycierajmy nosa ręką ani nie pocierajmy oczu. Lepiej wytrzymać chwilowe swędzenie, niż narazić się na zakażenie koronawirusem. Nie należy także podpierać twarzy rękami.

Jeśli musimy spożyć posiłek w miejscu publicznym, dokładnie umyjmy lub zdezynfekujmy ręce przed i po jedzeniu. W ten sposób cząsteczki wirusa nie wnikną do miejsc, przez które mogłyby zainfekować organizm – skóra samych dłoni stanowi dla nich skuteczną barierę. 

Koronawirus jak się chronić przed zakażeniem?
Koronawirus jak się chronić przed zakażeniem? 5

6. Przestrzeganie ograniczeń wprowadzonych przez rząd

Zakaz przemieszczania się w grupach czy korzystania z parków nie jest bezpodstawny. Obostrzenia wynikają z zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Maksymalne ograniczenie kontaktów między ludźmi to jedyny sposób, by ochronić obywateli w grupie wysokiego ryzyka przed zakażeniem koronawirusem. Nie chodźmy więc w odwiedziny do znajomych ani nie przebywajmy w miejscach publicznych bez wyraźnej potrzeby. Pamiętajmy o zachowaniu 2 metrów odległości od innych osób w przestrzeni publicznej. Nie chodzi tylko o uniknięcie kary, lecz o własne i cudze bezpieczeństwo.

Koronawirus jak się chronić przed zakażeniem?
Koronawirus jak się chronić przed zakażeniem? 6

7. Rzadsze robienie zakupów

Skoro wszędzie może znajdować się koronawirus jak się chronić przed zakażeniem? Należy maksymalnie ograniczyć konieczne wyjścia z domu. Chociaż codzienne zakupy są dozwolone, lepiej robić je 1-2 razy w tygodniu. Jeśli brakuje nam pieczywa, możemy zamówić je na dowóz przez Internet.

Można także umówić się z sąsiadem lub znajomym, że jedna osoba będzie robić zakupy dla obojga. Jeśli nie posiadamy samochodu, który pozwoli zabrać większą ilość zakupów, także można poprosić kogoś o pomoc w transporcie.

Koronawirus jak się chronić przed zakażeniem?
Koronawirus jak się chronić przed zakażeniem? 7

8. Płukanie warzyw i owoców gorącą wodą

Kupowane luzem produkty mogły być dotykane przez dziesiątki lub setki osób. Dlatego po powrocie ze sklepu warto sparzyć warzywa i owoce. Dotyczy to zwłaszcza produktów, które będą jedzone na surowo bez żadnej obróbki, takich jak:

 • jabłka
 • gruszki
 • pomidory
 • rzodkiewki
 • szczypiorek itp.

Również owoce ze skórką, którą usuwamy bezpośrednio przed spożyciem (np. banany, pomarańcze), powinny być opłukane gorącą wodą. W innym przypadku moglibyśmy przenieść patogeny ze skórki na ręce, a następnie wnętrze owocu.

Koronawirus jak się chronić przed zakażeniem?
Koronawirus jak się chronić przed zakażeniem? 8

9. Częste pranie materiałowych toreb i plecaków

Torby i plecaki, w których nosimy zakupy, powinny być regularnie prane w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. W ten sposób upewnimy się, że nie zostały w nich cząsteczki koronawirusa, które mogłyby być przenoszone na kolejne produkty.

Lepiej też wybierać artykuły spożywcze pakowane w jednorazowe torebki foliowe, jeśli jest taka możliwość. Szczególnie pieczywo, którego mogą dotykać klienci sklepu, może być niebezpieczne. Opakowania można przed otwarciem przetrzeć ściereczką nasączoną spirytusem. 

Czytaj także: Lekarze i pielęgniarki pokazują jak walczą z koronawirusem

Koronawirus jak się chronić przed zakażeniem?
Koronawirus jak się chronić przed zakażeniem? 9

10. Płacenie kartą zamiast gotówki

Cząstki koronawirusa mogą przenosić się na pieniądzach – monetach i banknotach. Warto więc unikać płacenia gotówką. Nawet, jeśli zapłacimy wyliczoną sumę i nie otrzymamy żadnej reszty, nasze pieniądze będą dotykane i przeliczane przez pracowników sklepu. Ich bezpieczeństwo jest równie ważne, co nasze własne.

Najlepiej płacić zbliżeniowo przy pomocą karty kredytowej lub debetowej. Jeśli zamawiamy dostawę jedzenia, warto wcześniej opłacić zamówienie przelewem, aby zminimalizować kontakt z dostawcą.

Czytaj także: 15 produktów, których spożywanie poprawi Twoją odporność

Zabezpieczone: test page

mężczyzna

Rzeczy, które powinien posiadać każdy mężczyzna w swoim domu