w , ,

Ludzie w ten sposób stracili ogon

Małpy z ogonami na drzewie.
unsplash.com

Gen odpowiedzialny za brak ogona

Xia swoje poszukiwania postanowił rozpocząć od przeanalizowania, które małpy posiadają ogon. Następnie chciał sprawdzić, który gen odpowiada za wykształcenie ogona. Po krótkiej analizie okazało się, że najpewniej jest to gen TBXT.

Potwierdził to fakt, że jego mutacja u mysz sprawia, że ich końcowa część jest znacznie krótsza. Wiemy również, że ten gen posiadają wszystkie ssaki. Po głębszych analizach doktorant zaobserwował, że małpy posiadają specyficzną sekwencję genu, nazwaną Alu.

U innych zwierząt jej nie odkryto. Zdaniem badaczy, sekwencja ta, to najpewniej swego rodzaju wirus, który przed laty wbudował się w DNA. Według szacunków podobne zjawiska mają stanowić nawet 10% ludzkiego kodu DNA!

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.