w ,

Lunatykowanie – jak sobie z tym poradzić?

Lunatykowanie - jak sobie z tym poradzić?

Problemy ze snem dotyczą wielu Polaków. Większość z nich można zniwelować poprzez ćwiczenia antystresowe, zadbanie o higienę snu czy odpowiedni leki. Lunatykowanie jednak zalicza się do schorzeń, które ciężko opanować. Zobacz, co musisz wiedzieć.

Zobacz także:  Najzdrowsze orzechy na świecie

Na czym polega lunatykowanie?

To zaburzenie snu. Polega na wykonywaniu różnych czynności przez osobę, która śni. Mogą się do tego zaliczać na przykład: gotowanie, chodzenie po mieszkaniu, zmienianie ustawienia przedmiotów a nawet bycie agresywnym wobec innych. Najczęściej narażone są na to młode osoby. Wśród dorosłych mowa o 1,5%, natomiast wśród dzieci do problemów dochodzi nawet do 5% z nich.

Zobacz także:  Poznaj człowieka-pandę

Przyczyny lunatykowania

Nie można wskazać jednej konkretnej przyczyny. W związku z tym, że schorzenie występuje najczęściej u dzieci, możliwe jest powiązanie z niewykształceniem się wszystkich struktur układu nerwowego. Mimo to, nie jest to potwierdzone tłumaczenie. Nie wyjaśniałoby to również przyczyny lunatykowania u dorosłych. Mimo to, odpowiedź tkwi w ludzkim organizmie. Obwinia się bowiem geny. Wykazano, że gdy jeden z rodziców lunatykuje, prawdopodobieństwo przejścia tego na dziecko wynosi 40%. Wskazać można problemy zdrowotne, które zwiększają ryzyko lunatykowania. Do tej grupy należą: moczenie nocne, choroba Parkinsona, zespół Touretta’a czy bezdech senny. Ponadto, zażywanie pewnych leków, rownież może przyczynić się do występowania lunatykowania. Są to leki z grupy leków przeciwpsychotycznych, beta-blokery i część leków przeciwdepresyjnych. Innymi czynnikami wywołującymi budzenie w nocy są: silny i długotrwały stres, gorączka czy brak prawidłowej higieny snu.

Zobacz także:  Najwyższy człowiek na świecie to prawie 3 metrowy gigant!

Objawy lunatykowania

Zwykle lunatykowanie ma miejsce w trakcie fazy snu REM w czasie pierwszy jednej- dwóch godzin od zaśnięcia. W trakcie epizodu, osoba może mieć otwarte oczy, a nawet przeprowadzać rozmowy z innymi. Mimo to, występuje brak udziału świadomości w podejmowanych działaniach. Po przebudzeniu, nie pamięta co się działo ani co robił.

Zobacz także:  Podatek cukrowy - efekty nowej regulacji

Jak leczyć?

Ze względu na brak bezpośrednich przyczyn tego schorzenia, ciężko mówić o leczeniu. Najprostszym i najważniejszym zarazem elementem terapii jest dbanie o higienę snu. Regularność kładzenia się spać, długość snu i wstawanie o określonych porach może mieć pozytywny wpływ. Należy unikać aktywności w godzinach wieczornych. Warto ograniczyć uczestnictwo światła białego, jak i ćwiczenia fizyczne. Ponadto lepiej zrezygnować z sytych posiłków przez pójściem spać. Innymi czynnikami, które mogą wspomóc uniknięcie epizodu, jest ograniczenie głośnych dźwięków w sypialni i hałasu. Temperatura również powinna być odpowiednia. Działaniami, które również mogą dać pozytywne skutki, jest psychoterapia i hipnoza. W skrajnych przypadkach można zastosować farmakoterapię.

Zobacz także:  Chcesz żyć więcej niż 100 lat? Zebraliśmy 20 rzeczy, które musisz robić

Lunatykowanie - jak sobie z tym poradzić?

Wpływ księżyca na sen. Sprawdź, czy pełnia rzeczywiście utrudnia zasypianie

Lunatykowanie - jak sobie z tym poradzić?

Nowa pandemia już niedługo?! Są ostrzeżenia