w , ,

Małpy Harlowa – na czym polegał ten słynny eksperyment psychologiczny

Małpka, tuląca się do miękkiej atrapy matki.
alfahorse.pl

Małpy Harlowa – przebieg eksperymentu

Aby odpowiedzieć na swoje pytanie Harlow dokonał eksperymentu, który możemy z pewnością ocenić, jako nieetyczny. Badacz oddzielił młode rezusy, czyli małpy, charakteryzujące się dużym podobieństwem genetycznym i fizjologicznym do człowieka, od matek w pierwszych dniach ich życia.

Małpy Harlowa zostały następnie podzielone na dwie grupy. Każda z grup była zamknięta w klatce, do której nie docierały żadne bodźce, mogące zaburzyć wyniki eksperymentu, trwającego 5 miesięcy. W każdej klatce umieszczono po dwie atrapy matki.

Zobacz także:  Pierwsze randki - co wypada, a czego lepiej unikać

Jedna z nich była pokryta miękkim, przyjemnym materiałem. Zaś druga była szorstka i druciana. W jednej klatce karmiącą atrapą była ta przyjemna w dotyku, zaś w drugiej było odwrotnie. Efekty eksperymentu były zaskakujące nawet dla Harlowa.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.