w , ,

Małpy Harlowa – na czym polegał ten słynny eksperyment psychologiczny

Młody Rezus - małpka.
masaz-shantala.pl

Jak potrzeba bliskości determinuje rozwój

Celem psychologa było wykazanie, jak ważna jest potrzeba bliskości, ale nie chodziło tylko o to. Harlow chciał pokazać również, jak duży wpływ na nasz rozwój ma relacja z matką i zaspokojenie głodu bliskości, miłości, jaki dotyczy każdej istoty żywej.

Małpy Harlowa pokazały, że i w tym wypadku badacz miał rację! Zwierzęta, które były karmione przez drucianą matkę przybierały na wadze podobnie do tych, które były karmione przez matkę miękką w dotyku. Jednak ich zachowanie nie było takie same.

Małpki pozbawione bliskości od karmiącej matki miały częste problemy z trawieniem. Karmienie przez szorstką, twardą matkę było dla nich bowiem czynnikiem bardzo stresującym. Wolniej się rozwijały niż zwierzęta, karmione w atmosferze bliskości i czułości. Po zakończeniu eksperymentu u tych zwierząt zauważono również problemy psychiczne.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.