w , ,

Po co mrówkom dwa żołądki

Mrówka niosąca liść.
unsplash.com

Białka służące do wymiany

Aby sprawdzić, z jakiego powodu mrówki wymieniają się płynami, badacze zbadali dokładnie białka, które produkują. Sprawdzili również, w jaki sposób dzielenie się płynami wiąże się z rolą w mrowisku i sposobem funkcjonowania całej kolonii.

Z badań nad białkami wyniknęło, że można z nich bezpośrednio wyczytać zarówno rolę mrówki, jaką ta pełni w mrowisku, jak i określić wiek całej kolonii. Im starsze było mrowisko, tym owady posiadały więcej białek, które wspomagały rozwój larw.

Zobacz także:  Czy warto wyprowadzać kota na spacer? Sprawdź opinię eksperta

Mrówki, których zadaniem było opiekowanie się młodymi osobnikami, miały w swoich płynach więcej białek, które hamowały proces starzenia. Badacze uważają, że taki związek produkują mrówki-robotnice, ale poświęcają go na rzecz mrówek-opiekunek, które opiekują się młodymi.

Zobacz także:  Śpiew ptaków wpływa na naszą satysfakcję jak podwyżka w pracy

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.