w , ,

Narząd z drukarki będzie pomagał pacjentom

Lekarze podczas operacji.
unsplash.com

Wyhodowane narządy to przyszłość

Obecnie obserwujemy duży wzrost znaczenia transplantologii w całym procesie leczenia i ratowania ludzkiego życia. Przeszczep organu oznacza dla wielu szansę na wydłużenie życia. Występuje jednak poważny problem – jest nim deficyt narządów.

W samej Polsce w 2019 roku każdego miesiąca około 2000 osób oczekiwało na przeszczep organów takich, jak wątroba, nerki, serce, trzustka czy płuca. Możliwości są jednak ograniczone. Możemy pobierać tkanki od żywych bądź martwych dawców.

Konieczne jest jednak znalezienie dawcy, który będzie mógł pomóc danej osobie, co często stanowi poważny problem. Być może dzięki nowej technologii kiedyś będzie możliwe wyhodowanie narządu, dostosowanego do potrzeb danego pacjenta i jego organizmu.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.