w , ,

Naukowcy wyhodowali gruczoły, które następnie doprowadzili do łez

Praca naukowca.
unsplash.com

Kolejny etap badań

Naukowcy nie poprzestali na tych osiągnięciach i postanowili zrobić kolejny krok. Było nim zidentyfikowanie wszystkich komórek, tworzących gruczoły łzowe.

Ustalono wówczas, że w naszym organizmie znajdują się komórki, które odpowiadają za wytwarzanie dwóch różnych składników łez. Jedne z nich to komórki przewodowe a drugie to komórki groniaste.

Następnie naukowcy usunęli z gruczołu gen Pax6. Wówczas znacząco zmieniły się zdolności wytworzonych organów. Nie potrafiły już samodzielnie produkować łez. Dzięki temu naukowcy mogą dogłębnie zbadać takie choroby, jak np. zespół Sjogrena, w którym również zanika gen Pax6.

Zobacz także:  5 dolegliwości świadczących o poważnej chorobie. Sprawdź, jak je rozpoznać

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.