w , , ,

Niesamowite odkrycie naukowca z Polski! Czegoś takiego jeszcze nie było

Niesamowite odkrycie naukowca z Polski

W czasopiśmie „PeerJ” opublikowano informację o odkryciu nowych maleńkich organizmów. Są to dwa gatunki płazińców, czyli prymitywnych zwierząt o robakowatej budowie. Niech nie zmyli nas określenie prymitywne, bowiem mają one cechy, przez które są potencjalną konkurencją dla innych zwierząt. Są inwazyjne i mogą wyrządzić szkody. Zobacz, co to za ciekawe stworzenia.

Zobacz także:  Uważaj na te potrawy. Jeśli je zjesz możesz nie przeżyć

Niesamowite odkrycie naukowca z Polski

Badania kierowane przez prof. Jean-Lou Justine’a z Narodowego Muzeum Przyrodniczego w Paryżu były międzynarodowe. Uczestniczył w nich także dr Romain Gastineau z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego. W projekcie sekwencjonował on DNA organizmów. Dr Gastineau jest francuskim adiunktem pracującym na co dzień w Szczecinie.

Zobacz także:  Jaka jest najlepsza aplikacja do biegania? TOP10

Co to za gatunek?

Nowo odkryte zwierzęta należą do płazińców. Płazińce to prymitywne zwierzęta drapieżne lub pasożytnicze. Mają bardzo prostą budowę. Większość z nich to pasożyty wewnętrzne ludzi lub zwierząt, tylko część żyje poza nimi. Niektóre płazińce mają nawet metr długości, jednak te jedynie około 3 cm. Pierwszy z nowych gatunków nazwano Humbertium covidum n. sp. na cześć ofiar pandemii Covid-19. Przedstawiciele tego gatunku mają ciemną barwę i młotkowany kształt, a na części brzusznej posiadają jaśniejszy fragment. Drugi wykryty okaz to Diversibipalium mayottensis n.o. sp. Nazwa gatunku nawiązuje do lokalizacji występowania, czyli wyspy Majotta w Kanale Mozambickim u wybrzeży Afryki. D. mayottensis mają ciekawszą barwę, są niebiesko-zielone, a nawet opalizujące. Nie tylko ich wygląd jest jednak zaskakujący, ale i fakt, że nie sposób przydzielić ich do żadnego znanego nam rodzaju płazińców.

Zobacz także:  Planujesz remont w nowym roku? Musisz to wiedzieć

Czy stanowią zagrożenie?

Płazińce niosą za sobą zagrożenie, bo mogą szybko się rozprzestrzeniać, przez co są niebezpieczne dla gatunków rodzimych. Niektóre z nich żerują, np. na dżdżownicach i
ślimakach. To z kolei mogłoby stanowić problem dla rolników, którym dżdżownice są potrzebne. Co więcej stworzenia te nie mają swojego drapieżnika. Na Wyspach Brytyjskich płazińce glebowe zmniejszyły populację dżdżownic w niektórych regionach aż o 20 proc.

Zobacz także:  Jak pozbyć się żółtych paznokci? 5 domowych sposobów!

Skąd się wzięły?

Organizmy te pojawiły się wszędzie prawdopodobnie za sprawą importu. Jedną z konsekwencji globalizacji jest nieumyślne rozprzestrzenianie inwazyjnych gatunków roślin oraz zwierząt. Płazińce opanowały już cały świat, a stało się tak głównie za sprawą przywożenia do nas roślin tropikalnych. W nowym środowisku stanowią większe zagrożenie dla bioróżnorodności i gleby.

Niesamowite odkrycie naukowca z Polski

Jak chronić się przed wirusami? 4 sposoby na odporność

Niesamowite odkrycie naukowca z Polski

Te produkty źle wpłyną na Twój organizm. Sprawdź, czego lepiej nie jeść o poranku