w ,

,,Niewidzialna” odmiana koronawirusa. Co warto wiedzieć?

Podlinia Omikronu - co warto wiedzieć?

Codzienne doniesienia pandemiczne nikogo już nie dziwią. Mimo tego, że powoli staje się to rutyną, warto być na bieżąco. Omikron rozprzestrzenia się bardzo szybko. Dlatego przedstawiamy, co wiadomo o tym wariancie COVID-19.

Podlinia Omikronu - co warto wiedzieć?
hopkinsmedicine.org/ Podlinia Omikronu – co warto wiedzieć?
Zobacz także:  Tłuszcze w diecie – czy warto się ich bać?

Podlinia Omikronu – co warto wiedzieć?

Omikron BA.2 jest jednym z wariantów koronawirus SARS-CoV-2. Na ten moment został potwierdzony w 40 krajach. Również w Polsce. W ostatnich dniach, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdził informację, że mamy do czynienia z dominacją tego wariantu w naszym kraju. Podlinia Omikronu, o której mowa, czyli BA.2 nazywana jest ,,ukrytą”, ponieważ jest trudny do wykrycia. Testy PCR na COVID-19 mają problem z scharakteryzowaniem tego wariantu.

Zobacz także:  Znamy przyczynę otyłości

Nowy wariant

Faktem jest, iż nowy wariant Omikronu przenosi się znacznie szybciej niż wariant podstawowy. Nie ma jednak potwierdzonych danych dotyczących wysokiej zakażalności. W związku z tym, że na świecie odnotowuje się coraz więcej przypadków zarażenia tą odmianą, zaleca się skupić większą uwagę na jej badaniu. W Danii wskaźnik hospitalizacji z powodu zakażenia Omikronem BA.2 nie jest znacznie różny od wskaźników powiązanych z wariantem pierwotnym. Może to wskazywać, że nie mamy do czynienia z groźniejszym wariantem. Duńscy lekarze podkreślają, że o ile widoczny jest wzrost ilości osób objętych hospitalizacją, o tyle pacjentów na OIOM-ie nie przybywa.

Zobacz także:  TOP10: ciekawostki na temat ludzkiego serca

Szczepionki

Na chwilę obecną, szczepionki dostępne na rynkach farmaceutycznych nie chronią w równym stopniu przed najnowszym wariantem Omikronu, jak w przypadku wariantu podstawowego. Nadal wykazuje się ochronę przed ciężkim przebiegiem i zgonem. Wobec tego, firmy Pfizer i BioNTech podejmują się próby dostosowania szczepionek do nowych warunków. Rozpoczęto prace w tym temacie.

Zobacz także:  Nigdy nie trzymaj tych rzeczy w lodówce! Sprawdź, jak przedłużysz świeżość żywności


Podlinia Omikronu - co warto wiedzieć?

Biały nalot na języku może być niebezpieczny

Podlinia Omikronu - co warto wiedzieć?

Czy woda gazowana jest zdrowa? Obalamy mit