w , ,

TOP10: ciekawostki na temat ludzkiego serca

Serce na książce.
unsplash.com

Stres a układ krwionośny

Stres negatywnie wpływa na nasz układ krwionośny i cały organizm. Serce, w trakcie dużego stresu, pracuje aż pięciokrotnie wydajniej niż zwykle. Mogłoby się wydawać, że to dla nas dobre, ale jest zupełnie inaczej.

Permanentny, długotrwały stres doprowadza bowiem do szybszego zużycia mięśnia sercowego i zwiększa ryzyko zawału serca czy udaru mózgu. Stres przyczynia się także do zaburzeń rytmu serca, ponieważ podnosi ciśnienie.

Sprawia przez to, że tłuszcz odkłada się w naczyniach krwionośnych i utrudnia przepływ krwi. Serce tym samym zostaje zmuszone do intensywniejszej pracy niż zwykle. Z kolei stres w pierwszych dniach życia noworodka przyczynia się do wzrostu ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe w przyszłości.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.