Stres wpływa na starzenie się. Nie jest on przyjacielem człowieka. Powoduje dyskomfort oraz wiele różnych schorzeń. Co jeszcze może być skutkiem napięcia? Przyspieszenie starzenia się!
Badania nad starzeniem się
Naukowcy z Uniwersytety Yale już od dłuższego czasu pracowali nad mierzeniem wieku biologicznego, przy analizowaniu składu chemicznego DNA. Zmiany zachodzą u każdego w różnym czasie. Jak wskazują wyniki badań, analiza ta jest dobrym przewidywaniem długości życia. W ostatnich badaniach pochylili się nad kwestią stresu i jego wpływu na to, ile ktoś żyje.
Stres wpływa na starzenie się
W czasopiśmie Translational Psychiatry opublikowano wyniki badań. Próbie zostały poddane 444 osoby, w wieku od 19 do 50 lat. Dostarczyły one próbki krwi, które zostały wykorzystane do oceny zmian chemicznych. Ponadto odpowiedziały one na pytania związane z obecnością stresu w ich codziennym życiu.
Wyniki badań
Z badania wynikło, że nawet uwzględniając czynniki zewnętrzne jak palenie tytoniu,
wskaźnik masy ciała, rasa czy dochody, nadal widać wysoką tendencję do szybszego starzenia się u osób, u których poziom stresu był podwyższony. Naukowcy zalecają minimalizację napięcia i wytworzenie odporności psychicznej, w celu dłuższego i spokojniejszego życia.