w , ,

Odkryto potężnego rekina, który świeci

Świecący rekin.
gismeteo.pl

Dlaczego świecący rekin może świecić

Świecący rekin używa dokładnie tego samego mechanizmu, co robaczki świętojańskie. Lucyferyna, czyli emitujący światło pigment, znajduje się na spodniej części zwierzęcia. W wyniku reakcji utleniania, w której katalizatorem jest enzym lucyferaza, organy o nazwie fotofory, znajdujące się na ciele zwierzęcia, zaczynają świecić.

Rekiny mają możliwość samodzielnego regulowania natężenia światła, które wydziela ich organizm. W ten sposób mogą dostosowywać się do warunków, które panują w wodzie, w której żyją, polują i się poruszają.

Dokonują tego za sprawą zmysłu wzroku, analizującego natężenia światła w wodzie oraz niewielkiego gruczołu, znajdującego się w ich mózgu.

Zobacz także:  15 powodów, dla których warto mieć zwierzęta domowe

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.