w ,

Ten gen doprowadza do samobójstw

Ten gen doprowadza do samobójstw

Ten gen doprowadza do samobójstw. Odpowiednie dbanie o zdrowie, może zapobiec chorobom i gorszemu samopoczuciu. Jednak, nie na wszystko w życiu mamy wpływ. Jednym z takich elementów są geny. Nie możemy ich sobie wybrać. Gdy w loterii genetycznej dostaniemy zgrabny nos, nikt nie będzie narzekał. Co wtedy, gdy los postanowił podarować nam gen, który może zmusić nas do samobójstwa?

Zobacz także:  TOP10: najdziwniejsze choroby

Zdrowie psychiczne

Dbanie o zdrowie psychiczne staje się normą. Zwłaszcza w tych trudnych czasach pandemii należy zwrócić uwagę na zmianę zachowań wśród bliskich i samych siebie. Zbyt duży stres, nagłe, nieprzyjemne zdarzenia w życiu, śmierć bliskiego, choroba, te wszystkie czynniki mogą wpłynąć na chęć podjęcia próby samobójczej. Nie zawsze jednak jest to spowodowane czynnikami, na które mamy wpływ.

Zobacz także:  Pszczoły potrafią wykrywać koronawirusa

Badania

Próbę rozwiązania wpływu genów na podejmowanie prób samobójczych postanowiło podjąć międzynarodowe konsorcjum naukowców z International Suicide Genetics Consortium. Przeprowadzili oni badanie, mające na celu ustalenie wpływu genów na występowanie pewnych tendencji. W tym przypadku zachorowań na choroby psychiczne, a także wpływu na pojawianie się myśli samobójczych. Metoda wykorzystana przez naukowców polegała na poszukiwaniu markerów genetycznych w skanowanych DNA, tak by powiązać je z markerami osób podejmującymi próby samobójcze.

Zobacz także:  Energetyki źle Ci doradzają

Ten gen doprowadza do samobójstw

Wyniki badań wskazały chromosom 7, jako jeden z odpowiedzialnych za występowanie myśli samobójczych. Nie jest to jedyne odkrycie naukowców. Wyniki wskazują również, że za działania targnięcia się na życie mogą być związane z występowaniem genów odpowiedzialnych za podejmowanie ryzyka czy te związane z uzależnieniem od palenia. Badacze przeprowadzili badanie na dwóch reprezentatywnych grupach badanych. Z czego grupa pierwsza liczyła ponad pół miliona osób, w tym 30 tysięcy osób badanych przeszło próbę samobójczą.

Zobacz także:  TOP10: fakty, które mogą uratować Ci życie

Wyniki

Wyniki badań wskazują na to, że choroby psychiczne mogą, ale nie muszą przyczyniać się do targnięcia na własne życie. Dalsza analiza i praca naukowców może doprowadzić do daleko idących wniosków, wskazujących na brak powiązań między tymi dwoma zjawiskami. Klasyfikowałoby to próby samobójcze, jako oddzielną jednostkę chorobową, wynikającą z podłoża genetycznego, a nie innych czynników zewnętrznych. To przełomowe odkrycie pozwoli w przyszłości lepiej przeciwdziałać próbom samobójczym i rozwijaniu się chorób, z tym związanych.

Zobacz także:  Zdrowotne właściwości jagód, o których nie miałeś pojęcia

Ten gen doprowadza do samobójstw

5 książek, które musisz przeczytać w ciągu życia

Ten gen doprowadza do samobójstw

Przestań robić to przed pójściem spać, a zaczniesz się wysypiać