w , ,

Co piąty test na COVID-19 w Polsce daje wynik pozytywny

test

W naszym kraju rośnie nieubłaganie odsetek pozytywnych testów na koronawirusa. Statystyki z ostatnich dni wskazują, że już co piąty test ujawnia zakażenie. Pod tym względem należymy do czołówki Europy.

Biorąc pod uwagę liczbę nowych zakażeń, w przeliczeniu na milion mieszkańców, Polska jest aktualnie poza pierwszą dziesiątką Unii Europejskiej, ale w przypadku liczby osób zmarłych oraz ilości pozytywnych testów niestety wypadamy o wiele gorzej.

Zobacz także:  Chcesz wzmocnić swoją odporność? Zacznij to jeść!

„Skuteczność” testów od trzech dni przekracza codziennie 20 proc. a średnia z ostatnich siedmiu dni to ponad 18 proc. Wyższy odsetek pozytywnych testów mają obecnie Czechy i Ukraina.

Ilość ma znaczenie

Liczba wykonanych testów ma duże przełożenie na wygląd statystyk. Przykładowo, Polska od ponad półtora miesiąca koncentruje się na badaniach osób z objawami (i to nasilonymi), wykonuje się coraz mniej testów profilaktycznych na tak zwane „życzenie”.

Z tego względu wskaźnik jest w Polsce wyższy niż gdybyśmy w grupie testowanych uwzględnili bardzo dużą ilość „przypadkowych” osób, w tym bez objawów zakażenia.

Zobacz także:  Łyżka miodu codziennie przed snem? Zobacz dlaczego warto to robić!

Dr Jakub Zieliński z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM UW oszacował tydzień temu, że wykrywana jest obecnie tylko jedna dziewiąta wszystkich zakażeń. Biorąc pod uwagę ostatnie dane, oznaczałoby to, że dzienna liczba nowych przypadków może już przekraczać nawet 70-80 tys.

Zobacz także:  Zacznij jeść banany codziennie, a Twoje ciało Ci podziękuje

test

Rekordowa oferta dla niani! 8 tys. za pół etatu

test

Nie żyje Dariusz Gnatowski. Aktor miał jedynie 59 lat