w ,

Top 10 zwierzęta które wyginęły – kiedyś świetnie radziły sobie na Ziemi

Czarno-białe zdjęcie gołębia wędrownego, stojącego na drewnianej desce.
ekologia.pl

3. Gołąb wędrowny – niegdyś najliczniejszy gatunek ptaka na Ziemi

Gołąb wędrowny zamieszkiwał tereny Ameryki Północnej. Naukowcy uważają, że był jednym z najbardziej licznych gatunków ptaka, który kiedykolwiek latał po ziemskich przestworzach.

Zwierzęta które wyginęły nigdy nie były więc pojedynczymi osobnikami – z biegiem lat doprowadzili do tego ludzie albo środowisko ich życia. Gołąb wędrowny pierwotnie został opisany przez Karola Linneusza – miało to miejsce w roku 1766. Ciało gołębia miało mnie więcej 40 centymetrów długości.

Jeśli zaś chodzi o o skrzydła, to osiągały maksymalną długość 215 milimetrów. Z kolei ogon ptaka osiągał około 210 milimetrów. Umaszczenie ptaka nie było jednolite – jego skrzydła miały szaroniebieską barwę i posiadały czarne pasy na zgięciach skrzydeł. Z kolei gardło ptaka było zdobione opalizacją różowej barwy.

Przyczyn wyginięcia ptaka było kilka, ale częściowo winny jest temu człowiek. Kiedy doszło do wycinki lasów Gołąb wędrowny utracił naturalne źródło pożywienia a dodatkowo odbywały się polowania na niego. Populację znacznie zmniejszył również rzekomy pomór.

Zobacz także:  To najstarsze drzewa na świecie mają tysiące lat!

Melanie Griffith przed i po operacjach plastycznych.

Top 10 nieudane operacje plastyczne gwiazd

projekt

Trwa strajk przeciwko projektowi Kai Godek