To już dziesiąta, jubileuszowa edycja Warsaw Gallery Weekend. Przegląd nowej sztuki odbędzie się w dniach 1-4 października. Weźmie w nim udział 29 galerii specjalizujących się w sztuce nowoczesnej. W związku z pandemią, aby zapewnić publiczności większy komfort i bezpieczeństwo zwiedzania, tegoroczne wydanie Warsaw Gallery Weekend potrwa aż cztery dni.
Galerie biorące udział w wydarzeniu: Biuro Wystaw, BWA Warszawa, Dawid Radziszewski, ESTA, Fundacja Galerii Foksal, Fundacja Profile, Galeria m², HOS gallery, Instytut Fotografii Fort, Jednostka, Le Guern, LETO, lokal_30, Monopol, Naga, Olszewski Gallery, Piktogram, Pola Magnetyczne, Polana Institute, Propaganda, Raster, Rodriguez, Serce Człowieka, Stereo, Szara, Szydłowski, WY, Wizytująca, Wschód.
Coś dla miłośników fotografii, ale nie tylko

Należałoby na wstępie wspomnieć o wystawie polskich fotografek: Weroniki Gęsickiej – laureatki wielu nagród, w tym Paszportu Polityki za rok 2019 w kategorii Sztuki Wizualne, i Magdy Hueckel – artystki wizualnej, fotografki teatralnej, scenografki i podróżniczki. Ich dokonania będzie można oglądać w Galerii Jednostka na warszawskim Muranowie.
Kolejnym ciekawym elementem artystycznego wydarzenia jest dzieło Joanny Rajkowskiej pt.: „Śmierć drzewa palmowego”. W 2003 roku artystka zainstalowała w centrum Warszawy pracę pt.: „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”. Stała się ona najbardziej ikonicznym polskim projektem publicznym od 1989 r. W 2019 roku sztuczna palma śmiertelnie zachorowała, a Rajkowska wyreżyserowała jej tymczasową śmierć. Owe dzieło – manifest, można oglądać w Olszewski Gallery na warszawskim Śródmieściu.
Tematy wystawy dotyczą również obecnej pandemii i uczuć towarzyszących w trakcie trudnego czasu. Przykładem tego jest praca zbiorowa pt.: „Skutki pandemii: sny”, która odkrywa strachy kiełkujące w podświadomości.