w , , ,

Warsaw Gallery Weekend – popatrz na sztukę

wystawa warszawa

To już dziesiąta, jubileuszowa edycja Warsaw Gallery Weekend. Przegląd nowej sztuki odbędzie się w dniach 1-4 października. Weźmie w nim udział 29 galerii specjalizujących się w sztuce nowoczesnej. W związku z pandemią, aby zapewnić publiczności większy komfort i bezpieczeństwo zwiedzania, tegoroczne wydanie Warsaw Gallery Weekend potrwa aż cztery dni.

Galerie biorące udział w wydarzeniu: Biuro Wystaw, BWA Warszawa, Dawid Radziszewski, ESTA, Fundacja Galerii Foksal, Fundacja Profile, Galeria m², HOS gallery, Instytut Fotografii Fort, Jednostka, Le Guern, LETO, lokal_30, Monopol, Naga, Olszewski Gallery, Piktogram, Pola Magnetyczne, Polana Institute, Propaganda, Raster, Rodriguez, Serce Człowieka, Stereo, Szara, Szydłowski, WY, Wizytująca, Wschód.

Coś dla miłośników fotografii, ale nie tylko

warsaw
zwierciadlo.pl

Należałoby na wstępie wspomnieć o wystawie polskich fotografek: Weroniki Gęsickiej – laureatki wielu nagród, w tym Paszportu Polityki za rok 2019 w kategorii Sztuki Wizualne, i Magdy Hueckel – artystki wizualnej, fotografki teatralnej, scenografki i podróżniczki. Ich dokonania będzie można oglądać w Galerii Jednostka na warszawskim Muranowie.

Kolejnym ciekawym elementem artystycznego wydarzenia jest dzieło Joanny Rajkowskiej pt.: „Śmierć drzewa palmowego”. W 2003 roku artystka zainstalowała w centrum Warszawy pracę pt.: „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”. Stała się ona najbardziej ikonicznym polskim projektem publicznym od 1989 r. W 2019 roku sztuczna palma śmiertelnie zachorowała, a Rajkowska wyreżyserowała jej tymczasową śmierć. Owe dzieło – manifest, można oglądać w Olszewski Gallery na warszawskim Śródmieściu.

Tematy wystawy dotyczą również obecnej pandemii i uczuć towarzyszących w trakcie trudnego czasu. Przykładem tego jest praca zbiorowa pt.: „Skutki pandemii: sny”, która odkrywa strachy kiełkujące w podświadomości.

debata USA

„Jesteś najgorszym prezydentem”. Ostra debata Trump-Biden

warsaw

Szkoły zostaną zamknięte? Minister edukacji zabiera głos