w

3 praktyczne wskazówki przy wyborze opon

3 praktyczne wskazówki przy wyborze opon

Letnie i zimowe, czy całoroczne? Tańsze, czy marka premium? Nowe czy używane? Wybierając opony do swojego samochodu, musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Temat jest istotny, bo przecież to właśnie opona jest jedynym punktem styku naszego pojazdu z podłożem!

Klasa opon – fanaberia, czy ważna wskazówka?

Zacznijmy od pewnej ogólnej zasady: to, jakie opony powinniśmy wybrać, w dużej mierze zależy od kilku czynników. Nie ma znaczenia, czy chcemy nabyć opony letnie 16, czy zimowe 18. Ważny jest nasz styl jazdy, warunki, w jakich głównie będziemy się poruszać, oraz częstotliwość, z jaką zamierzamy korzystać z auta. Jednym z punktów, które mogą zwrócić naszą uwagę, jest klasa opon. Najczęściej chodzi o podział na klasę ekonomiczną, średnią i wyższą. Każdą z nich, co dość oczywiste, cechuje inny przedział cenowy. Mianowicie:

– klasa ekonomiczna – tu nie ma fajerwerków. Przy ich opracowaniu w ruch wchodzą tylko sprawdzone rozwiązania, które umożliwią wytworzenie funkcjonalnego produktu w niskiej cenie. Takie opony będą jak znalazł do samochodów segmentu niższego i średniego. Jeśli jeździmy spokojnie i raczej nie za dużo, takie ogumienie z pewnością będzie wystarczające;

– klasa średnia – mówimy o nich tam, gdzie cena spotyka się z jakością. Jeśli nie mamy zbyt wielkich wymagań, ale jednocześnie wiemy, że w klasie ekonomicznej nie mamy czego szukać, są to opony właśnie dla nas. Klasa średnia jest w sam raz do miasta i na dalsze trasy. Sprawdzi się zarówno na szosie suchej, jak i mokrej. To, czy jeździmy autem miejskim, czy dużym SUV-em, nie jest ważne, bo w obu przypadkach znajdziemy coś dla siebie;

– klasa wyższa – jakość na najwyższym poziomie, ale też innowacyjność. Nowatorskie mieszanki, nowe wzory bieżników, dzięki którym jeździ się jeszcze bezpieczniej – wszystko to znajdziemy właśnie w klasie premium. Takie ogumienie zda egzamin nawet na trudnych drogach i w złych warunkach. Jeżeli pod maską naszego wozu drzemie ogromna moc, z pewnością jest to produkt dla nas.

Co nowe to nowe, są też opony używane…

Nie ma co ukrywać, zakup konkretnego modelu opon najczęściej podyktowany jest ich ceną. Bywa, że jest to czynnik tak istotny, że decydujemy się na opony używane. Czy faktycznie ma to sens? Poza nielicznymi przypadkami najczęściej nie. Najgorszym wyborem jest zakup opon po regeneracji. Nawet w przypadku dobrych marek kupujemy ogumienie, które nie spisze się tak, jak ich nowe odpowiedniki. Pamiętajmy, że choć opony drożeją, to wiele aut jeździ na stosunkowo niedrogim, popularnym ogumieniu. Dość wspomnieć opony 205/55 R16, które pasują zarówno do VW Golfa, jak i Toyoty Avensis. 

Wielosezonówki coraz popularniejsze

Jeżeli mamy zamiar jeździć głównie w obszarach miejskich, gdzie drogi na ogół są w dobrym stanie, najpewniej wystarczą nam wielosezonówki. Srogie i śnieżne zimy są już w Polsce rzadkością (nie licząc południa kraju). Jeżeli jednak wiemy, że na uczęszczanych przez nas drogach piaskarki są rzadkimi gośćmi, dobrą decyzją będzie zakup dwóch kompletów opon – zimowych i letnich. Opony letnie 16, a także wiele innych znajdziesz u nas!

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.