w

Biżuteria z diamentami – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Biżuteria z diamentami – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety – nie bez powodu śpiewała tak Marilyn Monroe. To jedne z najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie, których nawet niewielki dodatek potrafi odmienić wysokiej klasy biżuterię i uczynić ją jeszcze bardziej przyciągającą uwagę. A na co zwrócić uwagę kupując ozdoby z ich udziałem?

Sposób osadzenia brylantu w oprawie

Kamienie jubilerskie nie są przyklejane, lecz umieszczane wprost wewnątrz specjalnych okuć. Jest ich kilka rodzajów – każdy pozwala na odsłonięcie określonej części diamentu i dzięki temu pozwolić na mniejsze lub większe przenikanie przez niego światła, co daje pożądany efekt blasku. Oprawa szatonowa to zakupie kamienia w kilka „łapek” i umożliwienie zaprezentowania go w pełnej okazałości, również z boku. Daje to efekt solidnego trzymania się go w kolczykach, pierścionku czy innym elemencie, ale też sprawia, że wzór jest wypukły – wymaga więc dużej ostrożności przy noszeniu, aby nie zahaczać nim o ubrania. Oprawa pełna zabezpiecza brylant od dołu, tak by wystawała tylko jego górna część, ale daje efekt lekko wypukłego, wygodnego w noszeniu wzoru. Wybierając zawieszki z diamentem, zwróć uwagę na rodzaj oprawy i to, jak prezentuje się ona z różnych stron i pod różnymi kątami padania światła.

Czystość i barwa diamentu

Bardzo istotną rzeczą, która pozwoli Ci na ocenę jakości biżuterii, jest jego oznaczenie literowe. Barwę ocenia się w skali od D do Z – gdzie Z to brylant najjaśniejszy, co świadczy o jego najszlachetniejszym pochodzeniu, a Z – zabarwiony, nieco mniej pożądany. Na rynku najwięcej jest kamieni oznaczonych H – biały, bezbarwny, dający bardzo ciekawy efekt wizualny. Czystość to z kolei brak inkluzji, czyli zanieczyszczeń wewnętrznych. LC oznacza diament lupowo czysty, czyli najdroższy i najbardziej pożądany, natomiast P – posiadający zanieczyszczenia. W jubilerstwie najczęściej można spotkać barwę SI – z drobnymi inkluzjami.

Czy moja biżuteria jest prawdziwa?

Kupując biżuterię z brylantami, można spotkać się z naprawdę wysokimi cenami – przeciętna pojedyncza złota bransoletka z diamentami może kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych i wcale nie jest to najwyższa cena! W zależności od tego, jak rzadkich kamieni użyto, i z jakim kruszcem je połączono, a także jaka jest łączna masa diamentów, taka biżuteria może kosztować nawet miliony, i to dolarów! O jakości biżuterii świadczą przede wszystkim specjalne certyfikaty, które nabywca musi otrzymać od sprzedawcy. Im więcej karatów, czyli jednostki masy diamentów, tym bardziej wartościowa jest biżuteria. 1 karat to 0,2 grama brylantu. W wielu wyrobach jubilerskich wykorzystuje się naprawdę drobne kamienie – na przykład o masie 0,3 ct – a mimo to bywają one rzeczywiście kosztowne. Pamiętaj – dobra, oryginalna biżuteria musi kosztować. Jeśli cena wydaje Ci się podejrzanie niska, żądaj okazania certyfikatu autentyczności. Wybór biżuterii z diamentami nie jest prosty, ale to bardzo dobry zakup – który warto traktować jako korzystną inwestycję.

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.