w

Odpady medyczne – czym są i jak je utylizować?

Odpady medyczne – czym są i jak je utylizować?

Prawidłowa segregacja odpadów, zwłaszcza niebezpiecznych, jest szczególnie istotna dla zachowania bezpieczeństwa. Zaniedbania z tej strony mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych – nie tylko wśród pacjentów, ale również personelu medycznego. Tłumaczymy, czym są odpady medyczne oraz w jaki sposób powinny być segregowane i przechowywane.

Jakie są rodzaje odpadów medycznych?

Zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach, są to śmieci, które powstają w miejscu udzielania świadczeń medycznych, a także w miejscach, gdzie prowadzi się badania i doświadczenia naukowe. Interpretując te przepisy, należy pamiętać, że odpady medyczne to nie tylko te powstałe w przychodniach czy szpitalach, ale również w sektorze medycyny estetycznej – studiu tatuażu, salonie kosmetycznym czy fryzjerskim. Rozporządzenie Ministra Zdrowia wskazuje podział odpadów medycznych na trzy kategorie, z których każda jest oddzielnie segregowana:

– odpady zakaźne, na które przeznaczone są czerwone worki na śmieci,

– odpady niebezpieczne, inne niż zakaźne, które segreguje się w żółtych workach na śmieci,

– pozostałe odpady medyczne, inne niż niebezpieczne, przechowywane w pojemnikach w kolorze innym niż czerwony i żółty – niebieskim, czarnym lub zielonym.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa, najistotniejsze są czerwone worki na odpady medyczne. To właśnie w nich przechowywane są odpady, które w kontakcie z ludźmi i zwierzętami mogą wywołać groźne choroby. Firma E-Pack zajmująca się produkcją worków foliowych LDPE, w swoim asortymencie posiada czerwone worki na śmieci – przeznaczone do segregowania i utylizacji niebezpiecznych odpadów medycznych.

Przedsiębiorstwo oferuje dwa rozmiary worków na odpady medyczne: 35 litrów oraz 160 litrów, co pozwala na wybór pojemności w zależności od potrzeb konkretnej placówki. Firma E-Pack jest liderem w swojej branży, spełniając oczekiwania stawiane przez klientów. Dodatkowo czerwone worki na odpady medyczne u producenta, wykonane są z trwałego materiału, posiadającego atest bezpieczeństwa PZH.

W jaki sposób utylizować odpady zakaźne?

Odpady medyczne powinny być przechowywane do momentu przekazania do utylizacji w miejscu ich wytworzenia. Każda placówka medyczna wskazana w ustawie jest zobowiązana do segregacji powstałych odpadów. W czerwonych workach na śmieci umieszcza się między innymi organy i inne części ciała, chemikalia i odczynniki, pojemniki po krwi, pozostałości z posiłków serwowanych osobom z chorobami zakaźnymi.

Worki na odpady medyczne powinny być zlokalizowane w takim miejscu, aby ryzyko narażenia na czynniki zewnętrzne oraz styczność z osobami nieuprawnionymi, było jak najmniejsze. Segregując odpady medyczne, należy pamiętać, aby czerwone worki na śmieci były wypełnione maksymalnie do 2/3 ich objętości.

Dodatkowo pojemniki powinny być wymieniane przynajmniej raz w ciągu 72 godzin, a zamknięty worek z odpadami medycznymi, nie powinien być ponownie otwierany. Utylizacja odpadów niebezpiecznych jest niezwykle istotna ze względu na wysokie ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych. Posegregowane odpady medyczne zostają przekazane dalej, w celu termicznego przekształcenia odpadów.

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.