w

Techniki malarskie dla dzieci

Techniki malarskie dla dzieci
Pędzle malarskie

Ćwiczenie umiejętności plastycznych to jedna z ważnych czynności rozwojowych u małych dzieci. Malowanie, rysowanie, wyklejanie czy wycinanie w fantastyczny sposób wpływają nie tylko na rozwój wyobraźni i doskonalenie danej umiejętności, ale w ogólny sposób na całość rozwoju motoryki i umysłu małego dziecka. Zarówno w domu, jak i w przedszkolu powinniśmy zapewniać dzieciom możliwość częstego malowania i rysowania, wzbudzać ich zainteresowanie sztuką i ułatwiać wyzwalanie ekspresji. Techniki malarskie to całość środków oraz czynności, które są związane z twórczością plastyczną oraz wiedza o nich. Jakie wybrać dla małych dzieci?

Dlaczego każde dziecko powinno mieć możliwość poznawania technik malarskich?

Pozwalając dzieciom na stosowanie różnych technik pobudzi rozwój ich umiejętności i da dobre efekty w zakresie rozwoju wyobraźni i zdolności manualnych. Pokazując dzieciom różne techniki malowania oraz innych czynności plastycznych zapewnimy im szerszą perspektywę i zachęcimy do eksperymentowania i szukania swojej drogi. Nie każde dziecko musi mieć wyjątkowe zdolności plastyczne, by ćwiczyć techniki malarskie. We wczesnym etapie życia maluchy poprzez zajęcia plastyczne stymulują cały rozwój i ćwiczą motorykę, dlatego bez względu na to, czy widzimy w naszych dzieciach potencjał na przyszłego artystę, czy ma to być po prostu część ich zajęć rozwojowych, warto maluchy do ćwiczeń plastycznych zachęcać.

Pozwól dzieciom na poznanie różnorodnych form malowania

W kwestii zajęć plastycznych warto jest dzieciom zostawiać możliwie największą swobodę i wybór materiałów, ale to od nas muszą się nauczyć, jakie techniki malarskie i plastyczne mają do dyspozycji. Wśród technik malarskich wyróżniamy przede wszystkim malowanie farbami, które dziecko rozwija już od najwcześniejszych lat, w żłóbku, a później w przedszkolu. Wtedy należy dzieci uczyć tego, jak posługuje się poszczególnymi rodzajami farb oraz pędzli. Pędzle malarskie (https://www.sklepmatejko.pl/pedzle-i-pedzelki), farby oraz rodzaje podłoża na jakich można malować, występują w wielu różnych rodzajach. Online znajdziesz ich ogromny wybór na sklepmatejko.pl. maluchy lubią duże formaty papieru, które zapewnią im swobodę ruchów rąk i nie będą wymagały aż takiej precyzji. Nieco starsze dzieci próbują malowania temperą oraz klejówką. Dzieciom warto zapewnić także możliwość eksperymentowania, malowania słomką, gąbką, rączkami, bawienia się w odciski dłoni, stóp, odbijania na podkładzie pomalowanych przedmiotów, na przykład liści czy sznurka.

Techniki malarskie dla dzieci
Pędzel malarski

Wysokiej jakości pędzle malarskie do różnych zadań

Każda technika malarska wymaga użycia nieco innych akcesoriów. Niezbędnym elementem są oczywiście pędzle malarskie. W zależności od rodzaju farby, jakiego będziemy używać, polecane są inne rodzaje pędzli. Wyróżniamy pędzle szczecinowe, dobre do farb olejnych, pędzle malarskie z włosia naturalnego – te są najlepsze do farb akwarelowych, oraz pędzle malarskie syntetyczne, które pasują zarówno do akwareli, jak i temper. Każdy z tych rodzajów występuje w różnych wielkościach i odmiennych kształtach, co pozwoli dzieciom na naukę różnorodnych sposobów malowania oraz tworzenia zarówno większych kształtów, jak i drobnych detali. Sprawdź na www.sklepmatejko.pl dostępne opcje i wybierz dla swoich dzieci wszystko, czego potrzebujesz.