w

Jak urządzić kącik do czytania w domu?

Jak urządzić kącik do czytania w domu?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób zaaranżować strefę relaksu, która jednocześnie stanie się przytulnym i eleganckim kącikiem do czytania książek oraz czasopism? To bardzo proste zadanie. Wystarczy zaopatrzyć się, w kilka niezbędnych mebli i akcesoriów, aby kącik zachęcał do czytania. Warto zadbać również o to, aby stał się wyjątkowym miejscem na wypoczynek, a także wypicie gorącej kawy lub herbaty. Dlatego poniżej przedstawiamy garść cennych wskazówek, które pozwolą stworzyć niesamowitą przestrzeń wypoczynku.

1. Właściwe miejsce do czytania

Osoby lubiące ciszę szczególnie docenią stworzenie strefy relaksu, w której wygodnie usiądą i będą mogły oddać się ulubionej lekturze. Jeśli chodzi o miejsce, może to być dowolna przestrzeń pozwalająca na skupienie się oraz na koncentrację. Osoby mające kominek w domu, mogą ustawić fotel bujany lub inny tego typu mebel w jego pobliżu. Blask promieni i dźwięk skrzącego ogniska budują niesamowity klimat.

Natomiast w mieszkaniu może to być sypialnia albo zaciszny kącik w salonie lub w pokoju dziennym. Wszytko zależy od indywidualnych preferencji oraz warunków lokalowych. Właściciele domów w letnie dni mogą czytać na tarasie, na werandzie lub w ogrodzie, a osoby mieszkające w bloku na balkonie. Niesamowitą przestrzeń do czytania stanowi oranżeria. Jeżeli ktoś nią dysponuje w swoim domu, wówczas nie ma lepszego miejsca, aby w otoczeniu roślin oddać się czytaniu.

2. Wybierz odpowiednie meble

Podstawowymi elementami wyposażenia kącika do czytania są: wygodny fotel lub pufy z oparciem, podnóżek, a także stolik, na który odłożone zostaną: książki, czasopisma, filiżanka z gorącym napojem, pudełko ulubionych czekoladek albo innych łakoci. Warto także wyeksponować miejsce na przybory do pisania, ponieważ ten kącik może stać się miejscem również na rozwiązywanie krzyżówek, rebusów lub łamigłówek. Ponadto zadbaj o odpowiedni regał, na którym umieścisz swoje książki. Ważne, aby pozwalał na przechowywanie ich w sposób uporządkowany, estetyczny oraz umożliwiał wygodnie sięganie po dowolny egzemplarz.

3. Odpowiednie oświetlenie

Żeby oczy nie męczyły się podczas czytania, należy zapewnić odpowiednie oświetlenie. Sama lampa sufitowa może nie wystarczyć, dlatego w zależności od sposobu aranżacji warto zadbać o dodatkowe źródło światła. Może to być lampka ustawiona na stoliku lub lampa podłogowa. Należy również zadbać o właściwe ustawienie mebli do siedzenia. Bez względu na to, czy będą to fotele uszak, pufy, wygodne krzesła, czy może kanapa warto ustawić je tak, aby nie zasłaniać naturalnego światła wpadającego przez okno. Najlepiej, gdy meble będą stały bokiem do okna.

4. Dodatki budujące niesamowity nastrój

W kąciku do czytania można postawić donice z kwiatami na regale, na oknie lub na podłodze, a także położyć na stoliku świeczki zapachowe albo kominek z podgrzewaczami, a nawet dyfuzor z patyczkami. Zadbaj także o miękkie i przyjemne w dotyku wyroby tekstylne takie jak: poduszki, jaśki, koce lub pledy. Wszystkie te dodatki budują niesamowity klimat, poprawiają nastrój oraz ogólne samopoczucie.

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.