w ,

Ty też masz ósmy zmysł. Zobacz, za co jest odpowiedzialny

Ty też masz ósmy zmysł. Zobacz, za co jest odpowiedzialny

Ósmy zmysł – Interocepcja. Kto nie marzył o byciu superbohaterem? Każdy choć raz myślał, co by zrobił gdyby posiadł super moc. Okazuje się, że wszyscy ją mamy. Co prawda, wykorzystujemy tę umiejętność do innych czynności i nie ratujemy świata jak Spiderman.

Ty też masz ósmy zmysł. Zobacz, za co jest odpowiedzialny
stocksnap.io, Ósmy zmysł – Interocepcja
Zobacz także:  Zdrowotne właściwości dyni!

Ósmy zmysł – Interocepcja

Mowa o intercepcji. Jest to zmysł, który umożliwia odczuwanie. Dzięki temu wiesz, że Twoje serce bije szybciej, odczuwasz głód. Spróbuj wykonać bardzo proste ćwiczenie, zwane skanowaniem. Usiądź lub połóż się na plecach. Znajdź miejsce, w którym będziesz mógł wykonać to zadanie w spokoju. Oddychaj. Weź kilka spokojnych, głębokich oddechów. Pozwól sobie poczuć swoje ciało. Nie powinieneś się skupiać na Twoich myślach. Rozpocznij spacer po swoim ciele. Zacznij od lewej stopy. Następnie rób przystanki przy częściach jednej, a potem drugiej nogi. Kolejno biodra, brzuch, klatka piersiowa, ramiona, szyja i głowa. Obserwuj, to co czujesz.

Zobacz także:  Twoje zdenerwowanie powoduje stres u psa

Ćwiczenie

Ćwiczenie to wykonywane jest na sesjach, mających za zadanie zmniejszenie poziomu stresu. Podstawą jest kontrola uważności. Pozwala to zwrócić uwagę, wiemy, że w danym momencie napinamy łydkę. Jednak, skąd w nas ta wiedza, co pozwala to czuć? Wszystko sprowadza się do kwestii ilości posiadanych zmysłów. Wyróżniamy: wzrok, słuch, smak, dotyk, węch. Za szósty zmysł uznaje się intuicję. Kolejny, siódmy to odkrycie Charles’a Sherrington’a, który dokonał odkrycia. Zmysł, który zauważył to propriocepcja. Umożliwia określenie, w jakiej pozycji znajduje się nasze ciało.

Zobacz także:  Palisz papierosy? W ten sposób szkodzisz swoim dzieciom i wnukom

Wykrywanie wewnętrznego stanu fizjologicznego

Interocepcja, czyli ósmy zmysł, daje możliwość wykrywania wewnętrznego stanu fizjologicznego. Naukowiec, Antonio Damasio, uważa że emocje i zmiany stanu ciała są ze sobą nierozerwalne. Automatyczna reakcja organizmu na dane zdarzenie ma pierwszeństwo przed zakodowaniem przez umysł emocji, jaka się z tym wiąże. To właśnie intercepcja. Pozwala ona kreować konkretne postawy, adekwatne do tego, co dzieje się wokół. Ważne jest, by dostrzegać powiązania między stanami emocjonalnymi i odczuciami w ciele, a następnie je interpretować. Lepsze zrozumienie samego siebie ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Zobacz także:  Do 2050 roku trzykrotnie wzrośnie liczba niewidomych

Napisane przez Natalia Lewandowska

Studentka dietetyki, pełna pasji do sportu i zdrowego odżywiania. Jej entuzjazm wobec aktywnego trybu życia sprawia, że regularnie angażuje się w różnorodne formy aktywności fizycznej. Jednak to jej fascynacja kuchnią z całego świata wyróżnia ją spośród innych. Nie tylko kocha gotować, ale także eksperymentuje z nowymi składnikami i technikami gotowania, by odkrywać różnorodność smaków i wartości odżywcze. Jej determinacja i chęć dzielenia się wiedzą czynią ją inspiracją dla innych, zachęcając do podejmowania zdrowszych wyborów żywieniowych i aktywnościowych.