w ,

E-papierosy nie są tak bezpieczne jak myśleliśmy

Dlaczego e-papierosy są niezdrowe

Przez bardzo długi czas powtarzano, że lepiej wybrać e-papierosy niż te zwykłe. Powodem miało być bezpieczeństwo ich palenia. Okazuje się jednak, że są bardziej niebezpieczne. Mogą powodować wiele chorób i zagrażają zdrowiu i życiu człowieka.

Dlaczego e-papierosy są niezdrowe
commons.wikimedia.org, Dlaczego e-papierosy są niezdrowe?
Zobacz także:  Jakie ryby są najzdrowsze? Jedz je bez limitów

Dlaczego e-papierosy są niezdrowe?

Szczególnie młode osoby narażone są na ryzyko związane z paleniem elektronicznych papierosów. Aerozol z nikotyną może negatywnie wpływać na stan zdrowia. Na kongresie american Heart Association Scientific Sessions 2021 przedstawione dane mówiące o większym ryzyku występowanie udaru mózgu u osób młodych niż w przypadku palenia papierosów zwykłych. Różnica wyniosła 15%.

Zobacz także:  Młody wygląd skóry - Koreanki dzielą się wiedza

Badania na palaczach

W analizie wzięto pod uwagę dane z badań ankietowanych National Health and Nutrition Examination Survey. Wykorzystano dane 80 tysięcy palaczy. Potwierdzono, że ryzyko udaru mózgu jest większe przy paleniu zwykłych papierosów we wszystkich grupach wiekowych. Jednak palacze e-papierosowi chorowali o 9 lat wcześniej. Innymi schorzeniami wywołanymi przez e-papierosy są również: zespół mokrego płuca czy rak płuc.

Zobacz także:  Trzecia dawka szczepionki - czy warto?

Aerozol

Aerozol znajdujący się w papierosach elektronicznych wpływa destrukcyjnie na stan naczyń krwionośnych. Mowa o wzroście o 23% ryzyka wystąpienia zakrzepów krwi, przy zaledwie 30 zaciągnięciach się aerozolem. Ponadto powodowało to zmniejszenie elastyczności naczyń krwionośnych, wzrost ciśnienia krwi i tętna. Parametry te stabilizowały się po godzinie. Takich zmian nie obserwuje się przy wdychaniu nikotyny bez aerozolu.

Zobacz także:  Triki na pryskający olej

Dlaczego e-papierosy są niezdrowe

Dlaczego warto się rozciągać?

Dlaczego e-papierosy są niezdrowe

Pies w łóżku? Czy powinno się spać z psem?