w ,

Palisz papierosy? W ten sposób szkodzisz swoim dzieciom i wnukom

Czy palenie papierosów wpływa na geny?

Wszyscy dobrze wiemy, że palenie ma negatywny wpływ na zdrowie. Najnowsze badania dowiodły jak wielka jest skala problemu. Okazało się, że osoba paląca papierosy szkodzi też swoim przyszłym potomkom. I to aż do czterech pokoleń! Zobacz czym grozi ten nałóg.

Zobacz także:  Jaka jest najlepsza aplikacja do biegania? TOP10

Czy palenie papierosów wpływa na geny?

Z badań przeprowadzonych na myszach i opublikowanych 21 stycznia przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu wynika, że niektóre związki chemiczne stosowane przed okresem dojrzałości płciowej mogą mieć wpływ na potomstwo. Wcześniejsze analizy mówią też, że synowie ojców, którzy zaczęli palić papierosy w wieku od 13. do 17. lat mają więcej tkanki tłuszczowej niż synowie ojców niepalących. Różnica ta wynosi od 5 do 10 kg. Nałóg odbija się negatywnie nie tylko na chłopcach, ale i dziewczętach, jednak dopiero w przyszłych pokoleniach.

Zobacz także:  Czy można usunąć wspomnienia? Naukowcy zrobili eksperyment

Gdy pali dziadek

Jak już wspomnieliśmy, u dziewcząt skutki nałogu widoczne są w następnym pokoleniu. A więc, jeśli dziadek był palaczem, to u kobiet ilość tkanki tłuszczowej jest dużo większa. Dotyczy to jednak dziadków ze strony ojców, a nie ze strony matek. Siedemnastoletnie wnuczki palących dziadków ze strony ojca miały ponad 3,5 kg tkanki tłuszczowej więcej, a dwudziestoczteroletnie – prawie 5,5 kilograma. Sprawa wygląda jeszcze gorzej, jeśli chodzi o palących pradziadków ze strony matki, gdyż wartości te to odpowiednio: 5,35 kg i 6,1 kg więcej tkanki tłuszczowej.

Zobacz także:  Negatywne skutki korzystania z mediów społecznościowych. Są gorsze niż Ci się wydaje

Nasz styl życia ma wpływ na kolejne pokolenia

Z badań tych można wyciągnąć wniosek, że nie tylko dieta ma wpływ na coraz większy stopień nadwagi u przyszłych pokoleń. Znaczenie mają tutaj też nawyki ich przodków i długotrwały wpływ związanych z tym czynników. Relacje te powinny jeszcze zostać potwierdzone w przyszłości, ale z innych badań wiadomo, że doświadczenia z młodości, a także styl życia mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój fizyczny i intelektualny potomków. Odpowiedzialne są za to mechanizmy epigenetyczne – wyciszające działanie niektórych genów.

Zobacz także:  Objawy zdrady - uważaj na nie

To warto jeść codziennie! Top wśród żywności

Top wśród żywności. Zobacz, które produkty warto spożywać codziennie

Sprawdź jak cukier wpływa na Twój mózg

Sprawdź jak cukier wpływa na Twój mózg