w ,

Jak opanować złość? Proste sposoby na opanowanie złości

stres

Jak opanować złość? Dobrze wiemy, że czekanie w długich kolejkach, radzenie sobie ze złośliwymi uwagami współpracowników, jazda przez niekończący się ruch uliczny – wszystko może stać się trochę zbyt obciążające i stresujące dla nas. Choć denerwowanie się w ciągu dnia jest normalną reakcją ciała na stres to częste stresowanie się może stać się naprawdę destrukcyjne. Chcesz dowiedzieć się jak opanować złość?

Nie jest to żadną tajemnicą, złagodzenie gniewu czy częste wybuchy wściekłości szkodzą relacjom między ludźmi. Wpływają również na Twoje samopoczucie. Ciągłe chowanie w sobie naszej frustracji może stopniowo prowadzić do reakcji fizycznych oraz emocjonalnych, takich jak chociażby podniesione ciśnienie krwi oraz uczuenie niepokoju.

Dobrą wiadomością jest to, że możesz nauczyć się konstruktywnie zarządzać swoją złością i kierować ją. Jedno z badań z 2010 r. wykazało, że umiejętność wyrażania gniewu w zdrowy sposób może nawet zmniejszyć ryzyko zachorowania na serce. Dowiedz się jak opanować złość z naszego artykułu!

Jak opanować złość?: Weź głęboki oddech

W tym momencie łatwo przeoczyć swój oddech. Ten rodzaj płytkiego oddychania, gdy się denerwujesz, utrzymuje cię w trybie walki lub ucieczki.

Aby temu przeciwdziałać, spróbuj wykonywać powolne, kontrolowane oddechy, które wdychasz z brzucha, a nie z klatki piersiowej. To pozwala twojemu ciału natychmiast się uspokoić.

Możesz również wykonać to ćwiczenie: znajdź krzesło lub miejsce, w którym możesz wygodnie usiąść, pozwalając szyi i ramionom w pełni się zrelaksować.

  • Oddychaj głęboko przez nos i zwróć uwagę na podniesienie się brzucha.
  • Wydychaj przez usta.
  • Spróbuj wykonać to ćwiczenie 3 razy dziennie przez 5–10 minut lub w razie potrzeby.
jak opanować złość

Recytuj pocieszającą mantrę

Powtarzanie uspokajającej frazy może ułatwić wyrażanie trudnych emocji, w tym gniewu i frustracji.

Spróbuj powtórzyć powoli: „Uspokój się” lub „Wszystko będzie dobrze”, gdy następnym razem poczujesz się przytłoczony sytuacją. Możesz to zrobić na głos, jeśli chcesz, ale możesz też powiedzieć to pod nosem lub w głowie.

Możesz także przechowywać w telefonie listę zwrotów, aby szybko przypomnieć sobie o stresującej prezentacji pracy lub trudnym spotkaniu.

Spróbuj wizualizacji

Jeżeli nie wiesz jak opanować złość to świetnym sposobem będzie znalezienie szczęśliwego miejsca w czasie opóźnienia lotu lub niepowodzenia w pracy może pomóc Ci poczuć się bardziej zrelaksowanym w tej chwili.

Zobacz także: 10 Pomysłów na szybkie i zdrowe przekąski

Podczas walki z wrzącym napięciem spróbuj namalować obraz mentalny, aby uspokoić ciało i mózg:

  • Pomyśl o prawdziwym lub wymyślonym miejscu, w którym poczujesz się szczęśliwy, spokojny i bezpieczny. Może to być wycieczka na kemping w góry, którą wybrałeś w zeszłym roku, lub egzotyczna plaża, którą kiedyś chciałbyś odwiedzić.
  • Skoncentruj się na detalach sensorycznych, wyobrażając sobie siebie. Jakie są zapachy, zabytki i dźwięki?
  • Uważaj na swój oddech i zachowaj ten obraz w swoim umyśle, dopóki nie poczujesz, jak niepokój zaczyna rosnąć.

Wyraź swoją frustrację

Gniewne wybuchy nie przyniosą ci żadnych korzyści, ale to nie znaczy, że nie możesz dać upustu frustracji zaufanemu przyjacielowi lub członkowi rodziny po szczególnie złym dniu. Dodatkowo, wyrażając część swojego gniewu, zapobiegasz jego bulgotaniu się w środku.

Już wiesz jak opanować złość?

W skrócie podsumowując chodzi przede wszystkim o to, abyś pozwolił swemu ciału rozluźnić się i uspokoić. Wybierz jedną z opisanych przez nas metod i przetestuj ją, zobacz która z nich będzie działać na Ciebie najlepiej i zacznij ją stosować!

Zobacz także: 15 Zdrowotnych właściwości pomidorów

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.