w ,

Pięć chorób, które wyczytasz ze swoich stóp! Zobacz

Pięć chorób, które wyczytasz ze swoich stóp! Zobacz

Mało kto zwraca uwagę na stan stóp. To błędne działanie może doprowadzić do poważnych schorzeń. Podpora naszego ciała jest znacznie ważniejsza niż na co dzień o tym myślimy. Przeczytaj o 5 chorobach, które wyczytasz ze swoich stóp.

Pięć chorób, które wyczytasz ze swoich stóp! Zobacz
wellandgood.com, Jakie choroby można rozpoznać na stopach?
Zobacz także:  Nie pij tego codziennie. Większe ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane

Jakie choroby można rozpoznać na stopach?

Grzybica stóp

Według statystyk, co piąty polak miał, ma lub będzie mieć grzybicę stóp. Najczęstszym miejscem występowanie jest podeszwa stóp, między palcami lub na bocznej powierzchni palców. Przyczyną tego schorzenia mogą być drożdżaki i pleśniowce. W znacznej części przypadków, powodem jest Trichophyton rubrum, grzyb antropofilny. Zwykle, najpierw atakuje paznokcie stóp lub skórę między palcami. Objawy mogą być różne, w zależności od patogenu i postaci choroby. Symptomami, które powinny zwrócić uwagę jest: uporczywe swędzenie, pieczenie i zaczerwieniania skóry. Później może rozpocząć się łuszczenie i pękanie naskórka, a co za tym idzie, ból i dyskomfort.

Zobacz także:  "Zabójca z Twittera" złapany! Został skazany na śmierć za poćwiartowanie 9 kobiet

Dna moczanowa

Objawem tej choroby jest bardzo silny ból pojawiający się zwykle w nocy lub po przebudzeniu, obrzęk i zaczerwienia stawu palucha. Zaburzenie to polega na odkładaniu się nadmiaru kryształów moczanu sodu w tkankach i narządach, przede wszystkim w stawach. Z czasem może tam dojść do przewlekłego stanu zapalnego. Najbardziej narażonymi na zachorowanie są mężczyźni po 40.roku życia i kobiet po menopauzie. Wzmożoną czujność na potencjalne występowanie dny powinny mieć osoby, które mierzą się już z otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem czy hiperlipidemią. Ponadto, osoby, które w swojej diecie nie ograniczają się ze spożyciem czerwonego mięsa, podrobami czy owocami Mozą rownież powinny być wyczulone.

Zobacz także:  Miód lepszy niż antybiotyki -badania to potwierdzają!

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych

Początek choroby może przebiec bez objawów. Następnie pojawiają się takie jak: męczlsiwość nóg, uczucie mrowienia, bladość i oziębienie stóp. Wszystko za sprawą zwężania się tętnic w kończynach dolnych. Jednym z objawów, które wskazują na tę przypadłość jest ból pojawiający się w łydce podczas chodzenia i ustępujący w trakcie spoczynku. Zwykle kończyna, która została zaatakowana przez chorobę jest ta, której dotyczą dolegliwości. Uwagę powinno zwrócić: utrata owłosienia, zaniki mięśniowe, tętno na tętnicach poniżej zwężenia jest nieobecne lub bardzo słabo wyczuwalne. W dalszych etapach choroby ból towarzyszy nawet w trakcie spoczynku. Gdy nie podejmie się interwencji na czas dochodzi do rozwoju martwicy i niegojących się owrzodzeń.

Zobacz także:  Superfoods czym są i dlaczego powinniśmy je spożywać?

Stopa cukrzycowa

Symptomami wskazującymi na to zaburzenie jest łuszczenie się skóry, zrogowacenia, zaniki mięśniowe, palce młoteczkowate, trudność w gojeniu się ran i skaleczeń. Przyczynami występowania stopy cukrzycowej jest miażdżycą tętnic podudzia i stopy, uszkodzenia nerwów. Prowadzi to do niedokrwienia, które utrudnia proces gojenia się. Ważnym jest szybkie podjęcie leczenia. Brak szybkiej interwencji prowadzi to nieodwracalnych defloracji stopy, martwicy, a w skrajnych przypadkach do amputacji kończyn.

Zobacz także:  Jak olejować włosy - wszystko co warto wiedzieć

Niedoczynność tarczycy

Choroba ta wiąże się w dużym stopniu ze skórą. Objawami, które dotyczą stóp może być pękająca skóra na piętach, łamliwość i rozdwajanie się paznokci. Symptomy te powinny zwrócić twoją uwagę. Gdy ponadto występuje również: wypadanie włosów, ciągłe uczucie zimna, obrzęki, brak energii, senność, skłonność do zaparć, przyrost masy ciała lub problemy z redukcją może to wskazywać na zaburzenia pracy tarczycy. Warto zwrócić się wtedy do lekarza rodzinnego, który skieruje na badania i ewentualny dalszy etap leczenia.

Zobacz także:  Właściwości lecznicze cebuli, które są nieprawdopodobne!

Napisane przez Natalia Lewandowska

Studentka dietetyki, pełna pasji do sportu i zdrowego odżywiania. Jej entuzjazm wobec aktywnego trybu życia sprawia, że regularnie angażuje się w różnorodne formy aktywności fizycznej. Jednak to jej fascynacja kuchnią z całego świata wyróżnia ją spośród innych. Nie tylko kocha gotować, ale także eksperymentuje z nowymi składnikami i technikami gotowania, by odkrywać różnorodność smaków i wartości odżywcze. Jej determinacja i chęć dzielenia się wiedzą czynią ją inspiracją dla innych, zachęcając do podejmowania zdrowszych wyborów żywieniowych i aktywnościowych.