w , ,

Książki dla kobiet – 10 obowiązkowych pozycji

Książki dla kobiet - 10 obowiązkowych pozycji

Książki odgrywają ważną rolę w życiu ludzi – stanowią inspirację, pozwalają rozwijać wyobraźnie. Znane przysłowie mówi o tym, że ten, kto czyta książki żyje kilka razy. Ich fabuła, poznawanie nowych bohaterów i możliwość przenoszenia się w wyobraźni z miejsca na miejsce sprawiają, że rozwijamy się na wielu płaszczyznach życia. Uczymy się nazywać swoje emocje, wyrażać własne zdanie czy poznajemy zagadnienia z różnych dziedzin publicystycznych bądź naukowych. 

Tematyka książek jest tak rozbudowana, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jedni cenią sobie stricte przygodowe książki, kryminały czy romanse, gdzie poznajemy bohaterów, ich rozterki i dany aspekt ich życia. Są także osoby, które w książkach szukają porad odnośnie tego, jak żyć, by być szczęśliwym i spełnionym. Książki dla kobiet przedstawiają prawdy o naszym życiu i uczą nas tego, jak ważna jest kobiecość i jak płeć, uważaną niegdyś na słabszą, gorszą, przekuć w swój największy atut. 

1.Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na Ziemiach Polskich

Książki dla kobiet

Ta pozycja, to absolutny must have każdej Polki! Jest to swoisty rodzaj podręcznika do historii. Jednak jego autorka, Anna Kowalczyk, pisze tak lekkim i publicystycznym stylem, że czytamy książkę tak, jak byśmy słuchały opowieści przy kawie, ze swoją przyjaciółką. Dzieło jest przepełnione faktami, które  mówią wprost: Polki pisały historię naszego kraju, ale były w niej pomijane. Dowiadujemy się o pierwszych kobietach na uniwersytetach czy o żonach królów, które były inspiracją dla nich samych. 

Książka dla kobiet, ale nie tylko,  przypomina nam o jednym – kobiety miały kluczową rolę w budowaniu naszej tożsamości narodowej, kulturowej i nie wolno nam dać sobie wmówić, że było inaczej. Często mężczyźni rzucają dyskryminujące hasła, mówiące o tym, jak to niszową rolę kobiety pełnią w społeczeństwie. Po przeczytaniu historii Polek na naszych ziemiach będziemy wiedziały, że było zupełnie inaczej i będziemy mogły o tym uświadamiać naszych rozmówców.

2. Sztuka Kochania

Książki dla kobiet

Poradnik autorstwa Michaliny Wisłockiej wiele lat temu wzbudził mnóstwo kontrowersji. Mężczyźni, nastawieni dotychczas na to, że sfera przyjemności należy się tylko im, robili wszystko, by zablokować działania kobiecej aktywistki – na próżno. Książka wówczas wzbudziła tak samo wiele kontrowersji, jak i zachwytów. 

Kobiety porzuciły myśli o tym, że są stworzone jedynie do prowadzenia domu, zaczęły poznawać swoją anatomię, prawa i uczyć się czerpać radość z miłości. To książka, która uczy tego, co wiele z nas już wie, jednak czytając ją z perspektywy wyzwolonych, silnych i niezależnych kobiet w kontekście Polski sprzed kilkudziesięciu lat, możemy mieć satysfakcję odnośnie tego, jak bardzo zmieniłyśmy i ukształtowałyśmy własne realia. Sztuka kochania uczy prawdziwej sztuki miłości w najbardziej sensualnym a jednocześnie fizjologicznym sensie. 

3. Serce w skowronkach

Książki dla kobiet

To zupełnie inna pozycja niż poprzednie. Autorka, Magdalena Kordel, w swoim dziele sięgnęła do marzeń i wyobraźni każdej z kobiet. Powieść rozbudza zmysły i pozwala nam się utożsamiać z bohaterką – Klementyną, która po wielu przygodach w końcu decyduje się za namową przyjaciółki otworzyć swoją własnę cukiernię. Ma ona być miejscem, w którym wszyscy będą czuć się dobrze i rodzinnie. Obawy nie opuszczają kobiety, ale z czasem okazuje się, że… było warto! 

Magdalena Kordel chwyta za serce tym, że w jej książkach znajdziemy prawdziwe życie – bohaterzy nie są idealni a ich życie nie jest usłane jedynie płatkami róż. Zdarzają się problemy, rozterki a każdy dzień stanowi wyzwanie. Z powieści wyciągamy wiele lekcji. Najważniejszą z nich wydaje się być to, że nigdy nie jest za późno na to, by pozwolić sobie być szczęśliwą. Bez względu na wiek, zawód czy to, jaką mamy przeszłość. Serce w skowronkach, to książka dla kobiet o wrażliwych i romantycznych duszach, które szukają w życiu radości i spełnienia. 

4. Powiedz mi, jak będzie

tęcza na niebie

Sylwia Trojanowska w swoich książkach ujmuje lekkością i kobiecością. Równie pięknie pisze o emocjach, uczuciach, jak i o ludziach. Jednak to, co tak bardzo wyróżnia Powiedz mi, jak będzie to temat, którego dotyka. Nie ma tutaj mowy jedynie o szczęściu i sielance. Autorka dotyka trudnych tematów, z którymi prawdopodobnie każdy zmierzy się na jakimś etapie swojego życia. Robi to na tyle delikatnie, na ile to możliwe, aby dać swoim czytelnikom prawdę. 

Powieść zawiera historię 3 par – każda z nich jest inna, na swój sposób wyjątkowa, ale i trudna. Miłość przeplata się z cierpieniem, utratą bliskiej osoby, rozczarowaniem i bólem, który wypełnia całe życie i zdaje się przytłaczać. Książka wywołuje łzy, ale ostatecznie autorka zostawia nas z lekkim westchnieniem i cichą nadzieją – będzie dobrze. Jeśli damy sobie czas, to ukojenie nadejdzie a wraz z nim wyjdzie słońce. 

5. Obsesja Piękna

Książki dla kobiet

To książka dla kobiet, którą powinno się przeczytać już będąc nastolatką. Jeśli jesteś mamą, ciocią – podaruj ją młodej dziewczynie, która dopiero dorasta, szuka siebie w świecie i zaczyna poznawać własne ciało. Engeln Renee, z socjologicznego i naukowego punktu widzenia, przeprowadza badania odnośnie postrzegania kobiecego ciała. Szybko okazuje się, że mass media i konsumpcjonizm mają ogromny i dewastacyjny wpływ na postrzeganie kobiet przez nie same. 

Pozwalamy wmówić sobie określone konwenanse – tego nam nie wolno, do tego powinniśmy się zmuszać. Engeln już na początku książki przedstawia nastolatkę, która jeszcze tak naprawdę powinna wieść beztroskie życie a zamartwia się tym, jak wygląda. W wieku, w którym powinnyśmy stawiać na rozwój, szukanie własnej drogi, przyjaźni i miłości, my szukamy sposobu na mniejszy rozmiar, gładką skórę czy brak rozstępów. Autorka w przystępny sposób pokazuje, że nie wynika to wcale z naszych potrzeb a z utartych schematów myślenia, które, dla własnego zdrowia psychicznego, warto porzucić. 

6. Mam wątpliwość

Książki dla kobiet

To świeżo wydana książka Oli Radomskiej – zwykłej dziewczyny, matki i kolorowego ptaka, który krzyczy całą sobą, że branie rzeczywistości tylko na serio przyprawia o mdłości i zaburzenia psychiczne. Autorka w sprawny sposób okrasza codzienność niewybrednymi żartami i pozwala sobie na kpienie z tego, nad czym wielu załamałoby ręce i płakało. To książka dla kobiet, bo jest o tym, jak niezwykle jest być zwykłą kobietą. 

Książka o tyle ciekawa i barwna, że Aleksandra nie jest osobą, która zasłynęła z pisania książek. To komik codzienności, znany z tego, że na instagramie nie boi się mówić tego co myśli (a nie zawsze jest to zgodne z ogólnym poglądem). Jest mamą kilkuletniej Leny, która kocha pokemony i żoną Mariusza, który chętnie zamieszkałby w lesie. Gdzie w tym wszystkim miejsce na wrażliwość i kobiecość? Jedynie Ola, i jej książka, znają odpowiedź na to pytanie. 

7. Kochaj najlepiej, jak potrafisz. O sztuce bycia razem. Równowaga w życiu i pracy 

Książki dla kobiet - 10 obowiązkowych pozycji

Książka dla kobiet, którą najlepiej czytać razem ze swoim partnerem. Związki są trudne i to nie ulega wątpliwości. Zdarzają się konflikty, kłótnie, ale ostatecznie znajdujemy powody, dla których po kłótni pada ‘przepraszam, rozumiem’ etc. Książka pokazuje, że miłość, związek i partnerstwo, to jedno. Wiąże się z tym nieustanna praca – nad samym sobą i wspólnie, nad relacją. 

Stefanie Stahl pokazuje, że kształt związku zależy od tego, ile włożymy w niego pracy. Jej rady i wskazówki są o tyle ważne, że jest psycholożką i terapeutką – możemy założyć więc, że jej wiedza wynika z doświadczenia i naprawdę może nam pomóc osiągnąć perfekcję w kochaniu drugiej osoby. 

8. Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus

Książki dla kobiet

Grey John i jego poradnik dla par stały się symbolem różnic, jakie występują między kobietami i mężczyznami. Książka na stałe wpisała się do kanonu pozycji, które warto mieć w domowej biblioteczce i poświęcić nieco czasu na ich przestudiowanie. Autor ukazuje, z czego wynikają różnicę między kobietami i mężczyznami. Dotarcie do ich genezy sprawia, że nasuwa czytelnikom wskazówki, które mówią o tym, jak różnice wykorzystywać w budowaniu relacji. Nie staniemy się nigdy tacy sami, ale możemy nauczyć się żyć razem tak, by obojgu było dobrze. 

Grey John w tworzeniu poradnika kierował się wieloletnim doświadczeniem terapeuty rodzinnego i małżeńskiego. Dzięki temu patrzy na związek, jak na relację, która ma funkcjonować na co dzień i usprawniać życie ludzi, którzy się na nią decydują. Intrygujące jest to, że pewne rzeczy stają się oczywiste a codzienność łatwiejsza. 

9. Królowa czy niewolnica? Dlaczego sposób w jaki dotąd budowałaś relacje nie działa?

Książki dla kobiet

Beata Kołodziej funkcjonuje, jako szczęśliwa żona, która spełnia swoje marzenia, prowadząc warsztaty, związane z tematyką związków, relacji oraz kobiecości. W swojej książce odważnie porusza temat kobiet, które usilnie szukają miłości, jednak zamiast szczęścia spotykają się z odrzuceniem i konfliktami. Autorka wskazuje, że kiedy kobieta usilnie chce przelać swoją miłość na mężczyznę ten, z jeszcze większym zapałem, stara się bronić swojej wolności i niezależności. 

Jak w takiej sytuacji zbudować szczęśliwy związek? Autorka nie daje recepty na relację idealną, ale mówi o tym, z czego mogą wynikać wzajemne wyrzuty czy konflikty. Tłumaczy podstawy partnerstwa w relacji i mówi o tym, że powszechnie pojmowana racja w związku, to niekoniecznie stawianie na piedestale jedynie tego, co samemu uważa się za słuszne. Związek, relacja, partnerstwo, to sytuacja, w której zderzają się dwa światopoglądy, historie dwojga ludzie i nadzieje. Często od nas samych zależy to, jaka będzie nasza rola w budowanym związki. 

10. Emocje. Krzyk do zrozumienia

Książki dla kobiet

Książka dla kobiet, która naprawdę przyda się wielu z nas. Ogromna rzesza kobiet ma tendencję do tego, żeby zamykać się w sobie wraz ze swoimi emocjami. Nie mówimy otwarcie o tym, co czujemy, czego chcemy i co nas boli. Przez to powodujemy u siebie frustrację, żal do otoczenia i konflikty – także w związku. Brak otwartości sprawia, że czujemy niezrozumienie, choć tak naprawdę druga osoba może wcale nie mieć złych intencji względem nas. 

Autor ukazuje w sprawny sposób, że każda emocja w życiu jest cenna – nie należy ich dzielić na dobre czy złe, bo z każdej można czerpać i każdą można nauczyć się przeżywać w prawidłowy sposób. Umiejętność nazywania emocji i mówienia o nich, to krok do bycia szczęśliwszą kobietą, która nie boi się relacji z ludźmi – bez względu na to czy są one trudne i złożone, czy proste. Z autorem książki uczymy się tego, że ludzie nie będą wiedzieć o tym, co czujemy, jeśli im o tym nie powiemy. 

Czytaj także: Triki pielęgnacyjne na lato i kosmetyki, które musisz mieć w kosmetyczce na wakacjach

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.