w ,

Niesamowite i mało znane fakty o psach

kobieta z psem

Dzisiaj specjalnie dla Was na Sztosowe.pl przygotowaliśmy niesamowite i mało znane fakty o psach. Życzymy przyjemnej lektury!

1.Odcisk palca? Odcisk nosa!

fakty o psach

Ludzki odcisk palca jest niepowtarzalny, to identyfikator każdego z nas. Tym samym dla psa jest jego nos – fakty o psach: nie ma dwóch jednakowych psich nosów.

Struktura każdego psiego nosa różni się, natomiast jego funkcje są takie same – rozpoznawanie zapachów oraz oddychanie. Wiedzieliście, że pies jest w stanie rozpoznać około 500 tysięcy zapachów? Jest to ogromna ilość w porównaniu do tego ile jest w stanie rozpoznać człowiek (ok. 2-4 tys.), a to dopiero początek niesamowitych faktów o psach.

Fakty o psach: 2. Właściciel jako przywódca stada.

ludzie rozmawiający przy psie

Fakty o psach numer 2: Pies traktuje swojego właściciela jako przywódcę stada. Mimo udomowienia psy zachowały wiele pierwotnych instynktów. Jednym z nich jest właśnie instynkt stadny, a w nim zawiera się silna potrzeba posiadania przywódcy. Instynkt ten sprawia, że zwierzęta te uważają bliskich ludzi jako współtwórców ich stada z tego powodu tworzą z nimi więzi oraz bronią ich w przypadku zagrożenia.

Ważne jest ustalenie hierarchii w „stadzie”, które często jest po prostu rodziną. Psy podejmują próby stawienia siebie na czele gromady, jednak poprzez konkretne, ale nieagresywne, zachowania i gesty musimy dać do zrozumienia psu, że to nie on tu dowodzi. Pamiętajcie o tym pierwotnym instynkcie i nie dajcie się zdominować swoim pupilom.

3. Psy mają uczucia.

fakty o psach

W organizmie tych zwierząt wytwarzane są hormony odpowiedzialne za wywoływanie uczuć. Dzięki temu psy mogą odczuwać radość, smutek, miłość, a nawet zazdrość!

Wbrew błędnemu przekonaniu psy nie miewają poczucia winy. Po niegrzecznym zachowaniu mogą wyglądać na odczuwające skruchę, ale to wynik tego, że jest im smutno z powodu złych emocji opiekuna.

Wymienione wyżej uczucia są takie same jak te występujące u dzieci w wieku 2-3 lat i podobnie jak z dziećmi z psami można budować relacje. Także pamiętaj po przeczytaniu artykułu fakty o psach, że bliskość właściciela z pupilem można stworzyć poprzez głaskanie go lub zabawę, wszystkie przyjemne czynności powodują wzrost oksytocyny w organizmie, która bardzo pomaga w budowaniu więzi.

4. Znają mimikę twarzy!

fakty o psach

Zostało to udowodnione przez naukowców z Instytutu Badawczego Messerliego w Wiedniu. Psy odczytują emocje z ludzkich twarzy, oceniają nasz nastrój na podstawie ułożenia ust czy oczu. Potrafią także dopasować elementy twarzy, które wyrażają ten sam nastrój, na przykład oczy wyrażające smutek do smutnych ust i odwrotnie.

Emocją najlepiej rozpoznawalną przez psy oraz budzącą ich największe zainteresowanie jest smutek, widzą go nie tylko u swojego właściciela ale także u obcych ludzi. W przypadku smutku u swojego właściciela pies dopasowuje swój nastrój do niego, staje się spokojny i wyciszony, a często także próbuje pocieszyć właściciela kładąc się koło niego czy oblizując spływające łzy.

5. Żyją tu i teraz

uśmiechnięty pies

Fakty o psach, pojęcie czasu dla psa nie istnieje. Ich życie opiera się na teraźniejszości, ważna jest dla nich chwila, która właśnie trwa. Nie martwią się tym, co było i nie mają długofalowych planów, ale nie oznacza to, że przeszłość dla nich nie istnieje. Psy mają wspomnienia, gdyby nie pamiętały przeszłych zdarzeń nie bylibyśmy w stanie ich niczego nauczyć.

Odgrywa to kluczową rolę w wychowaniu psa. Nagrody oraz kary powinny występować zaraz po konkretnym czynie psa, aby wiedział, co spowodowało naszą reakcję. Nie obrażajmy się na psa robiąc tzw. ciche dni, to i tak nie przyniesie żadnego efektu!

6. Wiedzą, gdy jesteś chory.

piesek

A to zasługa psiego nosa! Ten zwykły, a jednocześnie jakże niezwykły organ posiada aż 300 mln. receptorów! To o 295 mln. więcej niż ludzki nos. Psy są w stanie rozpoznać setki tysięcy zapachów, w tym specyficzny zapach wydzielany przez ludzie ciało podczas różnych chorób.

W 2015 roku przez naukowców została ogłoszona informacja o wyszkoleniu dwóch owczarków niemieckich do wykrywania raka prostaty. Owczarki Liu i Zoe wykrywały chorobę po zapachu moczu, a ich skuteczność wyniosła 100% i 97%. Wykryta choroba w zależności od pacjenta była w różnych stadium, zaawansowanym jak i początkowym.

Psi asystenci osób chorych na cukrzycę także mają niezwykłe zdolności. Są w stanie rozpoznać wzrost lub spadek poziomu cukru u diabetyków. Jak to robią? Poznają po zapachu oddechu oraz potu. Według nas to jeden z bardziej niesamowitych faktów o psach!

7. Nie każde okazywanie uczuć jest dla nich przyjemne.

fakty o psach

Kochamy swoje psiaki i lubimy im to okazywać. Psy też lubią miłe gesty z naszej strony. Lubią kiedy się z nimi bawimy lub głaszczemy tym samym zacieśniając więzi, ale… uważajmy na przytulanie! O ile w świecie ludzi jest to jeden z milszych gestów, jakie możemy okazać drugiej osobie, to w psim świecie odbierany jest on trochę inaczej.

Psi psychologowie i trenerzy zajmujący się poszukiwaniem faktów o psach na podstawie obserwacji i ich zachowań przekonują, że przytulanie jest dla zwierząt bardzo stresujące. Najczęściej zdarza się, że psy podczas przytulania kładą uszy, liżą sobie pysk lub ziewają, a to wśród zwierząt są oznaki stresu. Objęcie tak dużej powierzchni ciała psy odbierają jako pokazanie dominacji nad nimi, dlatego odczuwają zaniepokojenie. Następnym razem, gdy najdzie Cie ochota na okazanie czułości swojemu pupilowi, zastanów się jak to zrobić.

8. Jaki właściciel taki pies.

fakty o psach

Zachowanie właściciela w bardzo dużym stopniu wpływa na zachowanie psa. Podobnie jest z dziećmi, one także naśladują nasze zachowania, a ich nastrój często jest warunkowany nastrojem rodzica. W każdym stadzie członkowie zachowują wyrównany poziom energii, dlatego nasi czworonodzy dostosowują się do energii panującej wśród domowników.

Fakty o psach, jeśli domownikom towarzyszą silne emocje np. szczęście bądź złość u naszych psów wzrasta poziom energii, stają się nadaktywne – biegają, szczekają, skaczą. Istnieje też zależność między poziomem testosteronu u człowieka a kortyzolu u psa. Rosną one wprost proporcjonalnie.

9. Faceci nie płaczą.

fakty o psach

To stwierdzenie jest prawdziwe wśród psów ale… odnosi się do obu płci – żaden psiak, niezależnie od płci nie okazuje emocji poprzez płacz. Posiadają one gruczoły łzowe, natomiast ich funkcją jest jedynie nawilżanie oka.

Jeśli widzimy, że z psich oczu lecą łzy, to na pewno nie dlatego, że jest im w jakiegoś powodu przykro. Emocje psa możemy odczytać z innych zachowań – merdania ogonem, ułożenia uszu, szczekania lub ziewania.

https://sztosowe.pl/podrozujacy-pies-z-kotem-ktorych-pokochali-ludzie-w-internecie/

10. Dbają o nasze zdrowie!

miłość do psa

Obecność psa w życiu człowieka niesie za sobą ogrom korzyści, również tych zdrowotnych. Są nieocenionym wsparciem dla ludzi z depresją. Opieka nad zwierzęciem sprawia, że człowiek czuje się potrzebny. Kontakt fizyczny podczas głaskania czy zabawy z psem odstresowuje oraz działa kojąco, tym samym wpływając korzystnie na układ odpornościowy.

Pozytywny wpływ na poziom stresu oraz ciśnienia potwierdzają badania. Jeden w testów polegał na rozwiązywaniu zadań jednocześnie trzymając jedną rękę z kuble z zimną wodą. Wyniki pokazały, że niższe ciśnienie miały osoby rozwiązujące zadania w obecności zwierzęcia.

Zobacz także: Gry online, w które możesz pograć podczas kwarantanny

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.