Postęp medycyny sprawia, że ludzie żyją coraz dłużej, korzystając z nowoczesnych technologii i leków, które wydłużają życie. Mimo to w świecie przyrody istnieją gatunki zwierząt, które mogą przeżyć znacznie więcej niż my. Niektóre z nich osiągają wręcz niewiarygodne długości życia, choć są narażone na choroby i drapieżniki. Które zwierzęta żyją najdłużej? Jakie rekordy długości życia mogą osiągnąć? Czy istnieją gatunki nieśmiertelne, które mogą kiedyś pomóc nam odkryć sekret nieśmiertelności? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
30. Słonie afrykańskie (70 lat lub więcej)
Pierwszym zwierzęciem na naszej liście jest słoń afrykański, który oprócz długiej żywotności jest także rekordzistą w innej dziedzinie – jest to obecnie największe i najcięższe zwierzę lądowe. Słoń afrykański osiąga wysokość ramion 13 stóp – prawie 4 metry – i wagę około 11 ton.
Ale nie tylko wielkość i waga sprawiają, że słonie afrykańskie są imponujące. Te inteligentne, społeczne zwierzęta mogą osiągnąć wiek 70 lat – a czasem nawet więcej. Zaskakujące jest to, że w przeciwieństwie do wielu innych zwierząt, długość życia słoni jest znacznie dłuższa na wolności niż w niewoli. Posiadając 70 lat, najstarszy żyjący słoń afrykański prawdopodobnie przetrwał całą zimną wojnę.
29. Anoplopoma (ponad 90 lat)
Anoplopomę, nazywaną również przez szefów kuchni i restauratorów mianami: „dorszyk czarny” lub “karbonela”, można znaleźć na Oceanie Spokojnym. Rozmnaża się tam ona w głębinach, zanim wypłynie na powierzchnię.
Ryby te po osiągnięciu dojrzałości wracają na głębiny, gdzie znajdują się na oszałamiających głębokościach od 300 do 2700 m (980 do 8860 stóp). Te ryby z pewnością można określić jako najdłużej żyjące zwierzęta, ponieważ niektóre osobniki przekraczają nawet 90 lat.
Anoplopoma jest uważana za przysmak na całym świecie, co przyczyniło się do przełowienia tego gatunku na przestrzeni lat. Na szczęście w ostatnich latach, dzięki odpowiedzialnemu zarządzaniu rybołówstwem jej populacja ma się znacznie lepiej.
W 1998 roku zanotowano osobnika tego gatunku w wieku 94 lat. Kiedy się narodził, Theodore Roosevelt został wybrany na prezydenta po raz drugi. W ciągu jego życia Stany Zjednoczone miały 17 prezydentów!
28. Amerykańskie homary ( 100 lat)
Być może słyszałeś, że amerykańskie homary są nieśmiertelne, jednakże to nie do końca prawda. Chociaż naukowcy uważają, że homary mają znikome starzenie się, wiążą się z tym szkodliwe objawy towarzyszące temu procesowi – mają one ograniczoną żywotność.
Mimo to ta żywotność jest imponująca, a niektóre okazy żyją ponad sto lat. Uważa się, że jest to możliwe zarówno dzięki zimnym wodom Atlantyku, w których żyją, które spowalniają ich metabolizm, jak i dzięki temu, że w miarę wzrostu potrafią pozbywać się egzoszkieletów.
Tak więc amerykański homar, który żył 100 lat, urodził się w tym samym roku co Eva Gabor i Primo Levi. Najdłużej żyjące zwierzęta mogą przypomnieć nam o wielu kultowych zdarzeniach i osobach, prawda?

27. Odmieniec jaskiniowy (ostatnie 100 lat)
Odmieniec jaskiniowy jest zwierzęciem owianym legendą. Żyje on w podziemnych rzekach i strumieniach pod górami Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Od wieków uważano, że odmieńce to smocze tarło, ponieważ okazy ślepych zwierząt zostały wymyte spod gór podczas powodzi.
Odmieńce jaskiniowe wykazują wiele cech, które odróżniają je od innych salamandrów, w tym pofałdowane skrzela, które zachowują z etapu rozwoju larwalnego, czy wyjątkowo słabo rozwinięte oczy i bardzo długi wiek.
Szacuje się, że odmieniec jaskiniowy może żyć ponad sto lat – to imponujący wiek dla każdego, ale szczególnie dla salamandry, które zwykle nie przekraczają granicy 15 lat. Najstarszy żyjący Proteus anguinus mógł żyć w szalonych latach dwudziestych XX wieku.
26. Jesiotry białe (104 lata)
Jesiotry białe, pochodzące z zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej, są, podobnie jak ich europejscy kuzyni, cenione za ikrę, która jest przetwarzana i przekształcana w drogi kawior. Jednakże ten przysmak jest zdecydowanie jedną z najmniej interesujących rzeczy w tych niesamowitych rybach.
Jesiotry to najdłużej żyjące zwierzęta, które bytują w jeziorach i ujściach rzek wzdłuż wybrzeża. Ponadto, są one bezłuskowe, a ich ciała pokryte są gładkimi, kościstymi płytkami.
Ich rzeczywiste kości są, podobnie jak kości rekinów, wykonane z chrząstki. Jesiotry mogą dorastać do 20 stóp (ponad 6 metrów) długości i 816 kilogramów (1799 funtów). Najstarszy odnotowany wiek jesiotra białego to 104 lata, chociaż naukowcy uważają, że w rzeczywistości mogą one być starsze. Najstarszy żyjący jesiotr biały przeżył I wojnę światową.
25. Sebastes (106 lat)
Sebastes, dzięki swojej pasiastej skórze znany jest również pod bardziej kolorowymi nazwami, takimi jak „bandyta”, „kanarek” i „skazaniec”. Żyje on na głębokich wodach zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej, od Alaski aż po San Diego.
Ze względu na to, że gatunek ten występuje w bardzo różnych wodach, jego czas dojrzewania różni się w zależności od temperatury otoczenia. Podczas gdy bandyci mogą osiągnąć dojrzałość w wieku 3 lat w ciepłych wodach Kalifornii, na Alasce mogą osiągnąć dojrzałość dopiero w wieku 19 lat.
Ten spowolniony proces starzenia sprawia, że określa się je jako najdłużej żyjące zwierzęta, których wiek może osiągnąć nawet 106 lat. Jeśli najstarsza ryba czerwonobrązowa ma teraz 107 lat, urodziła się w tym samym roku, w którym zatonął Titanic.
Będąc z innego obszaru niż miejsce, w którym słynny statek znalazł swój koniec, choć jest to niemożliwe, nadal wyobrażamy sobie, że może ta stara ryba pamięta ten historyczny moment.
24. Płetwale błękitne (110 lat)
Płetwale błękitne to największe zwierzęta, jakie kiedykolwiek zamieszkiwały tę planetę – przynajmniej największe, jakie znamy. W płetwalach błękitnych wszystko jest oszałamiające, od serca wielkości samochodu, przez niesamowitą długość (prawie dwa razy dłuższą od znaku Hollywood!), aż po kolosalny język, który waży tyle co dorosły słoń.
Wydaje nam się, że ich wiek również musi być zdumiewająco długi i w rzeczywistości taki jest. Płetwal błękitny może żyć na wolności do 110 lat, co sprawia, że zaliczamy go do naszego zestawienia, w którym prezentujemy najdłużej żyjące zwierzęta. Płetwale błękitne, które żyją już 110 lat, przeżyły obie wojny światowe. Niewykluczone, że któryś z nich był naocznym świadkiem morskich bitew i potyczek.
23. Karmazyn alaskański (115 lat)
W morzu jest wiele ryb, ale wydaje się, że rodzina skalnych ryb jest wyjątkowa pod względem długiego życia. Spośród rodziny żabnicowatych, ryby cierniowate z krótkimi grzbietami są jednymi z najdłużej żyjących gatunków, osiągających w niektórych udokumentowanych przypadkach 115 lat.
To długie życie ma swoją cenę – karmazynek alaskański, zwany także idiotycznym dorszem, rośnie dość wolno. Niektóre osobniki osiągają dojrzałość dopiero w wieku 25 lat. Oznacza to, że jeśli zostaną przełowione, ich populacja może radykalnie spaść i odrodzić się dopiero po ćwierćwieczu, jeśli nie później.
Na szczęście populacja cierniaka z krótkim kręgosłupem radzi sobie dobrze. Najstarszy przedstawiciel tych ryb mógł przeżyć 19 prezydentów USA. To, jak dużo potrafią przetrwać najdłużej żyjące zwierzęta robi duże wrażenie!
22. Bieługa (118 lat)
Bieługa z rodziny jesiotrowatych jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych gatunków ryb na świecie, dzięki unikalnemu pyskowi i masywnemu ciału. Wyzy, często kojarzone z bogactwem i luksusem, są zwierzętami odpowiedzialnymi za wytworzenie jednego z najdroższych pokarmów na ziemi: kawioru bieługi.
Przyczyna zawyżonej ceny tego towaru jest bezpośrednio związana z długą żywotnością ryby.Bieługa dojrzewa latami, a potem musi minąć jeszcze więcej lat, zanim będzie ona gotowe do złożenia jaj. Jedynym sposobem na zebranie ikry jest rozcięcie ich, dlatego każdemu jesiotrowi należy dać czas na wzrost.
Biorąc pod uwagę wiek osiągający 118 lat, jest to bardzo długoterminowa inwestycja! Bardzo stary wyz mógł urodzić się w 1901 roku, czyli w tym samym roku, w którym zmarła królowa Wiktoria.
21. Płetwal zwyczajny (prawie 120 lat)
Płetwal zwyczajny, określany także jako finwal, tak nazwany od małej płetwy grzbietowej, jest drugim co do wielkości gatunkiem wielorybów na planecie. Pod względem długowieczności prześcignął on większość kuzynów, płetwali błękitnych, osiągając wiek prawie 120 lat.
Te najdłużej żyjące zwierzęta kiedyś niemal wyginęły wskutek poszukiwania ropy, kości i tłuszczu. Na szczęście w ostatnich latach liczba płetwali rośnie i wydaje się, że gatunek powraca. Jednakże, pomimo niezwykle długiego wieku, płetwale zwyczajne są dopiero drugim najdłużej żyjącym gatunkiem wielorybów na naszej planecie.
Zaszczyt pierwszego miejsca jest zarezerwowany dla innego gatunku z tej listy. Najstarszy żyjący finwal mógł przeżyć 3 stulecia – od 1899 roku do dziś – co jest bardzo imponujące.
20. Żółw błotny (120 lat)
Żółwie są znane ze swojego wyjątkowo długiego życia, ale kiedy omawiamy tę cechę tych niesamowitych zwierząt, zwykle jako przykład podajemy gigantyczne żółwie lądowe lub żółwie skórzaste. W rzeczywistości nawet skromny żółw błotny może pochwalić się dużą ilością lat, przeżytych wewnątrz swojej małej skorupy.
Podczas gdy większość żółwi błotnych rzadko osiąga dojrzałość, nie mówiąc już o przekroczeniu wieku 15 lat, odnotowano przypadki żółwi błotnych żyjących w niewoli, które osiągnęły nawet 120 lat.
19. Człowiek (122 lata)
Łatwo o tym zapomnieć, ale my, ludzie, jesteśmy w rzeczywistości wyjątkowo długowiecznym gatunkiem. Przykład: przeżywamy większość naszych zwierząt domowych i gospodarczych.
Istnieje wiele przyczyn niezwykle długiego życia ludzi, spośród których warto wymienić medycynę, która daje nam możliwość aktywnego leczenia ran i chorób, które nawet jeśli nie zabijają innych zwierząt, odbijają się na ich ciele.
Inną ważną przyczyną jest także wysoce zorganizowana struktura społeczna, w ramach której troską otacza się osoby starsze. Dziś długość życia ludzkiego nadal rośnie.
Jednak nikomu jeszcze nie udało się przekroczyć wieku francuskiej Joanny Calment, która urodziła się w 1875 roku (krótko po wojnie francusko-pruskiej w latach 1870-1871) i zmarła w niewiarygodnym wieku 122 lat w 1997 roku (rok, w którym księżna Diana zginęła w tragicznym wypadku samochodowym).
18. Żółw śródziemnomorski (127 lat)
Przeglądając listę, na której znajdują się najdłużej żyjące zwierzęta zobaczysz, że zawiera ona sporo gatunków żółwi morskich i lądowych. Możesz się zastanawiać, jaka jest różnica między nimi – ale z ewolucyjnego punktu widzenia tak naprawdę jej nie ma.
Zarówno żółwie morskie, jak i te lądowe należą do tej samej „rodziny” i biologowie ewolucyjni nazywają je testudynami. Mówiąc najprościej, jedyną różnicą między żółwiami morskimi a żółwiami lądowymi jest ich siedlisko.
Podczas gdy te pierwsze żyją w wodzie, spędzając w niej większość czasu, drugi podtyp w tej rodzinie spędza całe życie na lądzie.
Wszystkie żółwie są niezwykle długowieczne, a nawet ich najskromniejszy i „pospolity” członek, jakim jest żółw śródziemnomorski, osiąga wiek 127 lat. Najstarszy żyjący żółw śródziemnomorski mógł urodzić się w 1892 roku, czyli w roku w którym powstał General Electric.
17. Wschodni żółw skrzyniowy (138 lat)
Wschodnie żółwie skrzyniowe, występujące we wschodnich Stanach Zjednoczonych, są niezwykle długowiecznym podgatunkiem żółwia skrzynkowego. Gady te mają znikome starzenie się, co oznacza, że wraz z wiekiem nie odczuwają skutków tego procesu – raczej po prostu rosną.
Zazwyczaj żółwie skrzyniowe żyją około 30 lub 40 lat – ale doniesiono, że jeden osobnik na wolności osiągnął oszałamiający wiek 138 lat. Jednym z czynników, który może przyczynić się do długowieczności tych żółwi jest fakt, że są one w stanie zregenerować swoje skorupy.
Nawet po doznaniu poważnych obrażeń mogą kontynuować swoją podróż przez życie. Najstarszy żyjący wschodni żółw skrzyniowy mógł urodzić się w roku, w którym Thomas Edison i Alexander Graham Bell założyli Oriental Telephone Company.
16. Warty Oreo (140 lat)
Kolejne najdłużej żyjące zwierzęta na naszej liście to warty oreo, które nazywają się w dość dziwny sposób. Nie daj się zmylić, ponieważ ryby te żyją w wodzie, ale wcale nie są rozmoczonym ciastkiem.
Warty oreo, czyli Allocyttus verrucosus, żyje na dnie oceanu i jest rybą pochodzącą z obszaru od Ameryki Południowej aż po Australię. Żywi się on skorupiakami, rybami, kalmarami i wszystkim innym, co tylko może złowić.
Dzięki lodowatej wodzie z głębin oceanu warty oreo mają bardzo powolny metabolizm, który pozwala im osiągnąć wiek nawet 140 lat. Jeśli chodzi o ich nazwę – w rzeczywistości ma ona niewiele wspólnego z popularnym ciasteczkiem.
Raczej pochodzi od nazwy ich rodziny ewolucyjnej oreosomatidae – co po grecku oznacza „ciało górskie”. Ile to 140 lat? 140 lat temu Thomas Edison po raz pierwszy zademonstrował publiczności oświetlenie żarowe.
15. Gardłosz atlantycki (149 lat)
Gardłosza atlantyckiego, znanego również jako gąsior i okoń głębinowy, można znaleźć w głębokich, zimnych wodach zachodniego Oceanu Spokojnego, na wschodniej części Oceanu Atlantyckiego, Indo-Pacyfiku (u wybrzeży Nowej Zelandii i Australii) oraz na wschodnim Pacyfiku u wybrzeży Chile.
Pomimo swojego ogromnego zasięgu, gardłosz atlantycki jest wyjątkowo podatny na przełowienie, ze względu na długi czas dojrzewania. Gardłosze mogą zacząć się rozmnażać dopiero, gdy osiągną wiek 20-30 lat. Z drugiej strony wiadomo, że żyją nawet 149 lat!
Oznacza to, że najstarszy żyjący gardłosz atlantycki mógł żyć za panowania Napoleona III. Najdłużej żyjące zwierzęta z pewnością mogłyby opowiedzieć nam o tym, jak dużo zmieniło się przez te wszystkie lata!

14. Jesiotr jeziorny (152 lata)
Podobnie jak ich kuzyni mieszkający w rzekach i ujściach rzek, jesiotry jeziorne – pochodzące z Wielkich Jezior i innych systemów słodkowodnych w Ameryce Północnej – są niezwykle długowieczne.
Te najdłużej żyjące zwierzęta, określane także jako słodkowodne olbrzymy, mogą żyć nawet 152 lata i mogą osiągać długość ponad sześciu stóp. Chociaż były one głównym elementem diety rdzennych Amerykanów mieszkających w ich pobliżu, dopiero po przybyciu europejskich osadników jesiotrowi groziło wyginięcie.
Obecnie gatunek odradza się, a jego liczebność znacznie wzrosła. Najdłużej żyjące jesiotry jeziorne prawdopodobnie żyły podczas pierwszego wykonania walca Johanna Straussa II „Błękitny Dunaj” w 1867 roku.
13. Ryba krótkowłosa (157 lat)
Shortraker Rockfish, podobnie jak jego inni kuzyni, jest gatunkiem wyjątkowo długowiecznym. Naukowcy twierdzą, że ryby krótkowłose mogą żyć co najmniej 157 lat, ale szacunki określają ich maksymalny wiek na około 175 lat.
Szacunki wieku opierają się na koncentrycznych pierścieniach znajdujących się w uszach ryb – podobnie jak w przypadku liczenia słojów na pniu drzewa – ale ta metoda nie zawsze jest niezawodna.
W 2013 roku rybak Henry Liebman złapał u wybrzeży Alaski okaz, którego początkowo szacowano na 200 lat. Jednak dalsze badania wykazały, że ryba ta miała zaledwie 64 lata. Bardzo stary, żyjący dziś Shortraker Rockfish mógł żyć podczas wojny secesyjnej, co wciąż jest bardzo imponujące.
12. Żółw słoniowy (170 lat)
Żółw słoniowy słynie z roli, którą odegrał, pomagając Karolowi Darwinowi uświadomić sobie to, że zwierzęta ewoluowały w wyniku doboru naturalnego.
Chociaż wielu uważa, że nazwy tych gigantycznych żółwi pochodzą od wysp, na których zamieszkują – wysp Galapagos – prawda jest taka, że jest odwrotnie. „Galapagos” oznacza „żółw” w starym hiszpańskim.
Żółwie słoniowe dożywają zdumiewających czasów, a wraz z nimi wciąż rosną. Najstarszy żółw Galapagos, Harriet, okaz trzymany w australijskim zoo, miał ponad 170 lat, zanim umarł w 2006 roku.
Urodził się przed 1836 rokiem, podczas podróży Karola Darwina do Australii! Te najdłużej żyjące zwierzęta wyglądają bardzo dumnie i potężnie, dlatego też nie dziwi nas to, że żyją aż tak długo!
11. Żółw olbrzymi (187 lat)
Daleko od wysp Galapagos, po drugiej stronie świata, na odległym archipelagu Seszeli na Oceanie Indyjskim można znaleźć inny gatunek żółwia lądowego: mianowicie jest nim żółw lądowy. Te łagodne giganty, znane z przyjaznych i towarzyskich kontaktów z ludźmi, trwają od wieków.
Dwa najsłynniejsze żółwie tego gatunku, Adwaita i Jonathan, żyły od lat osiemdziesiątych XIX wieku. Uważa się, że Adwaita, który zmarł 22 marca 2006 r., miał ponad 200 lat, a Jonathan, który żyje do dziś, ma co najmniej 187. Jonathan urodził się w 1832 r. – kiedy Andrew Jackson był prezydentem!
10. Jeżowiec morski (od 150 do 200 lat)
Jeśli kiedykolwiek będziesz nurkować w Morzu Czerwonym, zobaczysz szeroką gamę ryb i życia w oceanie – ale jedno zwierzę, które prawdopodobnie zaobserwujesz najczęściej, to jeżowiec morski.
Te najdłużej żyjące zwierzęta są wszechobecne na morskich plażach i rafach koralowych. Kiedyś wierzono, że nie przekraczają one wieku 20 lat – ale od tego czasu naukowcy odkryli, że mogą one osiągnąć od 150 do 200 roku życia.
Najstarszy żyjący jeżowiec mógł urodzić się w tym samym roku co królowa Wiktoria, Walt Whitman, Herman Melville i George Eliot.

9. Karmazyn ostrooki (200 lat)
Karmazyn ostrooki to ostatni rockfish na tej liście – i odpowiednio, jedyny gatunek, który osiąga najwspanialszy wiek ze wszystkich omawianych do tej pory. Karmazyna ostrookiego, bardzo podobnego do swojego kuzyna, można odróżnić od swojego młodszego krewnego po ciemniejszym zabarwieniu skóry.
Jednak tym, co naprawdę wyróżnia tę rybę, jest wiek, jaki może osiągnąć: niektóre okazy żyją przez 200 lat. To niesamowite, że najdłużej żyjące zwierzęta mogą przetrwać tak długi upływ czasu. Nie ciężko nie zauważyć jednak, że większość z omawianych zwierząt to ryby i gady.
8. Wal grenlandzki (211 lat)
Podczas gdy płetwal błękitny i finwal żyją zdumiewająco długo, tytuł najdłużej żyjącego ssaka przypada ich mniejszemu krewnemu – wielorybowi grenlandzkiemu. Szacuje się, że te ssaki żyją aż 211 lat!
To nie jedyny „najdłuższy” tytuł, jaki posiadają te najdłużej żyjące zwierzęta. Słyną one również z długich ust – 25 stóp długości, czyli prawie połowy długości ich całego ciała.
Wale grenlandzkie można znaleźć w mroźnych wodach Arktyki, gdzie używają one swoich ogromnych, grubych czaszek, aby przebić się przez grubą warstwę lodu. Robią to one wtedy, gdy muszą wypłynąć na powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza. Najstarszy żyjący dziś wal mógł żyć podczas wojen napoleońskich.
7. Karp koi (226 lat)
Podczas gdy większość omawianych tu zwierząt była nieco egzotyczna, jednym z gatunków, które są uważane za wyjątkowo długowieczne, jest zwykły koi. Tradycyjnie hodowane w basenach jako zwierzęta „ozdobne”, karpie koi zwykle osiągają maksymalny wiek 30 lat.
Wiadomo jednak, że im lepiej się nimi opiekuje, tym dłużej żyją. W Japonii, gdzie te ryby są bardzo lubiane, mogą osiągać one wiek powyżej 50 lat.
Jednak jeden karp koi – o imieniu Hanko – najwyraźniej żyje od 226 lat. Przynajmniej według badań jego skal przeprowadzonych przez naukowców z Laboratorium Zootechniki w Nagoya Women’s College.
Chociaż ich badania były dogłębne, ten wiek jest tak wielkim wyjątkiem, że wielu wątpi, że Hanko naprawdę żył tak długo. Jeśli tak, to narodził się zaledwie kilka lat po rewolucji francuskiej.
6. Lamellibrachia (250 lat)
Lamellibrachia to prawdopodobnie organizm, w stosunku do którego byliśmy najbliżej, poznając obce życie. Ten rodzaj wieloszczetów z rodziny rurkoczułkowców żyje w jednym z najbardziej nieprzyjaznych środowisk na świecie – głębinowych zimnych wyciekach. Lamellibrachia nie polega na łańcuchu pokarmowym, którego podstawą jest fotosynteza.
Te najdłużej żyjące zwierzęta wykorzystują do produkcji własnego pożywienia proces zwany chemosyntezą, poprzez wzajemną relację ze specjalnymi bakteriami żyjącymi w ich jelitach. Lamellibrachia są zarówno ogromne, jak i niezwykle długowieczne.
Te ciche podwodne olbrzymy, osiągające długość ponad 3 metrów (10 stóp), mogą żyć nawet 250 lat. Najstarszy żyjący przedstawiciel tego gatunku istniał w czasie premiery Cassation D-dur, K100 / 62a Wolfganga Amadeusza Mozarta i Te Deum in C.
5. Rekin polarny (400 lat)
Rekiny polarne są tym, co biolodzy lubią nazywać „żywymi skamieniałościami”. Praktycznie nie zmieniły się one od milionów lat – częściowo z powodu ich wyjątkowego cyklu życia. Te giganty żyją do 400 lat i zaczynają rozmnażać się dopiero po osiągnięciu 150 wieku życia.
Oznacza to, że ich ewolucja trwa znacznie dłużej, ponieważ czas między pokoleniami jest ogromny. Najstarszy żyjący rekin grenlandzki urodził się prawdopodobnie w 1619 r. Był to rok, w którym do Ameryki Północnej sprowadzono pierwszych afrykańskich niewolników.
4. Cyprina islandzka (507 lat)
W 2006 roku naukowcy zebrali małże, próbując zdobyć więcej informacji na temat zmieniających się ekosystemów – a wśród zwierząt, które wyłowili z oceanu, odkryli gatunek głębinowego małża z rodziny Arcticidae, który miał 507 lat.
Nazwano go „Ming”, na cześć dynastii Ming, która rządziła Chinami wtedy, gdy wydobyto tego małża. Cyprina islandzka była nieocenionym sposobem na to, aby dowiedzieć się więcej o tym gatunku i ekosystemie, w którym żył.
Pamiętaj jednak – Ming wyglądał jak każdy inny zwykły małży – więc nie jest nierozsądne wierzyć, że istnieją znacznie starsze osobniki. Najstarszy żyjący małż z tego gatunku urodził się przed chrześcijańską reformacją!
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak to możliwe, że te wszystkie najdłużej żyjące zwierzęta mogły przetrwać tak długo, nie zdziw się jak zobaczysz długość życia kolejnych odkryć natury.
3. Gąbki (15 000 lat)
Chociaż do tej pory omawialiśmy zwierzęta bytujące bardzo długo, jeden rodzaj zwierząt może w rzeczywistości żyć znacznie dłużej. Skromna gąbka – jeden z najprostszych organizmów wielokomórkowych – może w rzeczywistości osiągnąć wiek ponad 11 000 lat.
I to nie jest wyjątek. Spośród wielu przebadanych przez naukowców okazów, wiele gąbek okazało się mieć tysiąclecia, a jeden z najstarszych odkrytych okazów szacuje się jako żyjący od ponad 15 000 lat temu – co jest w zasadzie końcem ostatniej epoki lodowcowej.
2. Stułbia (nieśmiertelne)
Stułbie to małe zwierzęta – o długości mniejszej niż pół cala – które są w stanie nadrobić swój mały rozmiar faktem, że nieustannie regenerują swoje komórki, pozornie – na zawsze.
Te dosłownie najdłużej żyjące zwierzęta w rzeczywistości nie wykazują żadnych oznak starzenia, a większość komórek w ich ciałach to komórki macierzyste – na które zwykle nie ma wpływu wiek.
Z tego powodu niektórzy naukowcy, jak biolog Daniel Martinez, uważają, że stułbie mogą być w rzeczywistości nieśmiertelne. „Wierzę, że pojedyncza hydra może żyć wiecznie w odpowiednich okolicznościach” – powiedział on w wywiadzie dla Live Science.

1. Turritopsis dohrnii (nieśmiertelny)
Czy kiedykolwiek oglądałeś film Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i życzyłeś sobie, by móc starzeć się wstecz? Cóż, chociaż my, ludzie, nigdy nie będziemy w stanie tego zrobić, nie jest to biologiczna niemożliwość, jak udowadnia jedno zwierzę.
Nieśmiertelna meduza jest tak nazywana, ponieważ jest w stanie zdegenerować się ze złożonego organizmu do pojedynczej „zapłodnionej” komórki, a następnie odrasta z tego jaja, jak legendarny feniks, do w pełni rozwiniętego organizmu.
Te meduzy onieśmieliły naukowców, gdy odkryto tę zdolność, a dziś odgrywają również kluczową rolę w dalszych badaniach nad biologicznym starzeniem się ludzi.