w

Trendy ślubne na nadchodzące lata

Trendy ślubne na nadchodzące lata

Ślub, to ogromne wydarzenie w życiu dwojga ludzi, którzy chcą spleść  na zawsze swoje losy. Jednak poza emocjami, wiążącymi się z samą uroczystością planowanie ślubu oznacza także duże wyzwanie organizacyjne. Już na wiele miesięcy przed rozpoczęciem planowania ślubu warto śledzić trendy ślubne, aby móc odnaleźć styl, który pasuje do naszych charakterów i upodobań. 

W przeszłości inspiracje ślubne nie były tak popularne, jak dzisiaj. Obecnie ogromna rzesza przyszłych Panien Młodych poświęca uwagę na rozeznanie w świecie trendów ślubnych, aby Ten Dzień był nie tylko wyjątkowy, ale także piękny, pełen pasji i zaangażowania. 

Trendy ślubne na nadchodzące lata

Trendy ślubne

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami statystycznymi ¾ par, planujących ślub rozpoczyna jego organizację mniej więcej rok lub dwa lata przed samą uroczystością. Jest to związane z dużym zainteresowaniem klientów wobec rynku ślubnego i weselnego.

Usługodawcy tacy, jak restauratorzy, zespoły muzyczne, fotografowie i kamerzyści są w stanie najwcześniej na kolejny rok zagwarantować swoje usługi. W związku z tym, że planowanie ślubu jest takim dalekosiężnym projektem warto śledzić trendy ślubne, by wiedzieć, czego szukać na swój Wymarzony Dzień. 

Śluby plenerowe

para ślubna

To trend ślubny, który do naszego kraju przybył z zachodu. Na greckich wyspach czy w Stanach Zjednoczonych śluby w plenerze są czymś codziennym. W Polsce, ze względu na dość niestabilną pogodę i naszą kulturę, śluby odbywały się w Kościołach lub Urzędach Stanu Cywilnego.

Obecnie coraz częściej możemy się spotkać z zaproszeniami na ślub, gdzie uroczystość odbywa się tuż obok sali ślubnej czy przy namiocie, mającym pełnić funkcję sali weselnej. Warto rozważyć taką opcję, ponieważ przy dobrej organizacji może być ekonomiczna i bardzo klimatyczna. 

Zapewnienie gościom atrakcji

zdjęcia ślubne w ramkach

Gdybyśmy przeglądali trendy ślubne sprzed kilku, kilkunastu lat, to okazałoby się, że główną atrakcją dla gości były oczepiny – zabawne, często niewybredne żarty, przyśpiewki czy humorystyczne skecze. Dzisiaj wiele Par Młodych odchodzi od takiego modelu rozrywki na rzecz znacznie bardziej wysublimowanych rozwiązań. Należy do nich wynajęcie budki, w której goście mogą sobie robić pamiątkowe zdjęcia. 

Najczęściej jedno z nich zabierają dla siebie a drugie zostawiają na pamiątkę Nowożeńcom. Ciekawą rozrywkę stanowi także wynajęcie barmana, który w trakcie imprezy przygotowuje dla gości drinki. Coraz większą popularność zyskuje także weselna budka z lodami, gdzie goście w trakcie ślubu mogą zamówić lody o dowolnym smaku. 

Księga gości

biała książka z różowym kwiatkiem

To trend, który powoli staje się wręcz niezbędnym elementem każdej ceremonii i imprezy. Stanowi wspaniałą pamiątkę dla Pary Młodej i jednocześnie możliwość wykazania się przez gości. Każda z osób, znajdujących się na weselu czy ślubie może umieścić w Księdze nieoficjalne życzenia dla Nowożeńców, które będą im towarzyszyły przez lata. 

Księgi Gości przybierają różne formy – od standardowej książki, przez pocztówki, zbierane do skrzynki, po obrazy, uzupełniane elementami, na których widnieją życzenia. Mnogość rozwiązań sprawia, że każda para znajdzie rozwiązanie, które będzie dla niej atrakcyjne i będzie współgrało z ich wizją wesela. 

Prezenty dla gości

trendy ślubne

Dotychczas goście na zakończenie imprezy otrzymywali ciasto oraz butelkę napoju z procentami. Obecnie ten trend ulega zmianie.

Coraz większa liczba par wprowadza trend ślubny, polegający na obdarowaniu gości czymś innym – magnesem pamiątkowym, migdałami w czekoladzie, mini sukulentami, herbatą czy miodem w miniaturowej wersji. 

Personalizacja uroczystości

trendy ślubne

Obecnie inspiracje ślubne wskazują wyraźnie na to, że najważniejsza w organizacji ślubu staje się właśnie personalizacja. Usługi mają być dostosowane do wizji i charakteru imprezy, jaką wysnuje Para Młoda.

Własne logo, ręcznie robione zaproszenia w tym samym stylu, co winietki, menu. Podobna kolorystyka. Wszystko to sprawia, że każde wesele to małe dzieło sztuki, którego nie sposób zapomnieć. 

Obranie stylu przewodniego

Trendy ślubne na nadchodzące lata

To chyba najważniejszy trend. Przed laty organizowało się wesela, które miały być kolorowymi, wesołymi imprezami dla całych rodzin. Obecnie coraz więcej osób traktuje wesele, jako  imprezę, która ma się odznaczać stylem, klasą i określonym charakterem. W nadchodzących latach będą dominowały dwa style: boho oraz glamour. 

Z jednej strony będziemy obserwować zainteresowanie rustykalnym stylem, naturalnymi barwami, zielenią i minimalizmem. Naprzeciw będzie styl glamour – ozdobny, królewski, wymagający swego rodzaju przepychu. 

Wesela bez dzieci

trendy ślubne

To również trend ślubny, który wydaje się coraz bardziej zakorzeniać w świadomości wielu przyszłych Par Młodych.

Wesele przestaje być rodzinną imprezą, na której dba się o balony i muzykę, która ma przyciągać dzieci na parkiet. Wiele osób zaczyna zauważać, że wesele to impreza dla dorosłych i nie powinno być na nim miejsca dla dzieci. 

Minimalizm w stylizacji oraz makijażu u Panien Młodych

kobieta z bukietem kwiatów

Dotychczas modne były suknie o kroju księżniczki a wraz z nimi ogromna ilość tiulu, ozdób czy brokatu. Obecnie inspiracje ślubne przyszłych Panien Młodych wskazują na to, że zupełnie od tego odchodzimy. Modne stają się delikatne suknie ślubne, najczęściej w kształcie litery A bądź rybki, które są z jednej strony zwiewne, dziewczęce i romantyczne a z drugiej po prostu wygodne. 

Minimalizm dostrzegamy również we fryzurach i makijażach – nie chodzi już o to, aby make up był kolorowy, mocny, czasem nawet wulgarny. Ma podkreślać urodę a nie zmieniać wygląd twarzy. Dodatkowo fryzury nie będą już pełne lakieru do włosów czy loków w kształcie anielskich anglezów. Rynek fryzur ślubnych zdominują luźne, romantyczne upięcia, dodające kobiecości i lekkości. 

Większa swoboda w doborze stroju Pana Młodego

dwóch mężczyzn w garniturach

Przed laty mężczyzna zakładał na ślub czarny garnitur, który następnie służył mu na kolejnych kilkanaście lat przy okazji wszystkich rodzinnych imprez.

Obecnie czarny garnitur to już rzadkość. Dominują szarości, odcienie granatu czy odważniejsze wzory i kolory w koszulach. Wszystko jest kwestią gustu i stylu Pana Młodego. 

Gdzie szukać inspiracji ślubnych? 

tort ślubny

Inspiracje ślubne są wszędzie wokół nas – wystarczy się rozejrzeć i nieco zainteresować tematem. Obecnie największym źródłem trendów ślubnych jest internet.

Profile na social mediach czy kanały na youtube są bardzo obfite nie tylko w informacje o samych trendach, ale również w doświadczenia osób, które mają już informacje odnośnie imprezy, jej kosztów i tego, jak sprawdziły się poszczególne komponenty. 

Opinie par, które mają już za sobą Ten Dzień

trendy ślubne

To równie ważne źródło informacji podczas planowania ślubu. Pary, które przeszły już przez cały proces organizacji będą mogły zdradzić szczegóły cen poszczególnych elementów czy rodzaje umów, jakie zawierały z usługodawcami.

Mogą to być przydatne informacje nie tylko pod kątem stylu ślubu, atrakcji czy salonu sukien ślubnych, ale także stricte prawnych elementów, które są z nim związane.

Dream book Pary Młodej

trendy ślubne

To element, który będzie stanowił podstawę, jeśli chodzi o dobór zaproszeń ślubnych, sukni, kwiatów czy też dekoracji. Dzięki niemu przyszli Państwo Młodzi mają ramy, po których się poruszają przy organizacji wydarzenia. Jak go stworzyć?

Warto przeglądać katalogi ślubne, czasopisma dla kobiet czy internet i drukować bądź wycinać te elementy, które szczególnie zwróciły naszą uwagę. Dzięki temu po  kilku miesiącach naturalnie wyklaruje się nasza wizja Ślubu Marzeń.

Czytaj także: Książki dla kobiet – 10 obowiązkowych pozycji

Od czego zacząć organizację ślubu? 

ślub na plaży

Pierwszym krokiem, jaki powinni podjąć przyszli Nowożeńcy jest zdecydowanie o tym, jaki charakter powinna mieć organizowana przez nich impreza.

Jeśli interesuje nas małe przyjęcie w kameralnym gronie, to nie ma sensu zaprzątać sobie głowy kwestiami, wiążącymi się z jedynie dużymi imprezami. I odwrotnie – duże śluby i wesela, to większe koszty i znacznie większe wyzwanie. 

Budżet

banknoty

To najważniejszy element w organizacji wesela. Da nam określone granice i sprawi, że będziemy wiedzieć, na co możemy sobie pozwolić.

Budżet determinuje także pozostałe kroki organizacyjne – to od niego często zależy liczba gości, atrakcje czy konkretna restauracja. Różnice za tzw. ‘talerzyk’ mogą wynosić w poszczególnych miejscach nawet kilkaset złotych. 

Lista gości

lista zadań ślubnych

To bardzo ważny krok w organizacji ślubu. Wiadomo, że im bliżej samego wydarzenia, tym większym zmianom ulega.

Lista gości ewoluuje – poznajemy nowych znajomych, z którymi chcemy spędzić ten dzień, część rodziny czy przyjaciół odmawia udziału. Warto przygotować się także na to, że liczba gości może zmniejszyć się nawet o 15%. 

Plan uroczystości

trendy ślubne

Warto założyć, czego oczekujemy. Najpierw rozglądamy się za salą weselną, która nas interesuje. Ze względu na to, że są one mocno oblegane warto najpierw ustalić termin wesela na sali a dopiero później w Kościele, gdzie można właściwie dowolnie wybrać godzinę uroczystości. Komfortowym rozwiązaniem zarówno dla gości, jak i dla Pary Młodej będzie wybranie Kościoła, znajdującego się w niewielkiej odległości od miejsca wesela. 

Warto uwzględnić także jakich atrakcji oczekujemy i jakie kryteria powinna spełniać nasza sala. 

Dokładny spis tego, co robimy i jak wyglądają przygotowania

trendy ślubne

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług wedding plannera – osoby, która jest odpowiedzialna za kompleksowe zorganizowanie uroczystości. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że zatrudnienie kogoś takiego, to dodatkowe koszty, które ponosi Para Młoda.

Zamiast tego warto skorzystać z tradycyjnych rozwiązań. Samodzielne zorganizowanie ślubu będzie zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące i da nam poczucie, że zrobiliśmy wszystko tak, jak sami byśmy tego chcieli. 

Plannery

kobieta z bukietem ślubnym

Możemy także skorzystać z gotowych plannerów, które najczęściej są dedykowane dla Panny Młodej. Zawarte w nich informacje pozwalają na to, aby krok po kroku przejść przez organizację wesela. Nie musimy się wówczas obawiać o to, że jakiś krok zostanie przez nas pominięty.

Podczas wybierania określonych usług zawsze warto sprawdzać opinię tych, którzy już z nich korzystali i dbać o to, aby z każdym usługodawcą podpisać stosowną umowę. Będzie stanowiła zabezpieczenia naszych interesów.

Schemat organizacji ślubu i wesela

trendy ślubne

Dzięki niemu sprawnie przejdziemy przez wszystkie kroki organizacyjne i będziemy mieli pewność, że nasza uroczystość będzie taka, jak sobie wymarzyliśmy

1. Ustalenie daty ślubu w oparciu o terminy dostępne na sali weselnej i w Kościele bądź
2. Urzędzie Stanu Cywilnego.
3. Ustalenie budżetu.
4. Wybranie świadków, stworzenie listy gości.
5. Wybranie fotografa, kamerzysty.
6. Wybranie zespołu muzycznego.
7. Zamówienie zaproszeń ślubnych.

Cd.

trendy ślubne

8. Wybranie miejsca i terminu odbycia nauk przedmałżeńskich.
9. Zakup sukni ślubnej i garnituru. Umówienie się na usługi stylizacyjne takie, jak make up, fryzura, paznokcie.
10. Wybór florysty, tematu przewodniego ślubu, zamówienie bukietu dla Panny Młodej i jej świadkowej.
11. Zamówienie tortu oraz dodatkowych atrakcji ślubnych.
12. Zakup obrączek.
13. Samochód do ślubu – warto podjąć decyzję, czym chcemy dotrzeć na uroczystość.
14. Zaangażowanie rodziny, przyjaciół w pomoc na tych etapach, na których potrzebujecie wsparcia.
15. Dopełnienie formalności, związanych z zaliczkami, umowami z poszczególnymi wykonawcami.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.