w , ,

Ile maksymalnie może żyć człowiek – wyliczenia naukowców

Dłoń starszej osoby i dłoń dziecka.

Każdy kiedyś zastanawiał się, ile maksymalnie może żyć człowiek. Najstarszy człowiek świata ma obecnie 118 lat, mieszka w Japonii i jest kobietą. Z kolei najstarszy Polak ma obecnie 111 lat i nazywa się Stanisław Kowalski.

Nie da się jednak jednoznacznie wykazać, ile może żyć człowiek. To liczba, która uzależniona jest od naszej genetyki, trybu życia. Naukowcy postanowili jednak za wszelką cenę znaleźć odpowiedź na to nurtujące pytanie.

W tym celu stworzyli specjalny algorytm, który miał dokonać tak wyczekiwanego odkrycia. Całą sprawą zajęli się specjaliści z dziedziny biologii oraz biofizyki. Ich obliczenia nie napawają nas zbyt dużym optymizmem.

Wiele osób idących ulicą.
unsplash.com

Średnia długość życia

Z dostępnych aktualnie informacji wynika, jaka jest średnia długość życia w poszczególnych krajach. Przykładowo, w 2018 roku w Polsce średnia długość życia wynosiła 77,60 lat. Natomiast w Hiszpanii było to 83,43 lata.

Dzisiaj średnia długość życia w Europie, to 78 lat. Rozwój medycyny zdecydowanie wpływa na to, ile maksymalnie może żyć człowiek. Ludzie mogą żyć znacznie dłużej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Przewidywania są też takie, że okres ten będzie się wydłużał.

Naukowcy postanowili jednak sprawdzić, jaki jest maksymalny próg, do którego może dojść nasz wiek. Biblijni prorocy, którzy mieli żyć nawet 900 lat, mogliby być dla nas wzorem. Badacze wskazują jednak, że to najpewniej niemożliwe.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.