Niesamowite egzotyczne zwierzęta w domu
w ,

Niesamowite egzotyczne zwierzęta w domu

Posiadanie zwierząt w domu wiąże się z wieloma zaletami. Dzięki temu w naszych domach panuje radosna atmosfera a po powrocie ze szkoły czy pracy witają nas radosne piski zwierząt. Nie są to jednak jedyne zalety, płynące z posiadania zwierząt w domu. Oprócz tego pełnią one funkcję łowną, obronną czy po prostu ozdobną, jak rybki czy ptaki. 

Jednak nie każdy posiada w domu zwierzęta tego rodzaju. W ostatnich latach drastycznie wzrosła popularność na egzotyczne zwierzęta w domu. Miejsce psów czy kotów zajmują pumy, tygrysy czy niebezpieczne węże. Jak wygląda życie z dzikimi zwierzętami u boku? Czy dzikie zwierzęta są niebezpieczne? Jakie dzikie zwierzęta najczęściej goszczą w domach? Sprawdź! 

Egzotyczne zwierzęta w domu: Miniaturowe świnki 

egzotyczne zwierzęta w domu

Dotychczas świnki były kojarzone jedynie z trzodą chlewną i sprawiały wrażenie zwierząt raczej niebezpiecznych, od których stronimy. Otóż okazuje się, że genetyczna modyfikacja świni, jaką jest jej miniaturka, cieszy się ogromną sławą!

Te egzotyczne zwierzęta w domu osiągają około 40 cm wysokości i wagę około 30 kg – rozmiarami przypominają więc psa, jednak opieka nad nimi wygląda zupełnie inaczej!

Pielęgnacja miniaturowej świnki 

egzotyczne zwierzęta w domu

Większość zwierząt domowych takich, jak psy czy koty szybko przyzwyczaja się do domowych warunków – możemy je tresować, uczyć nowych sztuczek i przyzwyczajać do ludzkiego trybu życia. Jak wygląda sytuacja ze świnkami?

Otóż okazuje się, że życie miniaturowej świnki niewiele różni się od standardowej – świnki bowiem uwielbiają rycie w ziemi, zabawy błotne i… picie piwa! Tak samo jak ich odpowiedniki w normalnym rozmiarze. Decydując się na posiadanie miniaturki świnki w domu warto mieć stały dostęp do ogrodu i łazienki, bo świnki po błotnych kąpielach lubią kłaść się na kanapie!

Domowe skunksy 

czarno-biały skunks

Większości z nas sprowadzenie skunksa do domu może wydawać się być egzotyczne i jednocześnie szalone. Kojarzymy te zwierzęta z amerykańskich filmów, gdzie zagrożony skunks atakuje bohatera, wydzielając nieprzyjemny zapach.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że hodowane w domu skunksy są pozbawiane gruczołów, odpowiedzialnych za produkcję siarki, która powoduje nieprzyjemny zapach. Dzięki temu nie ma już zagrożenia, że zaatakują domowników nieprzyjemnym zapachem. 

Jak wygląda życie z domowym skunksem? 

skunks

Okazuje się, że te egzotyczne zwierzęta w domu zachowują się bardzo przyjaźnie! Uwielbiają się przytulać i spędzać czas z człowiekiem – są również zwierzętami rodzinnymi i domowymi.

Ich hodowcy mówią, że skunks w domu przypomina psa lub kota. Warto mieć na uwadze to, że skunksa nie należy trzymać w klatce – jest bowiem zwierzęciem, które ma duże potrzeby, jeśli chodzi o aktywność i potrzebuje wolnej przestrzeni. 

Afrykańskie jeże pigmejskie 

nietypowe zwierzęta w domu

To kolejny wybór, który może zaskakiwać. Jeże są dość rzadko spotykanymi zwierzętami w naturalnym środowisku, ponieważ prowadzą nocny tryb życia.

Z natury unikają ludzi i są samotnikami. Mają w sobie urok, który sprawia, że są w stanie szybko skraść serce właścicielom. Żyją około 6 lat i osiągają maksymalnie długość 20 centymetrów. 

Usposobienie jeży 

jeż na zielonej trawie

Są to zwierzęta nieufne, na których przyjaźń i przywiązania trzeba zapracować. Właściciele jeży powinni być cierpliwi i zdawać sobie sprawę z tego, że jest to zwierzę, które nie zawsze będzie miało ochotę na kontakt z człowiekiem – niekiedy jeże wolą samotność.

Dodatkowo prowadzą nocny tryb życia, więc raczej nie należy liczyć na zbyt dużą aktywność w ciągu dnia. Mogą żywić się suchą karmą dla kociąt lub suszonymi owocami. 

Czytaj także: Domowy ogródek – podstawowe zasady uprawiania warzyw

Lis fenek 

nietypowe zwierzęta

Nazywany jest również lisem pustynnym. Te egzotyczne zwierzęta w domu są o tyle ciekawe, że mimo sporego dystansu do ludzi, łatwo zaprzyjaźnia się ze zwierzętami domowymi takimi jak np. koty.

W stosunku do ludzi najprawdopodobniej przez lata będzie utrzymywał pewien dystans i raczej nigdy nie oswoi się tak bardzo jak np. pies. Ma uroczy wyraz twarzy i olbrzymie uszy, które dodają mu wyjątkowości i uroku. 

Pielęgnacja lisa pustynnego 

fenek na kamieniu

Lis pustynny jest dość wyjątkowym gatunkiem zwierzęcia. Jego tryb życia jest zupełnie inny od życia człowieka – jest szczególnie aktywny w nocy, kiedy to rusza na polowanie, więc jego oswajanie wymaga pracy nad jego instynktami.

Dodatkowo lis fenek jest smakoszem jaszczurek, chrząszczy i jajek, więc w naszym klimacie może być trudno o zaspokojenie jego potrzeb!  

Kapibara – olbrzym w domu! 

kapibara na trawie

Kapibara, to zwierzę, które ma olbrzymie wymagania ze względu na swoją wagę. Może osiągać nawet 65 kilogramów wagi – wymaga więc dużej ilości miejsca i specyficznych warunków do rozwoju.

Jeśli chodzi o charakter, to jest przyjazna zarówno względem ludzi, jak i innych domowych zwierząt. Właściciele kapibar mówią o tym, że charakterem przypominają olbrzymie rasy leniwych psów. 

Życie z kapibarą 

dwie kapibary w lesie

Ze względu na ich naturę te egzotyczne zwierzęta w domu potrzebują bardzo dużej ilości ruchu – świetnie pływają a ich futro jest dostosowane do szybkiego wysychania. Warto regularnie zabierać je na wycieczki nad jezioro czy nad rzekę, aby miały szansę uwolnić, niewielkie ilości, swojej energii.

Te zwierzęta żyją około 10 lat, więc stosunkowo długo.  Warto nastawić się na to, że życie z nimi będzie wymagało dużo przestrzeni! 

Lotopałanka karłowata 

Te egzotyczne zwierzęta w domu są naprawdę często spotykane w Ameryce. Część z nas pewnie kojarzy je z amerykańskich filmów – nie mają skrzydeł a mimo to potrafią latać!

Wszystko dzięki temu, że mają fałdy skóry, znajdujące się pod ich rękami. Dzięki temu skacząc mogą przemieszczać się nawet o 50 cm! W krótkiej chwili mogą pokonać więc dość długi dystans. 

Pielęgnacja lotopałanki

nietypowe zwierzęta
wikipedia.org

Jest to zwierzę, które wymaga przede wszystkim zapewnienia mu odpowiednich warunków. Nie powinno żyć na wolności, jeśli chcemy je oswoić, ponieważ wówczas najprawdopodobniej ucieknie.

Warto zapewnić jej wielopiętrową klatkę z podwieszanym gniazdem – wówczas będzie czuła się ciepło i bezpiecznie. Są to zwierzęta, które ważą zaledwie około 130-150 g, ale ich klatka powinna dawać im możliwość swobodnego poruszania się. 

Domowa Puma w polskich warunkach 

puma

Te egzotyczne zwierzęta w domu, które w ostatnich dniach trafiły do Choszczna, do ogrodu zoologicznego. Właściciel Pumy, pan Kamil, dzielił się w internecie zdjęciami, na których przedstawiał Pumę, towarzyszącą mu w codziennych czynnościach.

Kot z nim spał, chodził na spacery na smyczy a także przeprowadzali wspólnie warsztaty, na których inni mogli pogłaskać dzikie zwierzę. 

Puma w domu 

nietypowe zwierzęta

Z czasem sąd zainteresował się dzikim zwierzęciem w domu i orzekł, że nie ma tam dla niego odpowiednich warunków. Uznano, że Puma nie powinna żyć w tak nienaturalnym dla siebie środowisku – wybieg, który był dla niej przygotowany nie odpowiadał jej potrzebom a wyprowadzanie na smyczy kilkudziesięciokilogramowego kota wiązało się z niebezpieczeństwem dla sąsiadów byłego żołnierza.

Okazuje się jednak, że rośnie liczba miłośników chcących posiadać egzotyczne zwierzęta w domu. Warto jednak pamiętać, że wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością! 

Tygrysy

nietypowe zwierzęta

Choć z perspektywy Europejczyków może się wydawać, że posiadanie tygrysa w domu jest nieetyczne i nieodpowiedzialne to na Wschodzie nie brakuje miłośników adrenaliny, którzy zapraszają tygrysy do swoich domów, chwaląc się nimi przed znajomymi i pokazując, jak wygląda życie z dzikim zwierzęciem u boku.

Niestety, jak wykazały statystyki, tego rodzaju egzotyczne zwierzęta w domu i ich wychowywanie często kończy się bardzo tragicznie – poważnymi okaleczeniami lub nawet utratą życia. 

Jak wygląda życie z tygrysem? 

Niesamowite egzotyczne zwierzęta w domu

Wolontariusze, działający na rzecz poprawy jakości życia zwierząt, mówią o tym, że aby udomowić dzikie zwierzęta potrzebna jest tresura a często także przemoc. Wbrew temu, co często jest przedstawiane w mediach społecznościowych, nie da się ich udomowić bez specjalistycznych narzędzi, które często sprawiają im ból.

Nasz postulat jest taki, aby pozostawić dzikie zwierzęta na wolności – to tam jest ich miejsce a naszym zadaniem, jako świadomych ludzi, jest ich ochrona! 

Wiewiórki syberyjskie 

nietypowe zwierzęta

To kolejne egzotyczne zwierzęta w domu, które nie darzą zbytnią miłością i zaufaniem człowieka. Mimo tego, że ostatecznie da się je oswoić, to trudno pozbawić ich natury oraz instynktów.

Nie przepadają za czułościami i przytulaniem się. Wolą spędzać dnie aktywnie, zgodnie ze swoimi upodobaniami, czyli biegając i kopiąc norki. Ich popularność wynika przede wszystkim z  tego, że są bohaterkami wielu popularnych bajek! 

Jak hodować wiewiórkę syberyjską?

wiewiórka na łące

Do hodowania wiewiórki syberyjskiej są przede wszystkim potrzebne odpowiednie warunki. Wiewiórki potrzebują, mimo niewielkich rozmiarów, ogromnych ilości miejsca.

Jedynie wówczas będą mogły zaspokoić swoją naturalną potrzebę przemieszczania się po domu. Co ważne – wiewiórki syberyjskie potrzebuję specjalnej karmy, aby mogły się zdrowo rozwijać! 

Kajman karzełkowaty

Niesamowite egzotyczne zwierzęta w domu

Te egzotyczne zwierzęta w domu mogą wydawać się naprawdę groźne! Choć w młodości ten okaz mieścił się na dłoni właściciela, to z czasem osiągnął długość nawet do 1,5 metra.

Nie jest zbyt przyjacielski i swoje dnie woli spędzać raczej w samotności, w swoim terrarium. Ma wielu fanów ze względu na to, że jest namiastką dojrzałego, groźnego dla ludzi i otoczenia krokodyla. 

Hodowla kajmana karzełkowatego 

aligator z otwartą paszczą

Kajmany potrzebuje właściciela o mocnym charakterze – w przeciwnym razie mogą stwarzać niebezpieczeństwo. Jeśli zauważą nasze nerwowe i niepewne ruchy mogą się poczuć zagrożone i zaatakować, okaleczając poważnie nasze ciało.

Wymagają dużego, dostosowanego do ich potrzeb terrarium, ponieważ lubią się zakopywać a samice głęboko składają swoje jaja. Młode osobniki żywią się skorupiakami a dorosłe preferują gryzonie.

Niesamowite egzotyczne zwierzęta w domu

Egzotyczne zwierzęta w domu u swoich właściciela wzbudzają uśmiech i sympatię. Jednak patrząc na nie z bogu możemy odnieść wrażenia, że są bardzo nietypowe a niekiedy nawet przerażające!

Przede wszystkim ich właściciele powinni pamiętać, że posiadanie zwierzęcia, to zawsze duża odpowiedzialność i przed jego zakupem trzeba zapoznać się z jego potrzebami i cechami charakteru. 

Czytaj także: Ekologiczne rozwiązania w domu, o których warto pamiętać

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.