w ,

Ekologiczne rozwiązania w domu, o których warto pamiętać

Ekologiczne rozwiązania w domu, o których warto pamiętać

Posiadanie domu wiąże się z wieloma obowiązkami, ale i przywilejami. Jednym z nich jest to, że możemy samodzielnie decydować o tym, jakie rozwiązania wprowadzimy do naszego domu. Mogą to być ekologiczne rozwiązania w domu, podnoszące jakość naszego życia oraz stan planety.

Dzięki temu wdrożymy rozwiązania na miarę XXI wieku. Oszczędzimy pieniądze i przyczynimy się do polepszenia stanu naszej planety. W dobie poważnego, globalnego kryzysu ekologicznego olbrzymie znaczenie zyskuje to, co robimy. Nie warto oczekiwać na to, aż ogromne i międzynarodowe korporacje podejmą działania – warto zacząć zmieniać świat na lepsze od samego siebie! 

Co oznacza ekologiczny dom? 

Ekologiczne rozwiązania

Ekologiczny dom, to pojęcie, które możemy odnieść to domu, który spełnia wymogi, polegające na tym, aby jego działanie było jak najbardziej korzystne dla środowiska.

W tego rodzaju zabudowie będą dominowały rozwiązania, które są bezpieczne dla ekosystemu, znajdującego się w pobliżu domu, minimalizują ilość zanieczyszczeń i zużycia energii. Mieszkańcy domu, w którym ceni się ekologię są nastawieni na naturę i chcą rozwiązań, które pozwalają ją chronić. 

Rozwiązania, które warto wprowadzić w domu

ekologiczne rozwiązania

Poniższe ekologiczne rozwiązania w domu odnoszą się do kwestii, które na co dzień dotykają mieszkańców domu. Oprócz nich warto przemyśleć również rodzaj posiadanego ogrzewania, system rekuperacji czy ochrony termicznej domu przed utratą ciepła.

Jednak poniższe rozwiązania charakteryzują się tym, że ich wprowadzenie wymaga małych kroków i niewielkich inwestycji a przynosi olbrzymie korzyści

Jakie korzyści płyną z zastosowania ekologicznych rozwiązań? 

ekologiczne rozwiązania

Ekologiczne rozwiązania w domu przyczynią się do zwiększenia domowego budżetu – dzięki nim będziemy ponosić mniejsze opłaty, korzystać z naturalnych składników. Dodatkowo zyskamy więcej czasu, ponieważ wprowadzenie poniższych udogodnień i ich optymalizacja, pod kątem naszych potrzeb, upodobań, sprawią, że szybko nauczymy się schematu postępowania.

Oczywistą zaletą jest także pozytywne wpływanie na środowisko i uczenie mieszkańców domu oraz otoczenia tego, jak ważna jest świadomość i budowanie ekologicznej tożsamości u młodych ludzi, którzy za kilka – kilkanaście lat będą mieli kluczowy wpływ na naszą planetę. 

Domowy kompostownik 

kompostownik wogrodzie

To ekologiczne rozwiązanie w domu, o którym coraz częściej się mówi. Według szacunkowych obliczeń analityków aż ⅓ śmieci, które produkujemy ma organiczny charakter. Oznacza to, że nie muszą one zajmować miejsca na wysypiskach śmieci i w naszych workach. Z łatwością się rozłożą w glebie – dzięki temu później będą mogły stanowić nawóz do roślin domowych czy warzyw. Dodatkowo ekologiczny dom nie będzie przez to wyglądał mniej estetyczne czy nieatrakcyjnie. 

Dostępne na rynku kompostowniki możemy kupić za kilkaset złotych – mają estetyczny design, który możemy dobrać do swojej wizji ogrodu czy balkonu, bo kompostownik możemy trzymać także na balkonie. Dzięki temu właściciele mieszkań nie są wykluczeni z możliwości dbania o środowisko. Mogą to zrobić inwestując niewielką przestrzeń balkonu – zyskamy mniejszą ilość śmieci w workach oraz darmowy i domowy nawóz! 

Filtry do wody, dzbanki i bidony filtrujące wodę

dzbanek z wodą i cytryną

Nasza planeta właściwie tonie w plastiku, aby ją uratować musimy zminimalizować spożywanie produktów, znajdujących się w plastikowych opakowaniach. Należą do nich przede wszystkim napoje takie, jak woda, słodkie, gazowane trunki czy soki owocowe. Najzdrowsza dla naszego organizmu jest oczywiście woda. Nie musimy pić jej z plastikowych, mnożących się butelek. Wystarczy zamienić je na dzbanek z filtrem wody lub bidon. 

Koszt takiego urządzenia waha się od około 20-80 złotych – możemy więc z powodzeniem wprowadzić takie ekologiczne rozwiązanie w domu niezależnie od tego, jak dużym budżetem dysponujemy. Działanie dzbanka czy bidonu z filtrem polega na tym, że wlewamy do niego wodę a filtr, który się w nim znajduje usuwa z niej niepożądane składniki i zmiękcza wodę. Nie musimy już kupować mineralnej, butelkowanej wody – wystarczy odpowiedni filtr, który wymieniamy raz na miesiąc, dzbanek i walka o lepszą planetę osiąga kolejny poziom. 

Meble z odnawialnych materiałów 

półki z kwiatami w doniczkach

Stare meble, deski czy palety to elementy, które nadają się do czegoś więcej niż do wyrzucenia to naprawdę świetne ekologiczne rozwiązania w domu. Spotka je recykling, bowiem z powodzeniem możemy je wykorzystać do stworzenia mebli, które pomogą udekorować salon, gabinet, sypialnię, taras czy balkon. 

Pierwszym pomysłem na wykorzystanie tego rodzaju rzeczy jest przygotowanie półki na kwiaty. Jej wygląd i design zależy od naszej wyobraźni i umiejętności. Z desek możemy wykonać także różnego rodzaju donice ozdobne na kwiaty. W środku wystarczy umieścić odpowiedni materiał i efektownie wyglądająca donica gotowa. 

Coś większego

balkon z drewnianą podłogą

Największą popularnością w ostatnich miesiącach cieszy się wykorzystanie drewnianych palet. Możemy zrobić z nich łóżko lub meble ogrodowe.

Wystarczy wyszlifować palety, zaimpregnować je i ewentualnie pomalować według własnych upodobań. Następnie umieszczamy na nich materac czy ulubione poduchy i gotowe – rustykalny efekt za kilkadziesiąt złotych zapewniający ekologiczne rozwiązania w domu.

Czytaj także: Olejki eteryczne i ich zdrowotne właściwości

Odpowiednio opisane kosze na śmieci

zielony kosz na śmieci

W wielu domach znajduje się jeden kosz na śmieci, do którego mieszkańcy wrzucają wszystkie odpady a na końcu procesu wynoszenia śmieci ktoś to segreguje.

To błędne koło. Ekologiczne rozwiązania w domu, to takie, które nie tylko są lepsze dla środowiska, ale mają także edukacyjną i angażującą funkcją dla wszystkich mieszkańców danego domu. Chodzi o to, aby każdy z nich wiedział, na czym polega segregacja śmieci, jak się za nią zabrać i jak prawidłowo segregować śmieci. 

Ile i jakie kosze?

kolorowe kosze na śmieci

W tym celu warto wyposażyć się w trzy kosze na śmieci – ekologiczne rozwiązania w domu mają bowiem zapewniać jak najlepsze warunki do dbania o środowisko. W jednym z koszy na śmieci umieszczamy papierowe opakowania, gazety czy książki, których chcemy się pozbyć.

W kolejnym powinny znajdować się plastiki – plastikowe butelki, kubeczki, stare zabawki etc. Ostatni worek warto przeznaczyć na metal lub szkło – w zależności od tego, czego więcej używamy. Jeśli rzadziej używamy szkła, to i tak warto wyposażyć się w worek na nie, ale możemy go umieścić w garażu czy na zewnątrz. Podobnie z metalem. 

Zastąpienie tradycyjnego oświetlenia oświetleniem ledowym

ekologiczne rozwiązania

To ekologiczne rozwiązanie w domu zyskuje coraz większą liczbę fanów. Poza aspektem ekologicznym, do którego zaraz przejdziemy, oświetlenie ledowe wygląda efektownie i jest bardzo modne.

Czytaj także: Fakty o ciele, o których nie masz pojęcia!

Można nim świetnie przyozdobić pomieszczenie, nadając mu delikatnie loftowego i industrialnego stylu. Warto także pamiętać o tym, że ledy świetnie sprawdzą się w gabinecie czy w pomieszczeniach, w których wykonujemy precyzyjne prace – jak np. pokój dziecka czy gabinet kosmetyczny – ponieważ dobrze doświetlają stanowisko pracy. 

Oszczędność

żarówka led

Ledy są również bardzo ekonomiczne. W czasie, kiedy standardowa żarówka zużywa około 70 W ledy zużywają zaledwie 10. Różnica jest ogromna. Dodatkowo, szacunkowo, ledy posłużą nam na około 30 lat.

W tym czasie, uśredniając, żarówkę musielibyśmy zmienić minimum 60 razy. Produkcja standardowych żarówek wiąże się również wytwarzaniem szkodliwych dla środowiska elementów. Warto tego uniknąć, wybierając oświetlenie ledowe w ekologicznym domu. 

Zamiana klasycznych toreb na ekologiczne 

ekologiczna torba

Przed laty nikogo nie dziwiło to, że na zakupach przy kasie brało się kilka plastikowych reklamówek, w które następnie pakowało się swoje zakupy. Obecnie jest to coraz rzadsze, ponieważ ogromna część społeczeństwa wprowadziła ekologiczne rozwiązania w domu w postaci wielorazowych, materiałowych toreb. Możemy mieć je ze sobą na zakupach nawet do kilkudziesięciu razy. 

Po kilku wyjściach można je delikatnie przepłukać w wodzie bądź dorzucić do prania. Dzięki temu na długi czas zachowają świeżość. Koszt jednej torby to około 5 złotych. Szacunkowo możemy użyć ją około 100 razy. Z kolei koszt jednej plastikowej siatki, to około 70 groszy. Zatem 100 reklamówek będzie nas kosztowało 70 złotych – nie opłaca się to ani nam, ani środowisku. Wybierając swoją torbę możemy ją lekko spersonalizować poprzez dobór ulubionego koloru, wzoru czy loga. 

Czytaj także: Triki ułatwiające sprzątanie w domu

Wybieranie ekologicznych materiałów i ich recykling 

ekologiczne rozwiązania w domu

To kolejne ekologiczne rozwiązania w domu, które warto wprowadzić na dłuższą skalę. Takie produkty, jak sosy, dżemy czy inne przetwory możemy kupować w szklanych opakowaniach. Nie warto ich wyrzucać, bo mogą się przydać. Po jakimś czasie zamiast kupować nowe słoiki na domowe przetwory, nalewki czy syropy będziemy mogli wykorzystać to, co udało nam się zachować. 

Dodatkowo różnego rodzaju szklane pojemniki mogą służyć nam do przechowywania przypraw, kasz, makaronów czy serwowania dań na rodzinnych imprezach. Słoiczki świetnie sprawdzają się również, jako pojemniki na jedzenie, przygotowywane do pracy. Są nieprzepuszczalne, ładnie i estetycznie się prezentują i zwiększają nasze działania na rzecz poprawy jakości planety. 

Korzystanie z ekologicznych środków czystości 

ekologiczne rozwiązania

Szacunkowo w każdym domu wykorzystuje się około 20 litrów środków czystości rocznie do sprzątania. Najczęściej sięgamy po te, znajdujące się na sklepowych półkach. Kuszą zapachem, wyglądem i obietnicami producenta. Natomiast najczęściej mają również bardzo kiepski skład i są szkodliwe dla otoczenia. 

Zdrowo będzie zastąpić je środkami naturalnego pochodzenia. Żeby je wykonać wystarczy użyć wody, octu, kwasku cytrynowego w proporcjach 1:1. Dla polepszenia zapachu możemy dodać olejki eteryczne. Zyskamy właściwości bakteriobójcze, usuwające kamień i nieprzyjemny zapach. 

Czytaj także: Najlepsze domowe syropy na przeziębienie

Pamiętanie o gaszeniu światła i wyłączaniu urządzeń elektrycznych z prądu 

ładowarka z czarnym telefonem

Wiele osób zapomina o tym sposobie na ekologiczne rozwiązania w domu. Często wychodząc zostawiamy zapalone światło, włączony komputer czy telewizor, wychodząc z założenia, że to tylko chwila i tak naprawdę niewiele zmienia. Jest to błąd! 

Według badań analityków, gdyby każdego dnia wyłączano 50% urządzeń, które najczęściej pozostawiamy w stanie czuwania, emisja dwutlenku węgla do atmosfery zmniejszyłaby się o milion ton w skali roku – to znacząca różnica, prawda? Warto o niej pamiętać, kiedy następnym razem uznamy, że godzinne zakupy czy półgodzinny spacer z psem, to tylko chwila. W walce o dobry los naszej planety każda chwila ma znaczenie!

Czytaj także: Domowy ogródek – podstawowe zasady uprawiania warzyw

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.