w , ,

Freeganizm – nowa moda czy niebezpieczny trend

Freeganizm.

Czy wiesz, że są wokół Ciebie osoby, które nie chodzą do sklepów na zakupy żywnościowe? Zamiast tego nurkują w śmietnikach, wyszukując tam skarby, które po prostu wyrzucono. Freeganizm rośnie w siłę!

Coraz częściej mówi się bowiem o osobach, które wybierają taki styl życia. Choć dla większości wciąż wydaje się to być zbyt niehigieniczne i obrzydliwe, to liczba freegan w naszym kraju rośnie. Moda oczywiście przyszła z za granic naszego kraju.

Poznaj bliżej specyfikę życia freegan, ich motywację do tego, by jedzenia szukać w niestandardowych miejscach. Tak naprawdę nie są to osoby niechlujne czy zaniedbane – może nim być nawet Twój sąsiad!

Warzywa i owoce zebrane przez freegan.
dziennikwschodni.pl

Freeganizm – co to takiego

Freeganizm, to swego rodzaju ideologia życia, którą wyznaje coraz więcej osób. Nie chodzi tylko o to, by korzystać z jedzenia, znalezionego w śmietniku. Freeganie swoim zachowaniem chcą przeciwstawić się rosnącej konsumpcji, czyli produkowaniu i kupowaniu nadmiernej ilości produktów.

Nie dotyczy to tylko produktów żywnościowych. Odnosi się także do pozostałych przedmiotów, jakich używamy na co dzień. Kosmetyki, gadżety, ozdoby – wszystkie produkty, którymi się otaczamy przyczyniają się do pogorszenia kondycji środowiska i naszej planety.

Zobacz także:  Ciekawostki o naszym mózgu

Ich produkcja sprawia bowiem, że Ziemia jest jeszcze bardziej zanieczyszczona. Tony plastiku, który produkujemy, będą rozkładały się w glebie miliony lat. Freeganie starają się temu przeciwdziałać, uświadamiając jednocześnie społeczeństwu na swoim przykładzie, że nie potrzebujemy tak wielu rzeczy, jak nam się wydaje.

Wegańskie danie.
unsplash.com

Freeganizm a weganizm

Freeganie łączą w swojej idei również postulaty wegan. Starają się odzyskiwać i ponownie wykorzystywać głównie te produkty, które nie mają zwierzęcego pochodzenia. W swoim działaniu starają się nie krzywdzić żadnych istot – uznają, że nie spożywając produktów odzwierzęcych poprawiają jakość ich życia.

Według nich rezygnacja z mięsa czy nabiału jest tym, co przyczynia się do poprawy warunków na Ziemi – nie tylko dla ludzi. Uważają bowiem, że hodowla zwierząt zwiększa zanieczyszczenie naszej planety i nie jest naturalną potrzebą człowieka.

Freeganizm warto traktować, jako ogólną ideę a nie jak ściśle określone ramy, których trzeba się trzymać. Chodzi o to, aby jak najmniej marnować i w wolny sposób korzystać z tego, co już i tak zostało wyprodukowane, nie krzywdząc przy tym żadnych istot – również zwierząt.

Zobacz także:  Reklamy zaingerują w nasze sny
Freeganizm w opuszczonym budynku.
unsplash.com

Freeganizm a squatiing

Wiele osób, wdrażających w swoje życie freeganizm decyduje się też na squatiing. Jest to idea mówiąca o tym, że należy zagospodarowywać opuszczone miejsca takie, jak opustoszałe fabryki czy stare budynki. Nie chodzi o to, by je dewastować.

Freeganie chcą, by nie były one marnującą się przez lata przestrzenią. Dlatego preferują przerabianie ich na budynki mieszkalne. Dzięki temu ktoś zyska dom, a zabudowana przestrzeń nie będzie stała pusta.

Część opustoszałych miejsc freeganie przerabiają również na ośrodki kultury alternatywnej. Ta idea wydaje się być bardzo ekologicznym rozwiązaniem – wykorzystujemy to, co zostało już wytworzone, nie produkujemy nadmiernej ilości domów, budynków, bloków, zabierających zieloną przestrzeń.

Jedzenie zebrane przez freegan.
radiokrakow.pl

Jak żyją freeganie

Freeganie zamiast na zakupy chodzą na swego rodzaju łowy. Zabierają ze sobą torby i plecaki. Następnie odwiedzają takie miejsca, jak bazarki, śmietniki wielkich sklepów. Znajdują tam ogromną ilość jedzenia, którą zabierają ze sobą.

Zobacz także:  Co ma mało kalorii, a można się tym najeść? Produkty i przepisy dla zdrowej diety

Najczęściej są to warzywa, owoce, pieczywo, nabiał, mięso – produkty, które stosunkowo szybko się psują. Freeganizm sprawia, że mogą zostać jeszcze wykorzystane, a nie po prostu wyrzucone na śmietnik czy zjedzone przez zwierzęta. Nie są one niezdatne do spożycia – najczęściej tylko lekko przeterminowane.

Wielu freegan żywi się tylko w ten sposób – nie muszą niczego dokupować, wystarczy to, co zbiorą. Choć niektórzy ludzie patrzą na nich z dystansem i rezerwą, to ci wciąż robią swoje, znając cel i chcąc osiągnąć.

Wyjmowanie jedzenie ze śmietnika.
tokfm.pl

Freeganizm – czy jest bezpieczny

To kluczowe pytanie, na które powinniśmy znaleźć odpowiedź. Jednak tak naprawdę nie da się jej udzielić w jednoznaczny sposób. To zależy. Freeganizm może być rozsądnym wyborem, ale wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, o których nie wolno zapominać.

Przede wszystkim śmietniki są siedliskiem zarazków – nie rzadko również szczurów, przenoszących choroby zakaźne. Żywność ze śmietników należy dezynfekować, myć, najlepiej poddawać obróbce termicznej. Należy także dbać o to, by po poszukiwaniach jedzenia dokładnie się umyć.

Warto także uważać na przebywanie w pustostanach. Ich stan techniczny może sprawiać, że będą niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Freeganizm może być więc bezpieczny, ale trzeba mieć szeroko zakrojoną wiedzę i doświadczenie, by taki był. Należy również zachowywać rozsądek podczas wszelkich poszukiwań.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.