w ,

Czy sól jest zdrowa? Warto to wiedzieć

Czy sól jest zdrowa? Warto to wiedzieć

W swojej kuchni każdy na pewno ją ma. Najpopularniejsza przyprawa na świecie. Może sprawić, że potrawa nabierze smaku lub całkowicie ją zrujnuje. Choć tak powszechna, czy na pewno zdrowa?

Zobacz także:  O poranku lepiej nie odbieraj wiadomości

Czy sól jest zdrowa? Jej nadmiar

Nadmiar nigdy nie jest wskazany. Tak samo w przypadku soli, może powodować nadciśnienie i zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wszystko jest dla ludzi, a stosowane z umiarem nie powinno wywołać żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Sól powoduje zatrzymanie wody w organizmie. Wywołuje to zatykanie tętnic i wzrost ciśnienia. Ograniczenie tej przyprawy w codziennej diecie powoduje redukcję ciśnienia tętniczego, zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe, a i pięciokrotnie obniża ryzyko zgonu spowodowane tymi chorobami.

Zobacz także:  10 trików, wzmacniających odporność

Skutki uboczne jedzenia soli

Narażone na zbyt dużą ilość soli są nerki. Innymi dolegliwościami, które może wywołać jest powstawanie nowotworów żołądka, cukrzycy typu 2, otyłość, udary mózgu, a także zwiększenie drażliwości systemu nerwowego. Ponadto sól przyczynia się do wypłukania wapnia z organizmu a co za tym idzie, może powodować osteoporozę. Nerki, które się oczyszczają, wydalają nie tylko sód, ale i wapń.

Zobacz także:  Co pobiera najwięcej prądu w domu? Oto 10 winowajców, które mogą podwyższać Twoje rachunki

Rodzaje soli

Rynek spożywczy oferuje różne rodzaje soli. Każda z nich może mieć nieco inne właściwości, została wytworzona w inny sposób, zawiera inne minerały, bądź po prostu różni się ceną. Wyróżniamy między innymi sól kuchenną, himalajską, kamienną, morską. Sól morska i kamienna posiadają zaledwie od 30 do 40 procent chlorku sodu, reszta to makro- i mikroelementy, więc wybór ten jest zdrowszy. Dla tych, którzy wolą wybierać zwykłą sól kuchenną, poleca się tę wzbogaconą o jod.

Zobacz także:  Jak uniknąć wirusów i bakterii w domu

Napisane przez Natalia Lewandowska

Studentka dietetyki, pełna pasji do sportu i zdrowego odżywiania. Jej entuzjazm wobec aktywnego trybu życia sprawia, że regularnie angażuje się w różnorodne formy aktywności fizycznej. Jednak to jej fascynacja kuchnią z całego świata wyróżnia ją spośród innych. Nie tylko kocha gotować, ale także eksperymentuje z nowymi składnikami i technikami gotowania, by odkrywać różnorodność smaków i wartości odżywcze. Jej determinacja i chęć dzielenia się wiedzą czynią ją inspiracją dla innych, zachęcając do podejmowania zdrowszych wyborów żywieniowych i aktywnościowych.