w , ,

Małpy Harlowa – na czym polegał ten słynny eksperyment psychologiczny

Rezusy.
Makak królewski, rezus, makak rezus (Macaca mulatta)

Mogłoby się wydawać, że u istot żywych najsilniejszą z potrzeb jest chęć przetrwania. Oznaczałoby to, że najważniejszą z potrzeb będzie zaspokojenie głodu czy pragnienie. Małpy Harlowa są jednak dowodem na to, że istoty żywe mają zupełnie inną hierarchię wartości!

Warto poznać przebieg i efekty eksperymentu. Choć wydaje się być naprawdę okrutny i pozbawiony empatii do żywych istot, to wniósł on wiele do nauki o psychologii bliskości, głodzie miłości i naturalnych instynktach.

Eksperyment pokazał również, że miłość dziecka do matki jest niezwykła i mimo krzywdy czy odrzucenia dziecko wciąż lgnie do potencjalnego źródła miłości, ciepła i czułości. Poznaj bliżej naturalną potrzebę bliskości.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.